Повернення до минулого немає: трансформацію відносин РФ і Нідерландів проаналізували експерти

Грудень 2004 року, саміт Росія — Євросоюз. До Гааги прибуває делегація РФ на чолі з Володимиром Путіним. На порядку денному — розвиток партнерства між Росією та ЄС, але несподівано однією з головних тем стає втручання Кремля в президентські вибори в Україні.

Через 20 років Росія стає стратегічною загрозою для Європи і Нідерландів, а Гаага — місцем, де закладається фундамент майбутнього трибуналу щодо воєнних злочинів путінського режиму проти України.

Що об’єднувало Росію і Нідерланди? Чому Гаага стала головним місцем світового правосуддя? І коли Путін опиниться на лаві підсудних? Відповіді на ці запитання в новому випуску проєкту “В ізоляції” телеканалу FREEДОМ журналіст Юрій Кулініч шукав разом з експертами:

  • Олеся Яхно, політологиня;
  • Ігор Петренко, політолог, доктор політичних наук.

Від лояльності до трагедії рейсу MH17

8 квітня 2013 року в Амстердамі Путін і королева Беатрікс пафосно оголошують про початок року Росії в Нідерландах і Нідерландів у Росії, і проводять його, на тлі гучних дипломатичних скандалів і політичних непорозумінь. А вже 2014-го Кремль вторгнеться в Україну та окупує Крим.

“Росії було важливо стати частиною Заходу, і більший рівень співпраці був із тими країнами, де був традиційний економічний інтерес. У країн Заходу була ілюзія, що Росія дійсно хоче вписатися в західний світ. Росія була допущена до благ, до елітної групи — “Великої вісімки”. Це було хибне відчуття, що процвітання та орієнтація на розвиток може стати гарантом від війни та сприятиме подальшій тіснішій співпраці. Виявилося, що це не так”, — коментує Олеся Яхно.

Тривалий час Нідерланди були одним із ключових торговельних партнерів Росії. Вони разом із Китаєм і Німеччиною входили до трійки країн, з якими РФ мала найбільші обсяги торгівлі. Навіть окупація Криму не особливо підірвала економічні зв’язки між країнами. У травні 2014 року представники 10 великих нідерландських компаній навіть брали участь у Петербурзькому міжнародному економічному форумі.

Лояльність Нідерландів, по суті, використовував Путін, він бачив у цьому слабкість як Гааги, так і Заходу загалом, яка, зокрема, підштовхувала Росію до майбутньої агресії.

“Путін виходив зі слабкості Заходу, з його розбалансованості та його розпещеності. Він розумів, що економічні бенефіти від співпраці з Російською Федерацією великі. Європа, і зокрема Нідерланди, були найбільшими імпортерами російського газу порівняно з іншими країнами. І м’яка реакція наших партнерів, зокрема Нідерландів, була одним з аргументів Путіна для виправдання повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року”, — зазначив Ігор Петренко.

17 липня 2014 року відносини Нідерландів і Росії зазнають катастрофи. До цього призводить терор Кремля на тимчасово окупованій території України. Російські бойовики із ЗРК “Бук” збивають літак “Малазійських авіаліній”, що виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Від рук російських терористів загинули 298 осіб, з них 193 були громадянами Нідерландів.

І якщо до цієї трагедії Амстердам рухався в руслі європейської політики стримування Кремля, намагаючись зберегти вигідні ділові відносини, то знищення малайзійського “Боїнга” зробило Нідерланди на чолі з прем’єром Марком Рютте одним із найжорсткіших опонентів Москви.

“Нідерланди, як і інший Захід, усе-таки довго йшли до остаточного усвідомлення того, що з себе представляє Росія. Це (трагедія “Боїнга”, — ред.) відкрило їм очі, і, напевно, зараз допомагає більше зрозуміти те, що відбувається тут, в Україні. У тому сенсі, що це не просто війна за територію, а що це війна проти громадян, проти України як такої”, — каже Олеся Яхно.

Міжнародна слідча група дійшла висновку, що літак був збитий із зенітного ракетного комплексу “Бук”, який належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО російських збройних сил, що дислокувалася в Курську.

