Політика русифікації: як у Росії вбивають удмуртську мову

Удмуртська мова перебуває на межі зникнення через русифікацію, що триває у Росії, — інформує UA.

У Росії 136 мов перебувають у небезпеці, 20 із них вже визнані мертвими. Такі дані у 2017 році опублікувала ЮНЕСКО.

Серед тих мов, які можуть зникнути, — удмуртська. Ще в 2011 році в “Атласі мов світу, які перебувають під загрозою” вона описана як “така, що безперечно перебуває під загрозою зникнення”. Згідно з даними всеросійських переписів 2002 і 2010 років, кількість тих, хто розмовляє удмуртською, за ці 8 років скоротилася з 463 тисяч до 324 тисяч.

“Спільна політика Російської держави щодо мовного розмаїття — це політика імперська, політика русифікації. Вона призводить до зникнення цілої низки мов, інші мови національних меншин опиняються в критичному становищі. І досить яскравий приклад такого критичного становища — це удмуртська мова”, — наголосив російський журналіст, соціолог Ігор Яковенко.

Вимирання мов експерти пояснюють двома причинами: політикою радянської влади на рубежі 70-80-х років та добровільною помилкою самих удмуртів. Мовляв, діти і так знатимуть рідну мову, а російську треба вчити, щоб досягти успіху в житті. І в сучасній Росії ситуація лише погіршується. Відповідно до законодавства, вивчати мови національних меншин можна лише добровільно, змусити ніхто не може. Це призвело до того, що багато шкіл просто виключають їх із навчальної програми. І все це з дозволу президента.

“Хочу нагадати, шановні друзі, що російська мова для нас — мова державна, мова міжнаціонального спілкування, і її нічим замінити не можна, вона природний духовний каркас усієї нашої багатонаціональної країни. Її знати повинен кожен. Мови народів Росії — це теж невід’ємна частина самобутньої культури народів Росії. Вивчати ці мови — гарантоване Конституцією право, право добровільне. Примушувати людину вчити мову, яка для неї рідною не є, так само неприпустимо, як і знижувати рівень і час викладання російської”, — заявив президент РФ Володимир Путін.

У 2018 році Рада Європи засудила цей закон, зазначивши, що велика увага приділяється російській, а мови та культури меншин не підтримуються. До того ж, русифікація гостро проявляється у політичній ситуації в республіках.

“Найяскравіший приклад зниження ролі удмуртської мови, взагалі ідентичності, — це заміна глави цієї республіки. Якщо, наприклад, попередній глава республіки Соловйов був етнічним удмуртом, то нинішній глава Бричалов ніякого відношення до Удмуртії ніколи не мав. Звичайноо, мови не знає”, — зазначив Яковенко.

Кілька років тому Росією прокотилася хвиля протестів через ситуацію з мовами нацменшин. У вересні 2019 року перед будівлею держради Іжевська здійснив акт самоспалення 72-річний професор Альберт Разін. Поруч із його тілом знайшли плакат із цитатою аварського поета Расула Гамзатова: “І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти”. Професор був запеклим захисником своєї рідної удмуртської мови.

“Разін бачив, що така доля в Росії у всіх малих народів — і в чувашів теж. У наших народів, у удмуртів і чувашів є такий звичай, який називається “типшар”. Це така форма помсти сусіду у вигляді самоспалення — як захист імені та честі, в даному випадку захист честі удмуртського народу. Його міг зупинити лише закон про обов’язкове вивчення удмуртської мови для удмуртських дітей. Це було справою всього його життя, щоб нація не втратила своєї рідної мови й збереглася”, — сказав національний активіст із Росії Леонід Веретенніков в інтерв’ю “Idel.Реалії”.

Удмуртська мова найбільш поширена в Республіці Удмуртія, в Поволжі. І то лише серед старшого покоління.

“Дуже багато жителів Удмуртії соромляться у містах говорити удмуртською мовою, тобто вони соромляться своєї приналежності до цього народу. Взагалі в історії Росії знищення мов, знищення національних культур було досить поширеним. Окрема історія з українською мовою. Велика кількість українців на території РФ позбавлені можливості навчати своїх дітей українській мові, ніхто не дбає про існування українських шкіл. Була українська бібліотека, яка фактично була знищена у Москві”, — сказав Яковенко.

Сучасна Росія продовжує політику русифікації своїх попередників — СРСР та царської Росії. Насамперед російські загарбники на тимчасово окупованих територіях України забороняють українську мову та починають впроваджувати свою освіту російською мовою.

Читайте такoж:

Економічна криза в Росії: як спрацювали західні санкції

Росія – ворог, і жодної “російської весни”. Про що нова концепція НАТО

У Туреччині затримано судно з українським зерном, яке вкрали росіяни

Прямий ефір