Ілюзія демократії від диктатора Лукашенка: майбутні вибори президента Білорусі проаналізували експерти

Олександр Лукашенко. Фото: gettyimages.com

У Білорусі визначилися з датою так званих виборів президента. Опозиція сумнівається, що вибори відбудуться за міжнародними нормами, тому й називає їх “так званими”.

Експерти вважають, що це буде шоу імені Олександра Лукашенка. Воно відбудеться 26 січня 2025 року, повідомляють білоруські ЗМІ. Диктатор уже заявив, що балотуватиметься на посаду президента.

Підготовка до виборів і неоднозначні заяви Лукашенка

Білоруський диктатор Олександр Лукашенко вже заявив, що ні з ким ділитися владою не збирається. Це буде вже його сьома виборча кампанія. Хоча останні результати виборів, де він нібито був обраний, не визнано у світі. Сотні тисяч білоруських громадян, не згодних із режимом Лукашенка, втекли з країни, рятуючись від репресій.

Центральна виборча комісія Білорусі не буде створювати виборчі дільниці за межами країни, оскільки це “не передбачено білоруським законодавством”. Для участі в голосуванні білорусам, які залишили країну, необхідно буде повернутися.

Пам’ятаючи про протести, які спалахнули в Білорусі після виборів 2020 року, Росія вже заявила про готовність припиняти «спроби дестабілізації». За словами посла Росії в Білорусі Бориса Гризлова, Кремль готовий допомагати Мінську, зокрема й силовиками.

Тим часом в інтерв’ю пропагандистському виданню “Известия” Лукашенко заявив, що не дасть змоги “приєднати” Білорусь до Росії та готовий воювати. За його словами, у Кремлі серйозно обговорюють такий сценарій.

За заявою білоруського диктатора, за спробу приєднати Білорусь Росії доведеться готуватися до заходів у відповідь. Згадав Лукашенко і про те, що захоплювати чужі території не можна, оскільки зараз уже, мовляв, “не Середньовіччя”. Він також зазначив, що не розуміє, навіщо Білорусь приєднувати до Росії, оскільки країни вже взаємодіють у рамках “союзної держави”.

“У високих колах Росії декому кортить приєднати Білорусь, але спроба зробити це обернеться війною. Ви менші, ми більші, а у нас економіка така, сяка. Ми вам будемо допомагати — і далі вступайте до складу Росії. Так питання ставити не можна. Це неможливо. Боюся навіть сказати, що це війна”, — заявив самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко в інтерв’ю пропагандистському виданню.

Він відзначився не тільки погрозами на адресу Кремля, а й поставив під сумнів зусилля Путіна із залучення північнокорейських солдатів у війну проти України. Інститут вивчення війни повідомляє, що білоруський диктатор рішуче натякнув, мовляв, білоруські сили не воюватимуть на території України.

“Лукашенко заявив, що якщо “ми” (білоруси) вплутаємося у війну, це буде “шляхом до ескалації” і що НАТО розгорне війська в Україні у відповідь на участь іншої країни. Лукашенко продовжував заперечувати, що Білорусь була причетна до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну частково з території Білорусі. Лукашенко заявив, що Москва розуміє, що розгортання північнокорейських військ на війні було б «небажаним для Росії» і що Захід відповість скеруванням військ НАТО в Україну”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни за 24 жовтня 2024 року.

Такі заяви Лукашенка — важливий сигнал очільнику Кремля, впевнені в Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України.

“Йому байдуже щодо КНДР. Він укотре наголосив, що Білорусь не хоче брати участі у війні. Це також сигнал Путіну. Чому? Тому що Путін уже давно робить усе, щоб втягнути у війну Білорусь. І військових КНДР він закликав лише тому, що не вдалося отримати білорусів, яких він хотів ще з минулого року”, — вважає керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Білорусь стала ключовим союзником Кремля. Саме з її території в лютому 2022-го російські окупаційні війська вдерлися в Київську область.

Попри те, що режим Лукашенка допомагає Кремлю продовжувати війну проти України, надаючи свою територію для розміщення російського озброєння, зокрема ядерного, білоруський диктатор постійно заперечує участь Білорусі у війні проти України.

Думки експертів

Чому в Білорусі призначили вибори президента раніше терміну? Чого варто очікувати після того, як Лукашенко знову призначить себе президентом країни? Чим він вигідний Кремлю і як це може вплинути на війну Росії проти України? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Юрій Губаревич, голова білоруського руху “За Свабоду”;
  • Павло Латушко, заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління;
  • Павло Усов, білоруський політолог і аналітик, доктор політичних наук;
  • Ілля Добротвор, головний редактор видання “Белорусская правда”.

