Питання окупованого Криму не має зникнути з міжнародного порядку денного ще на 7 років.
Про це під час виступу на установчому саміті Кримської платформи сказав президент України Володимир Зеленський, інформує UA.
“7 років тому в центрі Європи у моєї держави Російська Федерація анексувала й окупувала частину нашої території, півострів Крим. Його площа – 27 тисяч квадратних кілометрів. Це більше, ніж деякі країни Європи, ніж деякі країни світу. Нашу територію анексувала одна з держав-гарантів безпеки України згідно з Будапештським меморандумом, одна з держав-членів Ради Безпеки ООН”, – сказав президент.
Володимир Зеленський зазначив, що від початку окупації Криму Москва втричі збільшила військову присутність на українському півострові.
“Із всесвітньо відомого курорту сьогодні Крим перетворився на військову базу, став плацдармом для подальшого розширення впливу РФ на регіон Чорного моря. Крим перетворився на територію, де грубо і системно порушуються права та свободи людини. Без забезпечення належної безпеки у Чорному морі нам навряд вдасться повернути Крим”, – сказав Володимир Зеленський.
Окрім цього, за його словами, окупація Криму ставить під сумнів ефективність усієї міжнародної системи безпеки, територіальної цілісності та недоторканності кордонів.
“Політичні переслідування, насильницькі зникнення, незаконне утримування понад 100 політичних в’язнів, тортури, придушення свободи ЗМІ, віросповідання, експропріація власності, примусові демографічні зміни, незаконний призов українських громадян до російської армії на тимчасово окупованому півострові, пропаганда війни серед дітей у школах – такими, на жаль, сьогодні є сумні реалії українського півострову Крим”, – констатував глава держави.
Володимир Зеленський наголосив, що Україна робитиме все можливе, щоб повернути Крим.
“Ми не проводимо цей саміт заради самого саміту. Крим не має зникнути з порядку денного ще на 7 років. Тому вже сьогодні ми маємо зосередити на вирішенні конкретних проблем – це посилення санкцій, захист прав людини, подолання екологічних та економічних наслідків окупації, забезпечення свободи навігації в Чорному та Азовському морях”, – сказав глава держави.
Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомляв, що Кримська платформа працюватиме на трьох рівнях: міжурядовому, міжпарламентському, а також експерти.