“Планові обстріли” продовжаться. Військовий експерт пояснив, чому великим містам України не можна розслаблятися

Військовий експерт Сергій Грабський вважає, що обстріл Києва та області увечері 28 квітня був не з метою залякування. Росія продовжує обстрілювати великі міста України крилатими ракетами – це входить до її стратегії і найближчим часом вона не зміниться. Таку думку експерт висловив в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

— Сергію, як Ви оцінюєте зараз боєздатність Збройних сил України щодо опору російським військовим на Донбасі, насамперед?

— Збройні сили України на Донбасі перебувають у досить високому ступені бойової готовності. Тому що необхідність наступального озброєння, яке є в Україні, дуже важлива, і саме про це ми зараз і говоримо. Ми готові оборонятися і досить активно обороняємося на сході. Навіть на карті видно, за заявою наших британських колег ми бачимо, що супротивник не досяг тих завдань, які він поставив. Але війну не виграти лише обороною, і тому, якщо ми говоримо про повну боєготовність, то зараз розглядається питання саме про те, що Україна отримуватиме більш нове  озброєння, і, звісно, рівень боєготовності буде вищим найближчим часом.

— Яку динаміку Ви помітили на карті бойових дій?

— Російські війська за 10 днів, накопичивши просто колосальні ресурси, суттєво так і не просунулися. Тобто протягом 10 днів просунутися на якісь 10-12 км – це не наступ, це тупцяння на місці, якщо ми так обговорюємо. На півдні Донбасу ситуація для росіян виглядає ще гірше, бо вони за 5 днів боїв не просунулися й на кілометр. Тобто були окремі спроби прориву, їх відбивали. Помітне постійне тупцяння на місці, тож наступу як такого, хоча його й анонсували, ми не бачимо. Тобто з часом Росія втрачає величезні сили, вона зазнає величезних втрат. Якщо брати навіть динаміку, яку публікують, то щонайменше на день Росія втрачає танкову роту та роту своїх бійців. Це дуже висока ціна. І розуміючи, що на сьогодні російські війська мають досить обмежені можливості особового складу, саме зараз можна говорити, що такі втрати несумісні з метою наступу. У мене складається враження, що навряд чи вдасться Росії досягти тих завдань, які вони ставили перед собою. А саме оточити українське угрупування на Донбасі загалом.

Якщо десантна рота, то ми говоримо про 80-90 людей. Якщо ми говоримо про мотострілецьку роту, то це близько 120 людей щодня. Щодня Росія втрачає такий підрозділ.

— Я так розумію, вони особливо не публікують цієї інформації у себе. Може, ви пам’ятаєте, як у Радянському Союзі було під час Афганської кампанії? Взагалі раніше на території колишнього Радянського Союзу уже було зафіксовано такі великі втрати?

— Це можна порівняти лише із періодом Другої світової війни на території колишнього Радянського Союзу. І тоді повідомлення про втрати йшли лише до родичів. Ці знамениті похоронки, які отримували найближчі родичі, і більше нічого. Звичайно, і це світова практика, коли країна, яка веде війну, не публікує свої втрати. Про них стає відомо вже після закінчення війни, через якийсь час. Але це, звичайно, не стосується Російської Федерації, де втрати навіть Другої світової війни досі засекречені.

— Ми вчора спостерігали ракетні удари по Києву. Мета цього, на Вашу думку, яка? Залякати, деморалізувати, внести дестабілізацію у столицю чи відвернути увагу, сили та гроші з Донбасу на північ країни?

— Ні, у цьому випадку ми маємо справу з так званими плановими обстрілами. Тобто ставлять мету, розробляють план і завдають удару відповідно до поставленого завдання. Ну, і так склалося, що саме в цей час був присутній генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй та прем’єр-міністр Болгарії. Але, знаєте, з погляду здорового глузду та взагалі політики — це безумство завдавати ударів у той час, коли в столиці такі гості. Я маю сумнів, що цим їх залякаєш. А додати негативу у сприйняття Росії як агресора – дуже легко, що, власне, і сталося.

Щодо загальної обстановки. Таких ударів завдавали і, швидше за все, завдаватимуть з різним ступенем інтенсивності, залежно від того, наскільки в Росії вистачить таких далеких та високоточних боєприпасів. Потрібно розуміти, що ця кількість обмежена, а Росія просто не встигає відновлювати необхідний арсенал таких ударних засобів. Але це не дає нам права розслаблятися ні у Києві, ні у Львові, ні у Хмельницькому, ні в Одесі, ні у Чернігові. Тобто удари триватимуть. Тому ми всіх просимо йти у бомбосховища, берегти своє життя та здоров’я.

Внаслідок російського ракетного удару 28 квітня по Києву сталося влучання у житловий багатоповерховий будинок у Шевченківському районі. Десятеро людей постраждали, 4 з яких – госпіталізовано. Тіло однієї людини знайшли під завалами.

Станом на 29 квітня на Київщині виявили тіла 1187 мирних громадян, яких убили війська країни-агресора РФ.

Читайте також: Евакуація людей із Маріуполя стала більш можливою – Верещук

Прямий ефір