Україна експортувала морем десятки мільйонів тонн агропродукції після того, як РФ вийшла з Чорноморської зернової ініціативи сім місяців тому. Відтоді країна-агресор всіляко намагається перешкодити продажу українського зерна за кордон. Російська армія обстрілює українську припортову інфраструктуру, мінує акваторію Чорного моря і загрожує безпеці судноплавства. Однак навіть попри це Україні вдалося налагодити ефективну роботу “зернового коридору”, повідомляє FREEДОМ.
Більш ніж трьома десятками ударних безпілотників російська армія в ніч на 10 лютого атакувала будинки мирних жителів і порти Одеської області. Поранення дістали чотири співробітники портової інфраструктури.
“Чоловіки отримали численні осколкові поранення та мінно-вибухові травми. Усіх госпіталізовано. Один із постраждалих — у важкому стані. Наші лікарі надають усю необхідну допомогу”, — прокоментував ситуацію голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер у Telegram.
Росія атакувала понад 200 об’єктів портової інфраструктури України. Унаслідок цього постраждали щонайменше 26 осіб. Йдеться про період із 18 липня 2023 року. Москва в односторонньому порядку вийшла з Чорноморської зернової угоди та відкликала гарантії безпеки судноплавства. Всупереч прагненню Кремля залишити Україну без морського експорту, Київ налагодив роботу альтернативного “зернового коридору”. Із серпня 2023 року ним скористалися сотні суден, які експортували понад 22 млн тонн вантажів.
“Із серпня ним скористалися понад 700 суден. Перевалка йде з трьох портів Великої Одеси — Чорноморська, Одеси та Південного. Понад 22 млн тонн за пів року — не межа. Модернізація як самих портів, супутньої інфраструктури, мережі автомобільних доріг і залізниці, що належить безпековій складовій, дасть змогу збільшити обсяги щонайменше на чверть”, — заявив віцепрем’єр-міністр України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков у Facebook.
Із січня по листопад 2023 року Україна продала продовольства на понад 19,5 млрд дол., і тоннаж експорту зростає з місяця в місяць.
“Грудень 2023 року. Експорт зернових з України склав 5,37 млн тонн. Це не зовсім ще ті цифри, які були на піку. Я нагадаю, що на піку Україна експортувала в березні 2020 року 5,7 млн тонн. Поки що 5,37 млн тонн. Але, з усім тим, ми бачимо, що ось ця пряма — різкий зліт”, — зазначив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.
Перший місяць 2024 року не став винятком. У січні Україна вийшла на рекордні з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну показники фізичних обсягів експорту. Виробники продали за кордон 12 млн тонн продукції. За словами міністра економіки України Юлії Свириденко, 8,7 млн тонн вивезли морським транспортом. 8 лютого Україна вперше відправила альтернативним морським коридором гуманітарне зерно в рамках програми Grain From Ukraine. У Нігерію вийшло судно з 25 тис. тонн пшениці.
Читайте також: Україна виходить на довоєнний рівень експорту морем — подробиці від заступника голови Всеукраїнської аграрної ради
Нагадаємо, аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев заявив, що Україні для повного переходу на морський експорт необхідно залучити порт у Миколаєві. Крім того, мінування моря і загрози атак на кораблі та портову інфраструктуру знижують кількість потенційних суден, які можуть проходити морським коридором.