Питання тижнів, а не місяців: як та чому США можуть дати Україні добро на удари американською зброєю по території РФ, розповів Мусієнко

Олександр Мусієнко. Скріншот: YouTube

Рішення США дати Україні дозвіл на удари американською зброєю по території Росії може бути ухвалене в термін до кількох тижнів. Таку думку сьогодні, 22 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

“Це буде консолідоване рішення. Відповідно, про це, звісно ж, буде поінформовано президента Байдена, його кабінет, Раду з національної безпеки, й вони ухвалять таке рішення. Я думаю, що це рішення тижнів, навіть не місяців, воно в принципі буде ухвалене”, — сказав він.

За словами Мусієнка, є кілька приводів, які дають змогу очікувати позитивного рішення США щодо цього питання.

“Україна давно й системно звертається до західних партнерів про те, щоб нам надали право завдавати ударів по території Росії, по законних військових цілях. Це не таємниця, це зрозуміло, що відбувається давно та регулярно. Але зараз ці дискусії пожвавилися у західних партнерів, у їхніх ЗМІ… Ось не так давно ексзаступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв’ю для The Hill чітко сказала про те, що Росія атакувала Харківську область, загрожує Харкову системним терором, ударами, тому Україні необхідно надати право бити по території Росії, по їхніх військових об’єктах. Тобто перший момент, який стався, — це продовження ескалації та це збільшення ескалації з боку Росії”, — сказав експерт.

Він нагадав, що армія РФ збільшила кількість ударів по українських об’єктах енергетики, зокрема й по гідроелектростанціях на каскаді річки Дніпро. Крім цього, Росія почала військові навчання з тактичною ядерною зброєю, також проходить перевірка боєготовності ядерних сил на території Білорусі.

“І наступний крок, який, як мені здається, теж дуже серйозно свідчить про ескалацію проти країн НАТО та ЄС, — це те, що Росія фактично в односторонньому порядку та режимі, порушуючи відповідні угоди й норми міжнародного морського права, хоче встановлювати виключні морські зони та розширює свої територіальні води в односторонньому порядку в Балтійському морі в районі штаб-квартири Балтійського флоту — це Балтійськ, Зеленодольськ, ну, й також Фінська затока — це, зрозуміло, Санкт-Петербург, Кронштадт, фактично вони розширюють. Це теж ескалація проти країн НАТО в Балтії”, — сказав Мусієнко.

Він нагадав, що РФ проводить підривну діяльність у країнах Європейського Союзу, яка пов’язана із загрозою терактів, фізичного нападу на політичних діячів.

“Тобто це прямі випади. Відповідно, яким чином реагувати на цю ескалацію з боку Кремля? Звичайно, щонайменше, почати з того, щоб надати Україні право завдавати ударів по території Росії. І тут, як я розумію, буде знайдено компромісну формулу в тому сенсі, що Україні можуть надати право завдавати ударів по об’єктах російських військ, наприклад, на прикордонних з Україною територіях — Бєлгородська, Курська, Ростовська області, звідки Росія розгортає свої сили для продовження наступу й активізації наступальних дій в Україні. Тобто це можуть бути скупчення живої сили, техніки, нафтобази, логістика, аеродроми тощо”, — сказав керівник Центру військово-правових досліджень.

Ще одним можливим моментом для реагування він назвав збиття російських ракет та дронів, що летять в Україну, силами ППО інших країн, за прикладом з Ізраїлем.

“І наступний момент, який теж зараз активно обговорюється, — це можливість відправки військ країн НАТО. Я не кажу про НАТО загалом, тому що в НАТО немає, на жаль, консенсусу з погляду відправки від імені Альянсу, але окремих країн, які готові піти на це на чолі з французькою коаліцією, і надати Україні військову допомогу інструкторів, саперів, навчальні місії тощо. Ну, і плюс розмістити їх на певних об’єктах для того, щоб Україна могла використовувати наші Збройні сили, зокрема ті, які в тилу, ближче до лінії фронту, та виконувати там бойові завдання. Ось, власне кажучи, той спосіб реакції. І це фактично реакція на ескалацію з боку Росії, але точно не ескалація з боку Заходу. Аргументів дуже багато”, — сказав Мусієнко.

Читайте також: Окремі країни можуть дати Україні дозвіл застосовувати закордонну зброю по території РФ, не озираючись на позицію США, — Коваленко

Нагадаємо, політолог Ігор Чаленко сказав, що наразі між союзниками точаться активні дискусії щодо того, чи варто Україні давати дозвіл на використання зарубіжної зброї по території РФ.

Прямий ефір