“Пряма лінія” Путіна: скільки ще росіяни терпітимуть брехню диктатора — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Глава Кремля Володимир Путін провів чергову щорічну “Пряму лінію”, під час якої порушив широкий спектр тем — від війни проти України до стану російської економіки. Водночас диктатор уникав запитань про падіння рівня життя росіян, зростання цін і блокування інтернету.

Війна та економіка виживання: що стояло за риторикою “Прямої лінії” Путіна

“Пряма лінія” з Володимиром Путіним тривала 4 години 27 хвилин. За цей час він відповів на 76 запитань, що стосувалися “СВО”, відносин зі США та економічної ситуації у Росії. Путін заявив, що уповільнення економічного зростання нібито є результатом усвідомлених дій влади. Водночас він не згадав, що на тлі масштабного фінансування оборонного сектору у занепаді перебувають ключові цивільні галузі — сільське господарство, охорона здоров’я, освіта та продовольчий сектор.

За даними Служби зовнішньої розвідки України, за дев’ять місяців 2025 року Росія витратила на війну майже 12 трлн рублів. Зараз бойові дії обходяться російським платникам податків у понад 43 млрд рублів на добу.

“Поточна динаміка демонструє, що військово-промисловий комплекс (ВПК) РФ перетворюється на класичну чорну діру для бюджету, витісняючи цивільні інвестиції, обмежуючи технологічний розвиток і цементуючи модель, у якій військові витрати генерують не зростання, а хронічні ризики. Такий дисбаланс вказує на те, що російська економіка рухається не за логікою індустріального розвитку чи модернізації, а за логікою виживання військового бюджету, який дедалі агресивніше поглинає ресурси, необхідні для довгострокового економічного зростання”, — інформує Служба зовнішньої розвідки України.

Путін знову підтвердив готовність “досягати цілей” вторгнення в Україну будь-якими засобами — дипломатичними чи військовими. Окупацію українських територій він і надалі називає “звільненням історичних земель”. Під час “Прямої лінії” диктатор увів і новий термін — “зони безпеки”, під яким має на увазі захоплення територій у Сумській та Харківській областях.

Заявляючи про нібито готовність до мирних переговорів, Путін водночас вдавався до погроз на адресу НАТО, стверджуючи, що можлива блокада Калінінградської області може призвести до масштабного конфлікту з Альянсом. Раніше в Литві допускали можливість обмеження транзиту до Калінінграда і з нього на тлі інцидентів із метеозондами, що залітали з боку Білорусі.

Коментуючи виступ глави Кремля, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь відзначив наростання нервозності в риториці російського керівництва.

“Він увесь час, звісно ж, говорить усяку “похабень” на межі, але зараз склалося враження, що спічрайтер у нього і в Медведєва став один. Це свідчить про розхитаність емоцій і невпевненість, яка точно зараз присутня у Путіна, що б вони там не розповідали. Третій раз “взяли” вони Куп’янськ”, — зазначив експерт.

Думки глядачів FREEДОМ

Скільки ще, на вашу думку, росіяни терпітимуть брехню диктатора? Таке запитання телеканал поставив своїм читачам. Найцікавіші відповіді були зачитані в прямому ефірі:

  • “Долю величезної країни довіряти одній людині — це небезпечно. Долю країни має вирішувати її народ”;
  • “Це зомбоване й убоге суспільство Росії й надалі зазиратиме в пащу путінському Люциферу й слухатиме його брехню та казки про те, як РФ захоплює території України. І вони слухатимуть ці байки й мовчатимуть — у них немає ні мізків, ні свободи слова”;
  • “Половині цих рабів мізки промивала горілка, половині — путінські пропагандисти. Коли не буде ні горілки, ні їжі, тоді ці злі, голодні, дикі холопи живцем з’їдять Путіна і його банди разом із цеглинами Кремля. До речі, давно час ЗСУ організувати “красиві феєрверки” для росіян не лише на НПЗ, а й на всіх лікеро-горілчаних заводах РФ. Оце буде для них найбільша трагедія — особливо для Медведєва”;
  • “Ні, не всі тупі: 15% розумних мовчать, 10% сміливих і розумних сидять. Жити в Росії — це як плювати на портрет Мао в Північній Кореї”;
  • “Саме слово “політика”, як на Сході кажуть, означає пустити воду під копицю сіна. Але президенти йдуть на сусіда, на суверенну державу, безжально вбивають, ґвалтують, грабують людей, знищують їхні міста й села. І ще пишаються своїми злочинами, танцюють на кістках людей. Це може робити лише чудовисько, кат, збоченець, а не президент”;
  • “Думаю, там 80% — записи. 10% — свої автори запитань, 5% — без інформаційного фільтра, і лише 5% зі 140 мільйонів можуть додзвонитися”.

Думки експертів

“Пряму лінію” Путіна також в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментували Ілля Котов, кандидат наук з державного управління, експерт з публічної політики, та Ольга Курносова, секретар Форуму російської опозиції на підтримку України.

ІЛЛЯ КОТОВ: Мапа за спиною Путіна дала більше відповідей, ніж він сам

— Потрібно почати з того, що це справді фарс і шоу, які насамперед розраховані на внутрішнього споживача, тобто на жителів Росії, що досі вірять цим абсолютно безглуздим доводам, безглуздим фактам, що не відповідають фактичній реальності й не відповідають дійсності. І все, що було озвучено, насамперед було озвучено саме для них, для тих, хто з увагою дивився на свого, скажімо так, лідера.

