Питання прав нацменшин в Україні часто використовується для спекуляцій, проблема не настільки велика, — експерт

Ігор Попов. Фото: Facebook / Igor Popov

Один із пунктів “домашнього завдання” України на шляху до членства у ЄС стосується прав національних меншин у країні. Україні потрібно виконати ще низку рекомендацій Венеціанської комісії. На думку експерта Українського інституту майбутнього Ігоря Попова, озвучену сьогодні, 27 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ, це доволі складно, тому що це питання дуже чутливе для українських політиків і для великих груп населення. Його можна розділити на два.

Перше, за словами експерта, — це права угорської меншини, румуномовної, польськомовної, але найбільше угорськомовної.

“Країна Угорщина і деякі угорські організації, які складаються з українців угорського походження, просять усе-таки розширити право навчання угорською мовою в школах, де компактно проживають угорськомовні громадяни. Але на сьогодні це входить у протиріччя із Законом про мову, Законом про освіту, де в нас уся державна освіта має відбуватися виключно українською мовою. Це дуже довга дискусія. І, скажімо чесно, навіть останні заяви Віктора Орбана, він менше говорить вже про це питання, а більше говорить про геополітику. Тобто ми розуміємо, що це часто використовується для спекуляцій. Усе-таки проблема не настільки велика. У нас на Закарпатті дружно живуть представники всіх національностей. Це наш багатонаціональний регіон, і там ніколи не було міжнаціональних проблем, вирішувалося якось більш спокійно”, — сказав Попов.

А друга частина питання — це російськомовні українці. Що, на думку експерта, стало ще, напевно, більш чутливим у зв’язку з розв’язаною Росією повномасштабною війною.

“Венеціанська комісія говорить про те, що обмеження для російської мови, які зараз у закон закладено на п’ять років після закінчення війни, ще можна було б скоротити. Звісно, виконання такої рекомендації — це теж може викликати досить емоційні дебати в українському парламенті та суспільстві”, — зазначив Ігор Попов.

Читайте також: Що далі, то більше проблем від Орбана, він є стимулом змінювати і реформувати Євросоюз, — політолог

Нагадаємо, сьогодні, 27 листопада, у Києві з візитом перебуває віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Віра Юрова. За словами Попова, це дуже важливо для України щодо подальшої фінансової та військової підтримки, а також на шляху євроінтеграції. Юрова приїхала з питаннями у сфері своєї відповідальності. Зокрема, це права національних громад і боротьба з корупцією.

Прямий ефір