Провокації Росії в Балтійському регіоні — як приструнити агресора

Острів Готланд. Ілюстрація: Google Maps

Росія вирішила розширити свої територіальні води в Балтійському морі. Фінляндія і Литва заявили, що політика Росії — це провокація і гібридний вплив Москви на країни Балтійського регіону. Зі свого боку речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що рівень конфронтації в регіоні вимагає “якихось кроків у відповідь”, інформує FREEДОМ.

Росія в односторонньому порядку хоче змінити кордони в Балтійському морі. Згідно з підготовленим документом Міноборони РФ, Кремль має намір оголосити частину акваторії на сході Фінської затоки та біля міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області своїми внутрішніми морськими водами. Російські чиновники вважають, що граничні лінії, встановлені 1985 року, нібито не відповідають сучасній географічній обстановці.

У Литві та Фінляндії такі наміри Росії назвали провокацією.

“Проводиться ще одна російська гібридна операція, цього разу з метою посіяти страх, невпевненість і сумніви у своїх намірах у Балтійському морі. Це очевидна ескалація проти НАТО і ЄС, і на неї має бути дана відповідна жорстка відповідь”, — написав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс у соцмережі Х.

“Конвенція ООН з морського права містить положення про визначення морських зон прибережних держав, зокрема про їхній перегляд. Ми припускаємо, що Росія як учасник Конвенції діятиме відповідним чином. Слід пам’ятати, що внесення плутанини — це ще й гібридний вплив”, — зазначила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.

Росія хоче змінити кордони в Балтійському морі через нібито певну ескалацію напруженості в регіоні — так заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков. За його словами, все це робиться для гарантування безпеки РФ. Однак, як зазначають експерти, саме дії федерації наражають на небезпеку країни в регіоні.

“Стратегія Росії полягає в тому, щоб спочатку створити осередок напруженості, а потім продемонструвати себе “миротворцем”. Те ж саме відбувається в Балтійському регіоні”, — прокоментував керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХI” Павло Лакійчук.

Небезпеку в діях Росії також бачить Швеція. Країну поки що не зачепили псевдозміни кордонів з боку РФ, проте держава діє на випередження і посилює оборону одного з найбільших островів у Балтійському морі — Готланд. Як заявив головнокомандувач Збройних сил Швеції, той, хто контролює шведський острів, контролює Балтійське море.

“Я впевнений, що Путін поклав око на Готланд. Мета Путіна — отримати контроль над Балтійським морем. Можливо, він також стежить за Аландським архіпелагом… Якщо Росія візьме Балтійське море під свій контроль і перекриє його, це матиме величезний вплив на наше життя — як у Швеції, так і в усіх інших країнах, які межують із Балтійським морем. Ми не повинні допустити цього. Балтійське море не має стати ігровим майданчиком Путіна, де він лякає членів НАТО”, — заявив головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден в інтерв’ю RND.

Ще торік український Центр протидії дезінформації повідомляв, що з 2021 року Кремль застосовує стратегію м’якої сили для посилення свого впливу в Балтійському регіоні. Для кожної країни розроблено окремі стратегії та цілі. Також розвідка західних країн писала, що Путін готується до проведення військової операції в країнах Балтії. Дати можуть змінюватися, однак, як зазначає польська розвідка, Москва вже може бути готова до нападу.

Читайте також: США вимагають пояснень від Росії про наміри “посунути” кордони в Балтійському морі — заява

Нагадаємо, 21 травня на російському офіційному порталі проєктів нормативних правових актів було опубліковано документ Міноборони РФ. У ньому йшлося про наміри Росії “посунути” свій кордон у Балтійському морі поруч із Литвою та Фінляндією й оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії.

Після того, як проєкт скандальної постанови стали бурхливо обговорювати у світі, документ прибрали з сайту уряду.

Читайте також: Кордон у Балтійському морі по-путінськи та цілі шпигунів Кремля в Європі: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Прямий ефір