Із заарештованих у Криму українців і кримських татар Путін формує “банк в’язнів”. Про це в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Вона нагадала, що першою жертвою путінської окупації в Криму став 33-річний активіст Ришат Аметов, який вийшов з одиночним пікетом із проукраїнським плакатом на центральну площу Сімферополя. Через кілька тижнів, 15 березня 2014 року, було знайдено його тіло зі слідами тортур.
“І це був перший посил про те, що проявляти свою волю небезпечно. Відтоді системно почалися ув’язнення. Вони мали дуже різний характер. Основною, тенденційною є так звана справа “ісламського екстремізму” — сьогодні вже майже дві сотні людей сидять у російських в’язницях, бо їх Росія вважає екстремістами. І це при тому, що до 2014 року (і всі це можуть підтвердити) у Криму не було жодного терористичного акту чи прояву екстремізму як явища. Але щойно відбулася окупація, у Криму чомусь різко стали жити у світі “екстремістів” і “терористів”. Це робиться навмисне, так Путін формує “банк в’язнів”, — сказала Джапарова.
Вона впевнена, що у Путіна немає волі звільняти політв’язнів Криму.
“Якщо він про своїх людей не думає, для нього життя російського громадянина абсолютно не є цінністю, то що можна говорити про життя наших українських людей? Путін відкрито висловлює свою ненависть і неприязнь взагалі в принципі до України як до країни, до українців як до людей”, — наголосила заступниця міністра.
Джапарова нагадала про прецедент, коли за зверненням президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана було звільнено двох політв’язнів — заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.
“І це чи не єдиний випадок звільнення наших політв’язнів нібито за домовленістю між Ердоганом і Путіним. Ми турецькій стороні передавали списки щодо кримських татар та українців, які ув’язнені в Криму, з проханням допомогти в їхньому звільненні. Наскільки мені відомо, ця тема неодноразово порушувалася, але ефективних рішень ми не бачимо“, — зазначила вона.
Джапарова акцентувала, що за цих умов єдиний спосіб цих людей “хоча б підтримати, щонайменше забезпечити їм відсутність тортур, щоб їх не вбили в цих в’язницях, — це публічність”.
“Щоб кейси цих людей стали публічними, ми реалізували десятки проєктів і на рівні Міністерства закордонних справ, і на рівні експертів. Це і публічне менторство, коли відомі у світі люди беруть менторство над тим чи іншим в’язнем і розповідають про цю людину. Це і виставки, театральні перфоманси. І ключовий меседж, що вірність собі — це не злочин. Що за кожним арештом — доля людини, історія про те, що її діти, дружина, мати, родичі 13, 15, 17 років не бачитимуть свого батька, чоловіка, сина…“, — перелічила вона.
“Публічність рятує життя. Так, вона не звільняє, але вона рятує життя — щонайменше, цих людей не буде вбито”, — акцентувала перша заступниця глави МЗС України.
Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з Еміне Джапаровою
Нагадаємо, в інтерв’ю Еміне Джапарова також зазначила, що Росія на Криму відпрацювала колонізаторські практики, які сьогодні застосовує на нових окупованих територіях. Вона також розповіла про шляхи повернення півострова під контроль України.
Читайте також: Ми знищимо його як символ окупації, — Джапарова про долю Кримського мосту