ЮРІЙ ГУБАРЕВИЧ: Білорусів, які виїхали з країни, не допускають до голосування на виборах

— Під час попередньої виборчої кампанії 2020 року Лукашенко допускав можливість появи опозиційних кандидатів, за багатьма з яких стояла реальна підтримка суспільства. Ставку робили на фальсифікації та підміну виборчих бюлетенів — підрахунку бюлетенів не було, просто складали підсумкові протоколи. Але не спрацювало.

Протестна хвиля 2020 року в Білорусі була настільки сильною, що навіть деякі підконтрольні дільничні виборчі комісії не змогли з цим впоратися і були змушені показати реальні результати, де Лукашенко програвав.

Кандидатка в президенти Світлана Тихановська після виборів 2020 року фактично стала символом громадянської підтримки та вийшла на провідні позиції.

Тепер Лукашенко боїться навіть такого сценарію, за якого якісь комісії можуть не спрацювати. Не має бути жодної конкуренції, жодного альтернативного погляду на державних телеканалах або в пресі, чим могли б скористатися опозиційні кандидати.

Більшість кандидатів у президенти вестимуть кампанію на підтримку білоруського диктатора. Вони не говоритимуть про свою кандидатуру, свою програму або про те, як бачать альтернативні шляхи розвитку Білорусі. Вони вихвалятимуть людину, яка зараз узурпувала владу, і на цьому їхня місія завершиться.

У нормальний мирний час у ситуації, коли не відбувається репресій, я взяв би приклад тієї ж таки Молдови: громадяни країни, які перебувають за кордоном, особливо ті, які виїхали в західному напрямку, зазвичай, мають істотний вплив на результат виборів, тому що в них інший світогляд і вони підтримують проєвропейських демократичних кандидатів. Але в ситуації з Білоруссю вибори проходили б при посольствах, де комісії з чиновників Лукашенка все одно могли б фальсифікувати голоси.

Абсолютна кількість громадян, які були змушені виїхати з Білорусі, рятуючись від репресій, не підтримують Лукашенка. Тому їхній допуск до виборів міг би мати істотний вплив. Була б можливість проведення вільного екзит-полу для оцінки настроїв виборців і протестних акцій. Однак усе це не потрібно Лукашенку — йому простіше відсікти величезну кількість виборців. У масштабах Білорусі 1,5 млн осіб при загальній популяції в 9 млн, це значна частина суспільства.

ПАВЛО ЛАТУШКО: Лукашенко – частина військово-стратегічних планів Росії

— У Білорусі ліквідовано всі опозиційні партії, рекордно зріс рівень репресій і відбувається масова зачистка громадянського суспільства. Те, що відбуватиметься в січні, не можна назвати виборами, адже в країні перебувають тисячі політичних в’язнів, зокрема колишні кандидати на посаду президента ще від кампанії 2020 року та попередніх.

Ліквідовано всі 11 опозиційних партій, абсолютно всі незалежні засоби масової інформації, ліквідовано 1 700 недержавних організацій. Коли в країні панує атмосфера страху і терору, коли тривають чистки, затримання, арешти щодня, то чи можна говорити, що дотримано хоч якихось найменших умов для проведення виборів? Ні, це не вибори, це — фарс. Це буде чергова спроба Лукашенка перепризначити самого себе на посаду президента Республіки Білорусь.

Дата 26 січня обрана також не випадково. Я думаю, на це є дві причини. Найвагоміша, виходячи з аналізу тієї інформації, яка надходить як із закритих, так і з відкритих джерел, це потрібність Лукашенка на посаді президента Білорусі у військово-стратегічних інтересах Російської Федерації. За 10 хвилин до того моменту, коли публічно заявили про проведення президентських виборів 26 січня, була заява на спільній колегії міністерств оборони Росії та Білорусі.

Ця заява полягала в тому, що наступного року відбудуться одні з наймасштабніших за останні роки навчання “Запад-2025” спільного регіонального угруповання військ Білорусі та Росії. Фактично це знову створення потенційної загрози як щодо України, так і щодо західних країн. Лукашенко є головним союзником Путіна в агресії проти України.

Друга причина вибору дати полягає в тому, що Лукашенко боїться масових протестів. У нього психологічна травма з 2020 року і вона вже ніколи не минеться. Диктатор хоче створити умови, за яких протести найменш імовірні. Наприкінці січня більш пасивна і демотивуюча атмосфера, коли складніше вийти на вулицю.

