Україна виходить на довоєнний рівень експорту морем — подробиці від заступника голови Всеукраїнської аграрної ради

Відвантаження зерна на судно. Ілюстративне фото: censor.net

Україна виходить на довоєнний рівень експорту морем завдяки гарантованій Силами оборони безпеки в Чорному морі. Про це сьогодні, 5 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

“Безпека в Чорному морі гарантована Збройними силами України. Грудень був теж дуже хорошим показником у цьому напрямі — тільки аграрної продукції експортовано близько 6,8 млн тонн. Тому чим більше ми говоритимемо про безпеку, тим більше ми матимемо проходження комерційних суден на території України. Цифри теж говорять самі за себе”, — сказав він.

За словами Марчука, із серпня минулого року понад 660 кораблів, завантажених українською продукцією, пройшли морським коридором, а станом на сьогодні ще понад 100 кораблів очікують на прохід.

“Це дасть можливість найближчим часом ще перевезти понад 3 млн тонн різної продукції, зокрема більше продукції, звісно, сільськогосподарської… Тобто дійсно виходимо на ті показники, які мали у довоєнний період часу”, — сказав експерт.

Він звернув увагу, що зараз портову інфраструктуру України не залучено на 100%: працюють тільки порти “Великої Одеси”.

“Але навіть вони не на 100% ще завантажені. Тому потенціал зростання є. І сподіватимемося, що це буде дійсно призводити до експорту нової продукції, тому що на цей маркетинговий рік нам потрібно ще експортувати близько 40 млн тонн зернових та олійних культур”, — повідомив Марчук.

Він уточнив, що зараз Україна експортує традиційні аграрні культури: пшеницю, кукурудзу, насіння соняшнику. За даними Марчука, 2023 року від експорту агропродукції вдалося заробити понад 22 млрд дол.

“Плани на цей сезон, щоб це була цифра не менша, щоб товаровиробники, які експортували свою продукцію, продають свою продукцію, мали можливість виходити з фінансуванням нової посівної кампанії, яка вже активно готується. На кінець лютого вже південь України, Одеська область починає поступово виходити в поля. Тому від цього залежатиме на наступний рік, скажімо так, продуктивність нашого сільського господарства зокрема”, — сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Читайте також: Китаю вигідно, щоб українські морські порти були відкриті, — експерт

Раніше аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев заявив, що Україні для повного переходу на морський експорт необхідно задіяти порт у Миколаєві. Крім того, мінування моря і загрози атак на кораблі й портову інфраструктуру знижують кількість потенційних суден, які можуть проходити морським коридором.

Прямий ефір