Гаага почула історії депортованих Росією українських дітей — що розповіли (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Шестеро українських дітей виступили в Гаазі зі свідченнями про цинічну політику президента РФ Володимира Путіна. У Нідерландах вони розповіли європейським лідерам про життя в полоні та злочини, очевидцями яких стали. Для ідентифікації викрадених Росією українських дітей Нідерланди допоможуть створити базу даних ДНК. Це також допоможе в Міжнародному кримінальному суді, повідомляє FREEДОМ.

Так, війна застала сиріт Івана та Максима в Маріуполі Донецької області. Кілька днів вони рятувалися від обстрілів в обложеному місті. Коли закінчилася їжа і вода, спробували евакуюватися, але російські військові викрали дітей і відправили до тимчасово окупованого Донецька.

“Ми, коли вийшли з Маріуполя, дійшли до блокпоста, нас пропустили, і ми далі пішли на Мангуш. На автобусі доїхали. І коли приїхали в Мангуш, пішли в лікарню, тому що нікуди було йти. Там дізналися, що ми діти-сироти. І лікарня повідомила в іншу лікарню вже в Донецьк, що є діти-сироти, можна їх забрати. Виходить, нас навіть не питали. Приїхала служба у справах дітей, сказала: “Де ваші батьки?”. А ми не могли відповісти, ми не знали, і нас забрали”, — розповів Максим.

Тоді, згадує хлопець, у донецькій лікарні опинилося понад 30 дітей.

“Сиділи в кімнатах, грали в телефонах, погуляти нас випускали тільки на одну годину і то не завжди”, — згадує Іван.

Коли хлопці вже почали втрачати надію повернутися додому, їм вдалося отримати SIM-карти для телефонів. Максим та Іван змогли зв’язатися зі своїм директором школи — законним опікуном.

“Нас туди забрали без мого дозволу, і взагалі не питали, просто забрали. У нас уже майже не було надії, але зателефонував Антон Вікторович, сказав, що може забрати нас. Ми зраділи. Потім ми чекали директора, він приїхав і забрав нас”, — сказав Максим.

Про ці та інші злочини Росії в Україні діти розповіли світу в Гаазі в межах кампанії “Поверніть дітей”.

“Довести цю думку, що росіяни, так би мовити, крадуть дітей і потрібно якомога більше, якомога швидше дітей повернути до України додому”, — пояснив Максим.

Хлопці стали одними з 386 українських дітей, які повернулися з Росії або тимчасово окупованих територій після початку повномасштабного вторгнення. Загалом країною-агресором було викрадено близько 20 тисяч неповнолітніх.

“Навіть зараз я дякую Антону Вікторовичу, я його вважаю своїм супергероєм, якби не він, я б і досі, можливо, сидів, як і всі інші діти, на окупованій території або в Росії”, — поділився Іван.

Під час розмови з українською делегацією міністерка закордонних справ Нідерландів Ханке Брюінс Слот озвучила намір підтримати Україну в новому проєкті з возз’єднання сімей за допомогою ДНК-аналізу. Нідерланди планують допомогти Україні створити базу даних, яка дасть змогу швидко встановлювати родинні зв’язки дітей, викрадених Росією, і сприяти їхньому якнайшвидшому поверненню у свої сім’ї.

“Їхні історії несамовиті. Це жорстоко. Те, що росіяни з ними зробили, нелюдяно. Я думаю, що діти неймовірно сильні, витривалі та сміливі, вони розповідають свої історії. Дуже важливо, щоб якомога більше людей почули їхні історії, щоб ми могли зупинити злочини”, — сказала глава МЗС Нідерландів.

На початку 2023 року за такі злочини, як викрадення і насильницька депортація росіянами українських дітей під час війни, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини в Росії Марії Львової-Бєлової.

Читайте також: Повертати дітей стає дедалі складніше: ситуацію з депортацією маленьких українців обговорюємо з правозахисниками

Нагадаємо, як розповів історик-міжнародник, дослідник масових депортацій у проєкті Where Are Our People Владислав Гаврилов, РФ не зацікавлена віддавати українських дітей, підлітки зазнають ідеологічної та воєнної обробки.

Прямий ефір