Щонайменше 12 російських воєначальників змінив Путін з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Декого відсторонили через помилки на фронті, решту — за критику вищого командування. Опора кремлівського режиму — армія — більше не є абсолютно лояльною та монолітною структурою. На думку аналітиків, постійні ротації генералітету доводять: Путін побоюється військових, повідомляє FREEДОМ.
Одного з опальних генералів Путіна — колишнього заступника командувача об’єднаного угрупування російських військ в Україні Сергія Суровікіна — помітили в Алжирі. Туди він приїхав у складі делегації Міноборони Росії, як пише російське видання “Комерсант”.
Суровікін зник із громадського простору після невдалого бунту Пригожина. Він, як давній соратник голови ПВК “Вагнер”, як мінімум міг знати про підготовку заколоту. Видання The Wall Street Journal повідомляло, що після провального походу “вагнерівців” на Москву генерала та ще 12 високопоставлених військових затримали. За день до загибелі Пригожина Суровікіна усунули з посади, а за кілька тижнів призначили керівником Координаційного комітету з протиповітряної оборони при Раді міністрів оборони СНД.
“Більшість диктаторів використовують той чи інший тип примусового насильства, щоб залишатися при владі. Вони можуть залякувати опозицію, населення і навіть своїх сподвижників, щоб утриматись на посту. Але це означає, що люди, яким диктатор дає повноваження на залякування, своєю чергою можуть стати загрозою для нього самого”, — зазначив доцент Східно-Каролінського університету Остін Меттьюс в інтерв’ю російському виданню “Медуза”.
Видання The Wall Street Journal підрахувало, що з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Кремль усунув щонайменше 12 військових високопосадовців. Серед них і командувач 58-ї армії Іван Попов. За його словами, його було звільнено після того, як він доповів начальству про складну ситуацію в Запорізькій області. Попов неодноразово критикував Міністерство оборони РФ. Після відставки воєначальника відправили до Сирії. Туди ж поїхали генерали Сердюков, Чайко та Кисіль. Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) упевнені: таким чином Кремль позбавляється нелояльних командирів.
“Російські військові багато в чому є відображенням російської держави: клептократичної, некомпетентної та побудованої на такому собі “потемкінському селі”, — заявив заступник Верховного головнокомандувача Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (2011-2014 рр.) Річард Ширрефф в інтерв’ю LIGA.net.
Звільнив Путін і заступника міністра оборони Михайла Мізінцева, якого називають “маріупольським м’ясником” через варварські бомбардування українського міста. Втратив посаду командувач 155-ї бригади генерал Рустам Мурадов, який провалив операцію зі штурму Вугледара. Через постійні невдачі на фронті Путін усунув від управління військовими діями начальника Генерального штабу російської армії Валерія Герасимова, пише Daily Mail. Формально він залишається начальником Генштабу. Щобільше, його навіть показують нібито таким, що інспектує передові позиції, але експерти вважають, що реальної влади у Герасимова більше немає.
“Він зазнав невдачі у трансформації російської армії. Він провалив початкове планування вторгнення у 2022 році. Він зазнав невдачі під час першої мобілізації у вересні 2022 року. Йому не вдалося налагодити стосунки зі своїми ключовими генералами. Він дозволив своїм військам чинити жахливі звірства проти українського народу”, — констатував військовий експерт Мік Раян в інтерв’ю LIGA.net.
Незмінним залишається лише міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Аналітики мають пояснення щодо цього. По-перше, коли Росія зазнає поразки у війні проти України, Кремлю буде потрібний хтось, кого можна буде звинуватити у програші. Друге і головне — талановитіший міністр на цій посаді може загрожувати особисто Путіну.
Читайте також: Російські генерали можуть об’єднатись і усунути Путіна, але тільки після реальних прорахунків РФ на фронті, — Маломуж
Раніше незалежний військовий аналітик Олександр Алесін припустив в ефірі FREEДOМ, що президент Росії Володимир Путін поступово замінюватиме “паркетних генералів” на фронтових воєначальників, які мають бойовий досвід. На думку аналітика, у Російській Федерації спостерігається розкол військової еліти.