Вибори в Білорусі відбудуться в якомусь експрес-порядку. Усі кандидати на пост глави держави, які будуть у списку разом із Лукашенком, є “проєктами” КДБ Білорусі. Вибори будуть дострокові. Лукашенко їх робить на четвертий рік і четвертий місяць фактично свого незаконного правління. І вони відбудуться через 85 днів із моменту оголошення дати. Дається 10 днів на реєстрацію ініціативних груп і умовних контркандидатів.

ПАВЛО УСОВ: У Лукашенка немає простору для геополітичного маневру

— 26 січня 2025 року в Білорусі пройдуть квазі-вибори. Залишилося всього три місяці, тому Лукашенко прагне наростити собі як внутрішньополітичну, так і зовнішньополітичну вагу. Звідси декларації щодо недоторканності суверенітету і незалежності Білорусі та того, що країна не увійде в жодній формі у війну проти України.

Насамперед такі заяви робляться для зміцнення позицій у самій Білорусі, оскільки білоруському диктаторові не вдалося відновити підтримку та легітимність, попри репресії.

Використовуючи “антивоєнну” та “пронезалежну” риторику, Лукашенко хоче повернути бодай частину підтримки, яку розтратив 2020 року. І, звісно, це послання міжнародній спільноті. Звідси й інтерв’ю службі BBC, у якому було багато сигналів західним країнам щодо того, що він хоче перезавантажити відносини та виступає нібито за мир.

Йдеться не про визнання, а про розморожування відносин: повернення дипломатів і розкриття вектора зовнішньої політики на Захід — у бік Польщі, США та ЄС. Наскільки йому вдасться — невідомо. Рівень залежності Білорусі від Росії за останні роки, по суті, можна прирівняти до того, який існував у Радянському Союзі: розміщення ядерної зброї, розміщення і введення російських військ, використання Білорусі як плацдарму для агресії. Усе це показує, що простір для реального геополітичного маневру в Лукашенка відсутній.

Росію абсолютно влаштовує Лукашенко з тієї причини, що він робить, а не з причини того, що він говорить. Говорити він може все що завгодно про мир і про переговори, але факт залишається фактом — Білорусь як коридор для російських військ.

Готуються спільні військові навчання РФ і Білорусі “Запад-2025”. І як вони можуть вплинути на перебіг війни — передбачити неможливо. Останні масштабні маневри 2022 року, теж у рамках союзної держави, закінчилися відкритою війною проти України. Тому нарощування військового угруповання в таких умовах цілком можливе, і Лукашенко протистояти цьому не зможе.

Лукашенко може говорити все що завгодно, але він буде реалізовувати політику Білорусі виключно в інтересах Кремля.

ІЛЛЯ ДОБРОТВОР: На виборах у Білорусі може бути проблема з явкою

— Щоразу в Білорусі після масових протестів наступні вибори — дуже тихі, і тут не важливі масштаби репресій. Я думаю, що в списках Олександр Лукашенко буде не один, туди додадуть системних “опозиціонерів”. Я думаю, у підсумку буде 4-5 кандидатів, але Лукашенко, безумовно, буде “фаворитом”.

Це їхні вибори й нехай проводять так, як хочуть. Незгодні білоруси, які виїхали, на жаль, не мають права голосу.

Статус лідерки опозиції Світлани Тихановської залежить від її визнання іноземними державами. Якщо ЄС і США визнають Тихановську демократичним лідером, то Лукашенко з цим нічого не зробить. Так само Тихановська не може нічого зробити з тим, що де-факто Лукашенко керує країною.

Я думаю, не дарма Лукашенко заговорив про переговори щодо війни. Ймовірно, він хоче якось взяти участь у статусі обраного президента в такій знаковій події.

Особисто для мене, чим швидше ці вибори пройдуть, тим краще для тих білорусів, які виїхали. Також я очікую на якусь нормалізацію відносин з Україною та Європейським Союзом. Я думаю, Лукашенко почне якісь просування в цьому напрямку.

У Білорусі завжди фальсифікують вибори. Безумовно, Олександр Лукашенко переможе. Проблема може хіба що виникнути з явкою. Якщо допустять незалежних спостерігачів і вони зафіксують явку нижче 50%. Останнім часом у суспільстві падає інтерес до виборів і за законом, якщо менше половини громадян проголосували, то результати не вважаються дійсними. А зараз близько 25% білоруських громадян перебувають за кордоном.

Читайте також: Розслаблятися — зарано: політичні процеси Молдови після виборів президента обговорили експерти

Прямий ефір