Повернути депортованих Росією українських дітей — як може допомогти світ (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Влада Росії обіцяє підвищити соціальні виплати сім’ям, які візьмуть під опіку дітей з тимчасово окупованих територій (ТОТ) України. Про це повідомляє Центр національного спротиву. Таким чином Кремль заохочує участь росіян у геноциді українців. Київ закликає союзників активно долучитися до системної роботи з повернення незаконно вивезених Росією українських дітей, повідомляє FREEДОМ.

Члени української делегації на 78-й сесії Генасамблеї ООН неодноразово повторювали вимогу — Росія зобов’язана повернути українських дітей. Кремль демонстративно підриває систему міжнародного права, а міжнародні організації недостатньо ефективно реагують на це, вважають представники Києва. Наприклад, 14-річну Вероніку Власову вдалося повернути додому лише завдяки окремому виступу на Раді безпеки ООН. Щоб повернути хоча б тих дітей, яких вдалося ідентифікувати, а їх 20 тисяч, необхідно терміново переходити до системної роботи.

“Україна не може проводити 20 тисяч зустрічей і розповідати конкретні історії 20 тисяч разів. Нам потрібен результат… Вони — незахищені. Їх допитують, катують, тиснуть психологічно, розлучають із рідними. А ми як цивілізований демократичний світ не можемо нічого змінити”, — заявив у виступі на 78-й сесії Генасамблеї ООН уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Одна з організаторів масової депортації маленьких українців з тимчасово окупованих Росією територій — уповноважена при президентові РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова заявила про 700 тисяч вивезених дітей. Київ припускає, що ці цифри завищені, хоча наголошує, що йдеться про сотні тисяч випадків. Перша леді України Олена Зеленська закликала генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша допомогти повернути дітей додому.

“Їм казали, що вони не потрібні батькам. Що вони нікому не потрібні. Що вони не потрібні своїй країні. Що їх ніхто їх не шукає… Викраденим дітям розповідали, що вони більше не діти України, а діти Росії, що України ніколи не існувало і не існуватиме, що це частина Росії. Що вони мають любити Росію, а не свою Батьківщину”, — сказала Зеленська.

У червні ООН внесла російську армію до “Списку ганьби” — особливого документа, до якого заносять збройні формування, винні у злочинах проти дітей. Він є базою для введення міжнародних санкцій з боку ООН. Це — перший випадок в історії, коли армію країни-постійного члена Радбезу вносять до “Списку ганьби”. Водночас комісія ООН відмовляється називати дії Росії в Україні геноцидом, хоча Женевські конвенції чітко прописують його ознаки. Одна з них — насильницьке передання дітей з однієї групи в іншу. За словами юристів, міжнародні організації просто намагаються уникнути відповідальності за власну бездіяльність.

“Зараз для міжнародних організацій визнати, що вони, фактично, в інший раз просто не попередили злочини геноциду, — це не просто репутаційно погано, це навіть небезпечно. Тому що у зв’язку з тим, що Конвенція про злочин геноциду також передбачає відповідальність за те, що геноцид не попередили. І це відповідальність для всіх держав-сторін Конвенції. Це також питання про їхню відповідальність юридичну. Тому, звичайно ж, так, вони зараз не готові визнавати геноцид”, — коментує експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Україна використовує всі доступні їй методи в пошуку та ідентифікації викрадених Росією українських дітей. Але для їхнього повернення потрібні зусилля міжнародної спільноти. Змусити Кремль повернути дітей може посилення санкційного тиску та додаткова військова допомога українській армії.

“Чим швидше Україна здобуде перемогу, тим швидше ми зможемо захистити наших українських дітей. Звичайно, ми намагаємося використати всі методи. І IТ-технології, різні технології для моніторингу соціальних мереж. І комунікацію з громадянським суспільством. І підтримку неурядового громадського сектору в Україні і міжнародного. Для того, щоби швидше розшукувати українських дітей”, — розповіла уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

До України вдалося повернути 386 дітей. Раніше міністерка закордонних справ Нідерландів Ханке Брюінс Слот заявила, що Амстердам передасть Києву ДНК-тести, щоб допомогти з ідентифікацією незаконно вивезених Росією українських дітей.

Читайте також: Повертати дітей стає дедалі складніше: ситуацію з депортацією маленьких українців обговорюємо з правозахисниками

Нагадаємо, шестеро українських дітей виступили в Гаазі зі свідченнями про цинічну політику президента РФ Володимира Путіна. У Нідерландах вони розповіли європейським лідерам про життя в полоні та злочини, очевидцями яких стали. Для ідентифікації викрадених Росією українських дітей Нідерланди допоможуть створити базу даних ДНК. Це також допоможе в Міжнародному кримінальному суді.

Прямий ефір