Сьогодні, 27 листопада, у Києві з візитом перебуває віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Віра Юрова. Це дуже важливо для України щодо подальшої фінансової та військової підтримки, а також на шляху євроінтеграції. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
За його словами, також це один з етапів підготовлення до засідання Ради Європейського Союзу — вищого керівного органу — 14-15 грудня у Брюсселі.
“І для України це дуже важливе засідання, тому що в адженді цього засідання половина питань стосується України. Це, напевно, найключовіше для України — перехід до перемовин щодо членства, а також довгострокове планування до 2027 року, де Україні пропонується закласти 50 млрд євро і військова підтримка. За Європейським фондом миру ми розраховуємо на кілька років на 20 млрд євро. І тому ми готуємося, і безліч візитів і з Брюсселя до Києва, з Києва до Брюсселя, і перемовини Володимира Зеленського з європейськими лідерами, кожен день відбуваються або візити, або телефонні дзвінки. Кілька днів тому президент Латвії приїжджав, зустрічався із Зеленським. І ось ці всі три питання, звісно, у порядку денному кожної з цих зустрічей”, — сказав Попов.
Експерт зазначив, що все-таки Юрова приїхала з питаннями у сфері своєї відповідальності. Зокрема, це права національних громад і боротьба з корупцією.
“Єврокомісія підготувала доповідь для Європейської ради про те, чи можна ухвалювати рішення щодо переходу до перемовин про членство з Україною. І в цій доповіді було відзначено прогрес за всіма напрямками. Була рекомендація ухвалити рішення про перемовини про членство, але триває виконання кількох рекомендацій. Припустимо, те, що стосується боротьби з корупцією. У нас у першому читанні минулого тижня ухвалили законопроєкти про збільшення кількості детективів НАБУ, про обмеження впливу Офісу генпрокурора на Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та розширення повноважень Національного агентства запобігання корупції”, — каже Попов.
На його думку, у Юрової була зустріч у парламенті для того, щоб зрозуміти, що буде на виході, наскільки готують ці законопроєкти до другого читання, коли їх ухвалять, щоб вона як високопосадовець Єврокомісії під час підготовлення матеріалів саме зазначила, що Україна має всю політичну волю і навіть консенсус влади й опозиції в парламенті для ухвалення відповідних законів.
“І друге питання, яке вона, напевно, вивчала, наскільки змінюватиметься законодавство про освіту, мову, і чи враховуватимуться побажання Угорщини, і рекомендації Венеціанської комісії. У нас усе ще теж триває політична дискусія, наскільки можна буде змінити ці закони”, — уточнив експерт.
Щодо теми боротьби з корупцією, то, як акцентував Попов, прозорість витрачання коштів військового бюджету — це зацікавленість не тільки партнерів України, а й самих українців.
“Ми дуже трепетно до цього ставимося. І тому слід зазначити, що в Міністерстві оборони проведено низку реформ останнім часом щодо посилення прозорості, підконтрольності. Створено Агентство тилових закупівель, яке змінює процедури закупівель відповідно до рекомендацій Рахункової палати. Створено громадську антикорупційну раду. Там поважні журналісти, експерти, які вичитують усі контракти, усі ціни, порівнюють і звітують суспільству. Ще більш посилена співпраця з іноземними партнерами в плані саме контролю. Американці призначили Роберта Сторча керівником групи інспекторів. Вони теж отримують повний допуск для вивчення всіх закупівель. Тому дійсно, ці реформи — це демонстрація і ЄС, і американським партнерам, і українському суспільству в тому, що ми усвідомлюємо важливість цього напряму і важливість усіх антикорупційних кроків у цьому напрямку”, — резюмував експерт Українського інституту майбутнього.
Читайте також: Політика Німеччини суттєво змінилася в питанні євроінтеграції України, — Фесенко