Як альтернативу окупанти пропонують притулок: про переміщення 8 522 українських дітей у табори перевиховання повідомила правозахисниця

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Регіональний центр прав людини з травня по вересень 2023 року задокументував 85 випадків переміщення українських дітей на так зване оздоровлення, а насправді — в табори перевиховання у Росії. Про це сьогодні, 13 жовтня, розповіла експертка центру Катерина Рашевська у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Ми з травня по вересень 2023 року задокументували 85 випадків переміщення 8 522 дітей лише у табори перевиховання. Хоча самі російські вищі особи говорять про те, що за цей час оздоровили понад 30 тис. дітей. Ми маємо розуміти, що це не оздоровлення — це перевиховання”, — заявила гостя ефіру.

За словами правозахисниці, забираючи дітей на так зване “оздоровлення”, окупанти пропонують їх законним представникам, по суті, дві опції: табір чи притулок.

“Тому про якесь добровільне рішення дуже складно говорити. Ми маємо кейси, коли цього року повертали дітей, яких вивезли минулого року для такої “рекреації”. Ці особи свідчили, що вони просто були позбавлені будь-якого вибору”, — коментує Рашевська.

Вона додала, що за “оздоровлення” українських дітей РФ взялася, окупувавши частини України, і “це якесь дуже погане оздоровлення, ми його не просили”.

“До того ж дітей дуже часто вивозять, наприклад, за 9 тис. км від їхнього будинку, а десь у Мурманську або в Ханти-Мансійському автономному окрузі кліматичні умови дуже відрізняються від домашніх для дітей. Це негативно може вплинути на стан здоров’я дитини”, — зазначає експертка Регіонального центру прав людини.

Вона наголосила: всі об’єктивні дані свідчать про те, що про жодне гуманітарне сприяння українським дітям з боку РФ не йдеться. Цього року Росія виділила на так зване “оздоровлення” рекордні 69 млн руб. Українських дітей “оздоровлюють” під контролем росармії та росгвардії.

“А потім ми дізнаємось, що деяких дітей ґвалтують. То що там робить російська гвардія? Просто спостерігає за тим, як діти перевиховуються та не дає їм контактувати із зовнішнім світом”, — додала Катерина Рашевська.

Читайте також: Правозахисники розширюють список підозрюваних у масовій депортації українських дітей: злочини РФ — на міжнародних майданчиках (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір