Пониження на посаді як покарання за підтримку Пригожина: подальша доля Суровікіна в огляді експертів

Сергій Суровікін. Фото: ukrinform.ua

Колишній командувач Об’єднаного угруповання російських військ, командувач Повітряно-космічними силами РФ (ПКС) генерал Сергій Суровікін змінив посаду. Його призначили головою координаційного комітету СНД з питань протиповітряної оборони.

Пост командувача ПКС він обіймав із 31 жовтня 2017 року. Суровікін також відомий на прізвисько “м’ясник Алеппо” через бомбардування Сирії.

Його також пов’язують із загиблим главою приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгеном Пригожиним, найманці якого брали активну участь у бойових діях в Україні, зокрема, у Бахмуті. 23-24 червня “вагнерівці” виступили проти Міноборони РФ, здійснивши так званий збройний похід на Москву. А через два місяці Пригожин загинув в авіакатастрофі у Тверській області РФ.

Нова посада Суровікіна

За даними російських ЗМІ, Рада міністрів оборони так званого СНД (Співдружності незалежних держав) одноголосно проголосувала за призначення Суровікіна головою комітету протиповітряної оборони.

Відтепер на новій посаді Суровікін нібито відповідатиме за нагляд і функціонування об’єднаної системи протиповітряної оборони держав-учасниць СНД.

В американському Інституті вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) вважають, що переведення Суровікіна є аналогічним переміщенню опальних і неефективних командирів на периферійні посади, без повного звільнення їх із російської армії.

В агентстві Bloomberg стверджують, що Суровікіна протягом кількох днів після заколоту Пригожина допитували військові прокурори — їх цікавили його зв’язки з Євгеном Пригожиним.

Як заявив російський опозиційний політик, колишній депутат Держдуми РФ Дмитро Гудков, рішення про ліквідацію Суровікіна було б негативно сприйнято серед російських військових. У зв’язку з цим Путін перемістив його на незначну посаду.

За словами Гудкова, Путін не наважився відправити Суровікіна за ґрати, оскільки це непопулярне рішення всередині російської армії.

“Ось і попросив його якось злити і прибрати так, щоб це нікого сильно не образило, не зачепило. Ну, давайте для нього намалюємо якусь посаду, яка начебто звучить якось так серйозно, а насправді це буде міністр без портфеля. Ось і все. А потім потихеньку його на пенсію відправити. Я думаю, що у Путіна його вважають нелояльним, але, напевно, вони не довели чогось такого, щоб відправити його слідом за Пригожиним. Тож вирішили зробити так. Путін дуже часто відправляє у відставку через нібито почесну пенсію”, — сказав Гудков.

Зі свого боку, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов вважає безглуздим призначення Суровікіна на нову посаду.

“Якщо уявити, що це правда, то більш безглузду і порожню посаду собі важко уявити. Йдеться навіть не про ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку, – ред.), адже посада в цьому блоці сьогодні також ні на що б не впливала. Але якийсь комітет у непрацюючому і фактично неіснуючому СНД це зовсім уже ляпас — і репутаційний, і політичний”, — зазначив Андрій Юсов.

Сергій Суровікін перестав з’являтися в публічному просторі після невдалого заколоту глави ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина. Востаннє відео з його участю було оприлюднено в ніч на 24 червня. Тоді він закликав найманців ПВК “Вагнер” припинити свій похід на Москву.

Водночас деякі експерти вважають, що серед “вагнерівців” можуть бути й ті, хто має бажання здійснити новий “похід на Москву” для повалення чинної влади. Зокрема, такої думки дотримується експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.

“Учасники походу на Москву пам’ятають, якими оплесками їх зустрічали. Я думаю, ці істоти розуміють, що похід на Берлін вони не можуть повторити, але вони точно спробують повторити похід на Москву. Це абсолютно закономірний підсумок”, — вважає Іван Варченко.

Читайте також: Суровікін відповість за всі злочини, які він скоював, незалежно від того, фаворит він Путіна чи ні, — Сидельников

Думки експертів

Про нову посаду генерала Суровікіна та його можливу подальшу долю в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:

  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
  • Ілля Пономарьов, екс-депутат Державної думи Російської Федерації;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик, колишній депутат Державної думи Російської Федерації;
  • Андрій Сидельников, російський політик, лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше”.

ІВАН СТУПАК: Військову кар’єру Суровікіна закінчено

— Він не при справах, він не на посаді. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу вчора відмовився коментувати питання щодо свого тезки Суровікіна. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков так само відмовився коментувати.

Отже, Суровікін не може продовжувати свою військову кар’єру. Найімовірніше, за президента Путіна його кар’єра закінчена.

Зрозуміло, що можуть бути зовнішні обставини у вигляді провалів на фронті. Його можуть спробувати знову витягнути, відправити на фронт змивати ганьбу кров’ю.

А, може, знову дати можливість побути на волі, а потім влаштувати йому серцевий напад або автомобільну катастрофу.

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Суровікіна звинуватили в нелояльності та зв’язках із Пригожиним

— Це відображає внутрішню боротьбу в Міноборони РФ. Те, що його дотиснули, це якраз фактор того, що була потрібна людина, яка натисне кнопку ППО по літаку Пригожина. Що, власне, і сталося в перший же день його роботи.

Але насправді його звинуватили в нелояльності, у зв’язках із Пригожиним. Для Путіна це, можливо, і все одно.

Саме тому я не бачив там якоїсь розправи і якихось швидких дій.

Усе відбувалося дуже повільно. Але для Шойгу і Герасимова, звичайно, це найстрашніший злочин, який тільки міг бути. Але його ж не розстріляли, не повісили.

ДМИТРІЙ ГУДКОВ: Путін вирішив “злити” Суровікіна на почесну пенсію

— Це така почесна відставка. Тому що прибрати його кудись там або посадити, звинуватити в нелояльності — це непопулярне всередині армії рішення. Тому на це Путін не наважився.

Ось і попросив його якось злити і прибрати так, щоб це нікого сильно не образило, не зачепило.

Ну, давайте для нього намалюємо якусь посаду, яка начебто звучить якось так серйозно, а насправді це буде міністр без портфеля. Ось і все. А потім потихеньку його на пенсію.

Я думаю, що Путін його вважає нелояльним, але, напевно, вони не довели чогось такого, щоб відправити його слідом за Пригожиним. Отже, Путін вирішив його відправити у відставку через нібито таке символічне підвищення. Не підвищення, а через почесну пенсію.

АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Суровікін відповість за всі свої злочини

— Суровікін є злочинцем із 1991 року (мотострілецький батальйон Таманської дивізії під командуванням Суровікіна на смерть задавив у тунелі на Садовому кільці трьох учасників масової акції протесту проти спроби перевороту, — ред.).

Він відповідальний за тих трьох героїв Росії, які поклали своє життя на благо зміни режиму. І адже він тоді легко відбувся.

До інциденту з Пригожиним він перебував на високих постах. Такі люди мають довічно сидіти.

Суровікін надалі відповість за всі злочини, які він скоював, незалежно від того, фаворит він Путіна чи ні.

https://www.youtube.com/watch?v=WleozX00l0A  Читайте також:Смута в Кремлі: конфлікт між Міноборони Росії і ФСБ загострюється (ВІДЕО)

Прямий ефір