Повна підтримка України: підсумки першого дня Саміту миру — включення зі Швейцарії (ВІДЕО)

Саміт миру. Фото: eda.admin.ch

Історичний день — саме так учасники Глобального саміту миру характеризують відкриття конференції, яке відбулося сьогодні, 15 червня. Про це зі швейцарського Бюргенштока розповів журналіст телеканалу FREEДОМ Олег Борисов.

У роботі саміту беруть участь 101 делегація, близько 60 з них очолюють перші особи держав — президенти, прем’єр-міністри.

У виступах лідерів країн сьогодні звучала повна підтримка України, а також чіткі меседжі — хто сьогодні диктатор Путін для цивілізованого світу, і чому в Бюргенштоку немає Росії.

Саміт відкрив президент України Володимир Зеленський.

“Я радий вітати всіх на першому Саміті миру, який може стати першим кроком до справедливого закінчення війни Росії проти України. Зараз тут немає Росії. Чому? Тому що, якби Росія була зацікавлена в мирі, то не було б цієї війни. Ми маємо разом визначитися, що значить для міжнародної спільноти справедливий мир, і як його можна досягти справді надовго. Статут ООН є основою для нас. А потім, коли план дій буде вже на столі, всіма узгоджений і зрозумілий для всіх народів, він буде озвучений і представникам Росії. І щоб на другому Саміті миру ми змогли зафіксувати реальне закінчення війни, зараз ми починаємо цей шлях. Ми повинні довести всі разом, що об’єднаний світ — це світ миру, це світ, який вміє діяти правильно”, — заявив український лідер.

Досить різкі заяви звучали у виступі канцлера Німеччини Олафа Шольца. Він акцентував, що саме Росія і Путін є сьогодні агресорами. І лише об’єднавши зусилля, можна їх зупинити.

“Яким чином завершити війну Росії проти України та досягти справедливого і тривалого миру? Дозвольте мені поділитися кількома рефлексіями з вами сьогодні. Жодна країна не хоче миру більше, ніж Україна. Але давайте будемо чесними. Мир — це більше, ніж відсутність війни. І негайне припинення вогню без серйозних переговорів, без “дорожньої карти” до справедливого і тривалого миру, просто на основі так званих нових реалій, — просто легітимізує захоплення Росією української землі. Це призведе до нового замороженого конфлікту — до сценарію, несправедливо небезпечного і нестійкого для України, Європи чи міжнародної спільноти загалом”, — наголосив Шольц.

Сполучені Штати на саміті представляють віцепрезидентка США Камала Гарріс, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Гарріс повідомила про додаткову гуманітарну допомогу Україні від США в розмірі 1,5 млрд доларів.

“В інтересах Сполучених Штатів захищати цінності демократії, і протистояти диктаторам. І в наших інтересах підтримувати друзів, як, наприклад, Україну. Я тут, у Швейцарії, як і лідери інших країн, щоб допомогти Україні в прагненні досягти справедливого і міцного миру. І тому я рада оголосити, що США нададуть понад 1,5 млрд доларів для задоволення потреб України. З них 824 млн підуть на відновлення критичної та енергетичної інфраструктури, 379 млн — на гуманітарні потреби, як-от їжа, вода, притулки та охорона здоров’я. І 300 млн — на соціальний захист населення”, — перелічила вона.

У кулуарах саміту обговорюють фарсову вчорашню заяву Путіна, його так звані “мирні ініціативи”, коли він зажадав віддати Росії повністю чотири області України в обмін на мир. Природно, всіх цікавила реакція України. У коментарі телеканалу FREEДОМ її озвучив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква. Він наголосив, Україна не буде вести переговори з РФ, цей процес буде йти через треті країни. І план з досягнення справедливого миру буде розроблятися на українських умовах, на основі української формули миру.

“Ми готові шукати шляхи, зокрема через ті країни, які мають діалог із Російською Федерацією, щоб передати напрацьований план представникам країни-агресора. Якщо країна-агресор перестане ставити ультиматуми, а почне прислухатися до цієї позиції, ми зможемо говорити про те, що на наступному, другому, саміті в певному форматі представники РФ можуть бути залучені. Але що дуже важливо — Україна не буде сидіти навпроти Росії, не буде прямих переговорів. Україна буде сидіти разом із партнерами, які присутні сьогодні на саміті, які приєднаються до декларації, які будуть підтримувати прагнення України та інших держав до миру”, — акцентував Жовква.

Завтра, 16 червня, — основний день саміту. Відбудеться обговорення трьох питань української формули миру — ядерна та продовольча безпека, а також повернення депортованих Росією українських дітей. За підсумками конференції буде підписано документ, який стане “дорожньою картою” до завершення неспровокованої війни, яку розв’язала Російська Федерація.

“Ми будемо обговорювати такі важливі питання, як продовольча безпека, ядерна безпека, возз’єднання сімей. Усі ці гуманітарні питання. І ми зобов’язані діяти далі. Наша команда збільшилася з 15 до більш ніж 90 країн. І той факт, що Путін учора виступив зі своїм “мирним договором”, показує, що він явно панікує”, — заявив прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

“Мирне рішення може бути знайдено тільки в тому випадку, якщо є два партнери, які хочуть миру. На жаль, Росія-Путін не хоче миру. Україна хоче миру. І зараз майже 100 країн підтримують мирне вирішення цього конфлікту. Тому я думаю, що саміт — це важлива подія. Вона важлива для України. Вона важлива для всього світу, тому що нам потрібен мир в Україні. І водночас нам потрібно, щоб Росія поважала і дотримувалася демократії. Росія не сильніша за європейську демократію”, — зазначила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.

Читайте також: Обнулення російського наративу про втому від України: як проходить перший день Саміту миру — включення з Бюргенштока (ВІДЕО)

Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувається перший Глобальний саміт миру, у роботі якого станом на 15 червня бере участь 101 делегація. Станом на 14 червня свою присутність підтверджували 92 країни і 8 міжнародних організацій.

Як повідомлялося раніше, 14 червня, за день до Глобального саміту миру, Путін виступив у МЗС РФ, де озвучив свої “фантазії” щодо встановлення миру. Він заявив, що РФ готова завершити бойові дії і почати переговори за умови, якщо українські війська повністю підуть з територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у межах їхніх адміністративних кордонів. Крім того, Путін хоче, щоб Україна повідомила про відмову від вступу до НАТО.

Читайте також: На Саміті миру — понад 90 країн, а Путін готується до візиту в Північну Корею, — Рютте

Прямий ефір