Відповідно, говорити про те, що було щось нове, не доводиться. Справді нового нічого не було. Коли Кремль хоче передати якісь певні меседжі Сполученим Штатам, це відбувається не через подібний формат. Це відбувається насамперед через слова глави МЗС Сергія Лаврова, іноді — через його заступників.

Із того, що справді здивувало: певною мірою диктатор сказав правду. Попри те, що ще кілька днів тому він заперечував, що Європі щось загрожує, тепер Путін заявив: якщо Європа ставитиметься до РФ із повагою, він не почне ще одну “спецоперацію”.

Людям із найдавніших часів, і цим користувалися всі держави, потрібні хліб і видовища. Росіяни перестануть терпіти, коли почнуться проблеми з хлібом. Під хлібом я образно називаю економічний складник. Це курс рубля, ціни на всі товари всередині держави. Усе це вже постійно рухається в гірший бік.

Коли економічні санкції вдарять максимально, коли ціни, курс рубля та все інше продовжать погіршуватися, коли повноцінну війну кожна людина, кожен житель Росії відчує на собі, тоді, ймовірно, прийде розуміння, що була допущена велика помилка.

Я побачив мапу за спиною Путіна, на якій, зокрема, були присутні Луганська, Донецька, Запорізька, Херсонська області й, звісно, Крим. Це заглом відповідь на всі запитання щодо можливого бажання миру. Також я почув дуже зрозумілу річ про те, що у 2024 році вони зі свого боку висували умови. А якщо згадати умови 2024 року, то вони стосувалися виведення наших військ із територій усіх тих областей, які включені до російської конституції.

У проєкті мирного плану обов’язково мав бути аспект зміни конституції саме Росії, щоб Херсонська та Запорізька області були з неї виключені. Далі вже — переговорний процес. Цього немає. І карта за його спиною дає більше відповідей, ніж він сам. Там усе чітко і зрозуміло.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Путін намагався показати, що це — війна всіх росіян, а не лише його

— Абсолютно мілітаристська “пряма лінія”.

Я звернула увагу на цілком маніакальне бажання притягнути сюди тему “єдності різних народів”.

У Росії — рік єдності різних народів, тому як учасника війни нам пропонували калмика. Були якісь численні запитання з Казані. Башкортостан ставив запитання. Наскільки Путін намагався показати, що це не лише його війна, а й війна всіх росіян, і передусім саме інших народів — не росіян, а всіх решти.

Я вже не кажу про те, як від російського військовослужбовця намагалися отримати потрібну їм відповідь, але не виходило. Тому двоє ведучих кинулися йому на допомогу, щоб він розповів, як нібито українські військовослужбовці під час відходу розстрілюють мирне населення. Зрозуміло, що слова були написані, але вивчити їх він так і не зміг.

У Росії підвищили мінімальну ціну на горілку. Мені здається, одна лише ця новина говорить приблизно все про те, що відбувається в російській економіці. Горілка — це та сама “скрєпа”, яку путінські чиновники намагаються замести під килим. А це, звісно, основна “скрєпа” сьогоднішньої російської дійсності, тому що жити в путінській Росії й не пити, мені здається, просто неможливо.

Ще на одну річ я б звернула увагу. На всіх попередніх “прямих лініях” завжди були звернення на кшталт “мені додому не провели газ, проведіть мені газ” або щось подібне. Цього разу ми нічого такого не чули. І взагалі соціальні проблеми здебільшого стосувалися лише виплат — щодо загиблих і багатодітних.

Дуже мало говорили про “соціалку”, хоча вона завжди лідирувала серед запитань, які Путіну ставили. Тож з економікою все настільки погано, що навіть газ окремій бабусі провести не зможуть.

Путін ретельно “облизував” Трампа. Прямо в кількох пасажах він усяк наголошував, як правильно говорить Трамп, як правильно робить Трамп. Президент США — великий молодець. Я завжди звертаю увагу на те, кому з іноземних журналістів дають можливість поставити перше запитання. Цього разу першими дали поставити запитання американцям, це NBC. І ті запитання, які ставили американці, звісно, будуть на всіх американських каналах.

Але головне, щоб кореспондент, який розповідатиме про “пряму лінію”, передав цю саму атмосферу — атмосферу абсолютної мілітаризації, атмосферу того, що РФ хоче воювати до повного захоплення України.

Роскомнадзор тестує можливості повного відключення інтернету. І, звісно, це стосується насамперед тих регіонів, де інтернетом активно користуються. Я маю на увазі Москву і Санкт-Петербург. Якщо Москва сьогодні ще не найбільш протестний регіон, то Пітер, звісно, потенційно доволі протестний. І тому, щоб було менше інформації та менше комунікації, вони думають, що можна відключити інтернет, і тоді все буде спокійно.

Треба сказати, що різні революційні ситуації виникали й за відсутності інтернету. Чи то далекий 1917-й, чи менш далекі 1989-1990-ті роки — інтернету не було, а комунікацію люди все одно змогли вибудувати між собою. Тому, на мій погляд, це корінна помилка влади. Якщо вони справді підуть на повне відключення інтернету, то нарешті ті самі геймери, які сьогодні сидять у віртуальному просторі, прокинуться, подивляться на вулицю й зрозуміють, що треба робити революцію.

Читайте також: “Банзай-атаки” замість тактики: як армія РФ намагається приховувати провали в Покровську

Прямий ефір