У Білорусі посилюють репресії. Останніми тижнями почастішали масові затримання та обшуки. З вересня 2024 року правозахисний центр “Вясна” зафіксував близько 1,5 тисячі таких випадків. За його даними, влітку в білоруських судах розглянули майже тисячу адміністративних справ за статтями про поширення так званих “екстремістських матеріалів” і пікетування. Восени їхня кількість зросла на чверть, а під репресії потрапили щонайменше 300 осіб, інформує FREEДОМ.
Особливий тиск білоруський режим чинить на близьких політв’язнів, а також тих, хто вже вийшов з-під арешту. Значна частина кримінальних справ ґрунтується на статтях про образу диктатора Лукашенка або інших чиновників, а також стосується участі в протестах 2020 року.
“Протягом останніх двох тижнів рейди силовиків торкнулися насамперед Полоцька, Новополоцька, а також невеликих міст у Гомельській, Брестській і Гродненській областях. Правозахисникам відомі випадки жорстких затримань і побиття. У групі ризику наразі люди, які брали участь у програмах допомоги постраждалим від дій режиму і були активними 2020 року і після. У силовиків на них зараз основний акцент”, — повідомив глава організації BySol, яка займається евакуацією з Білорусі постраждалих від репресій, Андрій Стрижак.
Політичні аналітики пов’язують різкий сплеск репресій у Білорусі з майбутніми президентськими виборами. Так, режим Лукашенка намагається придушити протестні настрої.
Водночас одна з особливостей нової хвилі обшуків і арештів — фокус на певних групах. Наприклад, силовики проводять рейди в лікарнях, на залізничних підприємствах.
За словами правозахисників, співробітники правоохоронних органів приходять у певну установу або на завод із перевіркою, вилучають телефони і дивляться, на які канали підписані співробітники, а також, які повідомлення вони надсилали.
“Основні адміністративні статті, за якими останнім часом судять білорусів, стосуються зберігання і поширення “екстремістських матеріалів”. Стати зберігачем таких матеріалів досить просто, враховуючи, що їхній список поповнюється щотижня. Неможливо перевірити всю інформацію — всі чати, канали та медіа — чи є вони “екстремістськими”. Тому людині неважко потрапити під цю статтю. Взяли перевіряти телефон на роботі, а там стара підписка або чат на 10 осіб, який було визнано “екстремістськими матеріалами”, — розповіла представниця правозахисного центру “Вясна” Наталя Сацункевич.
Читайте також: Ілюзія демократії від диктатора Лукашенка: майбутні вибори президента Білорусі проаналізували експерти
Нагадаємо, що так звані “президентські вибори” в Білорусі відбудуться 26 січня 2025 року. Олександр Лукашенко вже оголосив про свій намір балотуватися на новий термін, і заявив, що не збирається ділитися владою з будь-ким. Ці вибори стануть його сьомою виборчою кампанією, попри те, що результати попередніх виборів, на яких він нібито був обраний, не визнані міжнародною спільнотою.
З огляду на протести, які спалахнули в Білорусі після виборів 2020 року, Росія вже заявила про готовність припиняти “спроби дестабілізації під час волевиявлення”. За словами посла Росії в Білорусі Бориса Гризлова, Кремль готовий надати підтримку Мінську, зокрема й за допомогою силових структур.