Прагматичних китайців напружує у відносинах із Росією непередбачуваність, — аналітик про реальність проєкту підводного тунелю до Криму

Кримський міст. Фото: wikipedia.org

Тема тимчасово окупованого Росією українського Криму чутлива для Китаю, оскільки може вплинути на його торговельно-економічні відносини з країнами Заходу. КНР обережна у співпраці з РФ. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик, аспірант Цзіліньського університету Петро Шевченко, коментуючи інформацію про проєкт будівництва підводного тунелю під Керченською протокою до тимчасово окупованого Криму з Росії.

“Повернемося до джерела. Ця інформація з’явилася на сайті газети The Washington Post. Тобто наскільки це реально? Це трошки дискутивне питання. Візьмемо за основу таку аксіому, що ця інформація правдива, і такі перемовини можуть бути. Я думаю, що, якщо ця інформація спливла, найімовірніше, Китай зараз візьме на паузу цю тему. Тому що такі чутливі теми, особливо щодо Криму. Тому що від 2014 року Китай був дуже обережний у своїх оцінках щодо Криму. Для Китаю питання суверенітету колишніх радянських країн — дуже чутлива тема, бо може вплинути на торговельно-економічне співробітництво із західними країнами. І тому, я думаю, що зараз, якщо вже ця інформація спливла, найімовірніше, реалізації цього проєкту не буде”, — сказав він.

Наскільки це реально з технічного погляду, аналітик не знає, але, за його словами, взагалі китайці — майстри, особливо в підземних роботах. Будівництво тунелів та інфраструктура — це їхній коник.

“Я думаю, що це реально. Але, з огляду на негативний геополітичний бекграунд, плюс китайців напружує у відносинах із Росією непередбачуваність, тому що Китай прагматичний. Китайці — це серйозні, конкретні люди, і вони думають проєктно. Це плани на 10, 20, 50 років. А тут у них немає цієї впевненості з приводу того, що буде за 5 років, наскільки путінський режим буде стабільним, чи взагалі він існуватиме. Це невизначеність. І я думаю, що Китай був би зараз дуже обережний”, — каже Шевченко.

Він додав, що цим феноменом можна аргументувати той факт, що зараз інвестиційне співробітництво між Росією і Китаєм дуже сильно просідає, попри те, що на політичному рівні глава КНР Сі Цзіньпін найбільше зустрічався з Путіним.

“І зрозуміло чому — це фактор цієї невпевненості, тому що Китай не знає, що буде далі, він не отримує чітких гарантій тощо. Ми не знаємо, як там далі співпраця розвиватиметься, але поки що ситуація така, що Китай дуже обережний. Я б дуже скептично поставився б узагалі до інформації щодо цього тунелю і тим більше до того, що він може бути побудований”, — резюмував Петро Шевченко.

Читайте також: Розписалися у власній неспроможності захистити Кримський міст, — експерт про плани Росії щодо будівництва підводного тунелю

Нагадаємо, Франція закликає Китай не допомагати Росії у війні проти України. Як зазначила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна, співпраця з КНР має важливе значення для просування справедливого і міцного миру. Тим часом, за даними The Washington Post, російські та китайські компанії обговорили проєкт будівництва тунелю між Росією та окупованим нею українським Кримом. 

Читайте також: У Франції дуже сильні аргументи і багато важелів: чи може Париж переконати Пекін не співпрацювати з Москвою, оцінив аналітик

Прямий ефір