Винними у знищенні літака визнали:

  • ексофіцера ФСБ, колишнього “міністра оборони ДНР” Ігоря Гіркіна;
  • полковника Головного розвідуправління РФ Сергія Дубінського;
  • громадянина України Леоніда Харченка, який воював на боці терористичного угруповання “ДНР”.

У листопаді 2022 року суд у Гаазі засудив їх усіх до довічного ув’язнення.

У лютому 2023 року представники слідчої групи на пресконференції в Гаазі заявили, що до катастрофи “Боїнга” рейсу MH17 причетний Володимир Путін — він особисто схвалив постачання ЗРК “Бук” на окуповану територію України.

У прокуратурі Нідерландів не виключають, що в рамках цієї справи за певних обставин вдасться притягнути до відповідальності й Путіна, і його оточення.

“Вважається, що крапки в цій справі немає, тому що відповідальність несе безпосередньо Росія. Я не знаю, чи буде це персоніфіковано щодо Путіна, але те, що відповідальність має нести Росія як країна, про це вже йдеться. І мені здається, є більше розуміння тепер теракту щодо “Боїнга” і прояву війни Росії проти України. Якщо буде, зрештою, судовий процес, то справа рейсу MH17 буде вписана в цей великий процес війни Росії проти України”, — вважає Олеся Яхно.

У десяту річницю катастрофи рейсу МН17 міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс заявив, що ця трагедія змусила Амстердам зрозуміти масштаб російської агресії.

“Рівно десять років тому сталася трагедія MH17. Це змусило Нідерланди також усвідомити вплив і наслідки російської агресії, тому що, звісно, те, що зараз відбувається в Україні, жахливо, з тисячами і тисячами смертей. Але після України Нідерланди також стали країною з великою кількістю жертв через російську агресію”, — акцентував він.

Підтримка України

Після 2022 року Росія обнулила свою співпрацю із Заходом. Але цю трансформацію пройшов і Захід. І ті ж країни Європи визнали, що було помилково в економіці, в тому ж газі, орієнтуватися тільки на Росію. І Нідерланди пройшли аналогічну трансформацію.

Водночас у Нідерландах, як і в інших європейських країнах, на останніх парламентських виборах у листопаді 2023 року стався помітний зсув управо. Перемогу на них здобула вкрай права “Партія свободи” Герта Вілдерса, яка отримала 37 зі 150 місць у парламенті.

Марк Рютте, який перебував на посаді прем’єра 10 років, у липні 2024 року пішов у відставку. Новим главою уряду став колишній розвідник Дік Схоф. Рютте, готуючись обійняти посаду генерального секретаря НАТО, у своєму прощальному виступі як прем’єра закликав до подальшої підтримки України.

“Ультраправі сили збільшили свою присутність у багатьох країнах, але при цьому не здобули повноти влади, зокрема і в Нідерландах. Але європейська політична система влаштована так, що навіть якщо ви набираєте найбільше голосів, це не гарантує, що ви сформуєте уряд. Але ультраправі — вони не те, що всі за Путіна або за Росію. Просто багато хто з них використовує голоси тих, хто вважає, що зовні має бути менше допомоги, що треба більше витрачати всередині країни, тобто ізоляціоністи. А Росія цим намагається активно скористатися. І коли Марк Рютте йшов із посади прем’єра, він зробив кілька заяв, що наступний прем’єр-міністр буде точно так само підтримувати Україну, що він на боці України, що підтримка України буде зберігатися”, — зазначила Олеся Яхно.

І на даному етапі новий прем’єр Дік Схоф демонструє прихильність допомоги Україні.

Про політичний вектор, який обрали Нідерланди, свідчить угода з Україною у сфері безпеки, підписана в березні цього року в Харкові.

Нідерланди є важливим політичним партнером України в Європейському Союзі та НАТО. У червні 2022 року країна підтримала надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Крім того, Нідерланди стали одним із творців коаліції F-16 — винищувачів, які сьогодні захищають українське небо. А навесні 2024 року уряд на чолі з Рютте був серед тих, хто шукав Україні додаткові системи Patriot — на тлі посилення російських атак на енергетичну та цивільну інфраструктуру.

