Повернення в Україну депортованих на територію РФ дітей неможливе без участі третьої сторони, — Лазаренко

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Без третьої сторони неможливе повернення в Україну депортованих на територію РФ дітей. Про це сьогодні, 27 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив віцепрезидент всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.

Він наголосив, що Російська Федерація як агресор здійснює політику геноциду щодо українських дітей, викрадаючи їх й знищуючи ідентичність, а також використовуючи фізичне та психологічне насильство.

“Це знищення самого поняття, що ти українець і в тебе є українське коріння”, — сказав Лазаренко.

Водночас він заявив, що відсутні міжнародні правові механізми повернення викрадених дітей.

“Обмін військовополоненими в міжнародному праві врегульовано, зокрема і Женевськими конвенціями, і факультативними протоколами до них. Що стосується дітей, розлучених із сім’ями, а це одна з категорій дітей, яка виникає внаслідок збройного конфлікту, то такого механізму немає. Міжнародне гуманітарне право говорить про те, що країни-учасниці збройного конфлікту повинні зробити все, щоб ці діти якомога швидше були передані батькам, а в разі, якщо батьків немає, тоді — законним представникам”, — сказав Лазаренко.

Він зазначив, що багато дітей, яких було вивезено до РФ або на окуповані українські території, мали статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, тобто в них немає законного представника. Агресор використовує той момент, що в Україні немає тих дорослих, які можуть звернутися з вимогою повернути таку дитину в рідну країну.

Лазаренко наголосив, що без участі третьої сторони неможливе повернення в Україну вивезених дітей, зокрема й тих, що опинилися без опіки батьків.

“Ви ж розумієте, коли є протиборство двох сторін збройного конфлікту, обов’язково має бути посередник. Якщо це стосується військовополонених, то завжди активну участь брала міжнародна організація Червоний Хрест. Немає жодної спеціалізованої гуманітарної міжнародної дитячої організації, яка була б визнана всіма країнами ООН, щоб вона мала мандат для роботи у двох країнах-учасниках збройного конфлікту”, — сказав правозахисник.

На його думку, третьою стороною може бути будь-яка країна, яка має повагу і в України, і в країни-агресора.

Читайте також: Україна повернула ще чотирьох незаконно депортованих дітей, наймолодшому три роки — подробиці (ФОТО)


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Читайте також: Як альтернативу окупанти пропонують притулок: про переміщення 8 522 українських дітей до таборів перевиховання повідомила правозахисниця

Прямий ефір