Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан публічно демонструє шантаж не тільки в бік України. Він періодично порушує правила, і його подвійні стандарти можуть затягнути процес вступу України до ЄС. Про це сьогодні, 27 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“На сьогодні поки що публічно тільки Угорщина, точніше її прем’єр-міністр, висловлює критику, демонструє такий агресивний шантаж не тільки на адресу України, а й на адресу Єврокомісії. Орбан вибиває гроші від Єврокомісії, і в принципі, Європейський Союз пішов йому назустріч. Там було заморожено близько 1 млрд, тому що Угорщина періодично порушує європейські правила. У сфері верховенства права, в інших сферах. Нас вони критикують, що нібито ми не готові до європейської інтеграції, а Угорщина сама порушує внутрішній розпорядок ЄС. Тому тут є цинізм і подвійні стандарти. Але це спроба шантажувати, вибивати поступки і від Києва, і від Брюсселя”, — сказав він.
На думку політолога, перемовини з Орбаном не тільки президента Європейської ради Шарля Мішеля, а й інших впливових європейських лідерів, триватимуть аж до саміту лідерів країн ЄС у грудні. Цей саміт буде дуже важливим.
За словами Фесенка, найчастіше “гальмом” в ухваленні узгоджених рішень у ЄС виступає саме Угорщина. Але Євросоюз уже має певну практику, як розв’язувати цю проблему.
“У них є важелі фінансового тиску на Орбана, і це спрацьовувало аж до останнього часу, можливо, і зараз спрацює, подивимося. Є й політичний тиск — на Орбана впливають різні політичні лідери в європейських країнах, як сусіди, так і більші впливові держави ЄС. Орбан змушений врешті-решт прислухатися, йому доводиться йти на компроміси”, — каже він.
Щодо євроінтеграції, то, уточнив політолог, багато експертів вважають, що Орбан може дати згоду на старт перемовин із суто цинічних міркувань.
“Тому що він зараз може заблокувати початок перемовин з Україною і Молдовою, але тоді він навряд чи доб’ється поступок від України щодо прав угорської меншини. Ці вимоги багато в чому штучні, але тим не менш. А якщо перемовини будуть, вони триватимуть кілька років, у нього буде можливість шантажувати нас ще кілька років. Тому є навіть тактичні міркування для Орбана. У нього цинічна, лицемірна, агресивна тактика тиску. Усі це прекрасно розуміють, але що поробиш. Орбан зараз — це “геморой” і проблема не тільки і не стільки навіть для України, скільки для ЄС як такого. Але Угорщині вигідно бути в Європейському Союзі, і невигідно виходити з ЄС”, — пояснив Фесенко.
Разом із цим Орбан критикує європейську політику, Єврокомісію, іноді дуже нетолерантно. Іноді це виглядає просто образливо. Тому на Орбана намагаються впливати і “батогом, і пряником” — і фінансовими санкціями, і якимись поступками, з ним шукають компроміс.
“Я дуже сподіваюся, що ця тактика і зараз спрацює. Але, чим далі, тим більше проблем від Орбана. І це одна з причин, чому в Євросоюзі зараз активно зайнялися просуванням нового порядку ухвалення рішень. Тому що якщо один Орбан створює такі проблеми, то в разі розширення ЄС або, припустімо, зміни політичної кон’єктури в окремих європейських країнах, ця проблема може стати більш серйозною. І блокувати якісь необхідні рішення і фінансові, і в політичній сфері. Так що Орбан — це стимул змінювати Євросоюз, реформувати Євросоюз, щоб одна країна не могла блокувати спільну солідарну європейську політику”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Орбан виступає одним із рупорів та інструментів Кремля, але розуміє “червоні лінії”, — політолог
Нагадаємо, уряд Угорщини в особі Віктора Орбана часто намагається блокувати надання допомоги Європейського Союзу Україні. У грудні лідери країн ЄС мають схвалити рекомендації про початок перемовин щодо вступу України до блоку. Однак на заваді цьому рішенню може спробувати стати Угорщина, яка, намагаючись ізолювати Україну, ризикує сама опинитися в ізоляції.