Нідерланди є лідерами в реалізації сьомого пункту української формули миру — “Відновлення справедливості”. Що цілком логічно, адже саме в Нідерландах розташовуються найвищі інстанції міжнародного правосуддя: Міжнародний кримінальний суд і Міжнародний суд ООН.

Крім того, саме Гаага приймала у себе конференцію “Відновлення справедливості для України”. У ній узяли участь 57 держав, 44 з них підписали політичну декларацію і підтримали створення спеціального трибуналу для Росії за злочини проти України. Нідерланди також висловили готовність прийняти спецтрибунал на своїй території.

Перший крок до можливого трибуналу для кремлівської верхівки вже зроблено. Цього року в Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр із розслідування повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До нього входять представники України, Європейського Союзу, Сполучених Штатів і Міжнародного кримінального суду. Центр збиратиме докази та розслідуватиме воєнні злочини Росії в Україні. І це буде проміжний етап на шляху створення спеціального трибуналу щодо РФ і самого Путіна. Спецтрибунал отримає юрисдикцію, яка дасть змогу переслідувати в судовому порядку керівництво РФ, і не дасть йому уникнути відповідальності.

“У нас величезна кількість воєнних злочинів Російської Федерації. У першу чергу, це злочини агресії. А за злочини агресії можна притягнути до відповідальності того ж Путіна, Шойгу, Герасимова, і не тільки. У цьому питанні важлива не тільки позиція Нідерландів, а й позиція інших наших партнерів, насамперед Сполучених Штатів Америки”, — зазначив Ігор Петренко.

Цілком можливо, що судових процесів буде кілька, і відбуватимуться вони в різних інстанціях і за різними обвинуваченнями. Приміром, у березні 2023 року саме Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнному злочині — депортації дітей з тимчасово окупованих територій України до Росії. Це важливий прецедент, який відкрив двері до правосуддя.

Україна ратифікувала Римський статут. Тепер країна стає учасником Міжнародного кримінального суду, а злочини, вчинені на її території, стануть частиною судового процесу в Гаазі.

Ізоляція РФ посилюватиметься

Повернення до колишніх відносин між РФ і Нідерландами неможливе.

“У найближчій доступній для огляду перспективі, коли не просто є політичний режим, а й Росія залишається в нинішньому вигляді, це неможливо. А з урахуванням того, що інституції міжнародних перебувають якраз у Нідерландах, у Гаазі, це навіть символічно і політично неможливо. Це ситуація, в яку Росія загнала себе сама, коли РФ у 2022 році оголосила недружніми країни, які допомагають Україні. Нідерланди теж перебувають у цьому списку”, — прокоментувала Олеся Яхно.

“Поки Путін одержимий Україною, поки Путін вважає, що він може перемогти у війні, змін точно не варто очікувати. Ми бачимо, що ізоляція Росії посилюється, попри те, що залишаються лазівки для обходу санкцій. Так, хтось ще залишає можливу співпрацю, але вона все одно звужується. Думаю, що ще трохи, і буде пройдена точка неповернення. І навіть якщо уявити, що Росія займе адекватну позицію, буде готова до справедливого миру, будуть зняті санкції — все одно їй буде дуже складно повернути свої позиції, які були до всього цього. Це і репутаційні питання геополітики, і питання економічної присутності та впливу. Мені здається, що Путін безповоротно відкинув Російську Федерацію щонайменше на років 20 щодо її місця у світовій архітектурі”, — резюмував Ігор Петренко.

Нідерланди традиційно вважаються місцем для дипломатії та верховенства міжнародного права, принципи яких виявилися чужими кремлівському режиму. Замість дипломатії Москва обрала шлях війни. А замість закону — силу. Путінська Росія розриває відносини з цивілізованим світом, щодня поповнюючи томи своїх воєнних злочинів, все новими кривавими сторінками. І тут питання тільки часу — коли російське керівництво сяде на лаву підсудних у Гаазі.

Попередні випуски проєкту “В ізоляції”:

Прямий ефір