Перший шлях поганий, другий ще гірший: Путіну вже немає звідки брати гроші на війну проти України — думка економіста

Війна проти України нещадно б'є по економіці РФ. Фото: ukrinform.ua

Президенту РФ Володимиру Путіну нізвідки брати гроші на війну проти України, і в нього є два шляхи, щоб вирішити цю проблему. Таку думку сьогодні, 5 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Він нагадав, що за перші чотири місяці поточного року стелю дефіциту державного бюджету РФ уже було перевищено. Санкції повністю відрізали Російську Федерацію від можливості виходу на зовнішні ринки запозичення капіталу, тому гроші їй брати нізвідки.

“Фактично у них є два шляхи, яким чином можна фінансувати дефіцит. Перший шлях поганий, а другий ще гірший. Перший шлях — це просто вмикати друкарський верстат, здійснювати емісію, що, загалом, уже, схоже, активно робиться в Росії. І заяви, які лунають з боку Центробанку Російської Федерації з приводу того, що “нам треба готуватися до так званої проінфляційної політики”, тобто до збільшення інфляції, є зайвим тому свідченням. І друге — це фактично урізання всіх витрат, пов’язаних із соціальними витратами, тобто з тією частиною, яка не пов’язана з війною і з підтриманням тоталітарної системи”, — сказав Устенко.

При цьому, за його словами, витрати на російський репресивний апарат — це єдине, що активно продовжує зростати, що дає змогу створювати ілюзію, що в країні немає протестів.

“Але це як сніжний ком, це буде нарощувати проблеми. Зрештою, проблеми виникатимуть і з тими покаліченими, хто повернувся з фронту, і проблеми виникатимуть із підтримкою тих родин, які втратили членів своєї родини. Просто тому, що треба витрачатися на поточні програми”, — сказав економіст.

Міністерство фінансів Росії в травні 2023 року продовжило продавати золото з Фонду національного добробуту, щоб покрити дефіцит бюджету. Однак, як зазначив Устенко, завдяки санкціям заборонено купівлю російського золота на світовому ринку, що сильно звужує можливості РФ.

“Це жест відчаю. Але врешті-решт, він особливо ні до чого не приведе. Туди ж я б додав ще й спробу зібрати додаткові ось ці 300 млрд дол. з великих компаній, з великого російського бізнесу для того, щоб тимчасово перекривати дірки, і туди ж спроби зібрати гроші звідусіль, звідки можна, починаючи ледь не з блогерів й закінчуючи середнім бізнесом. І ось це звичайне закручування гайок, яке завжди спостерігається в тоталітарних режимах, що перебувають у моменті свого розпаду або падіння”, — сказав він.

Читайте також: Росії не вдається системно обходити санкції, а далі будете ще складніше — думка економіста

Нагадаємо, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус висловив думку, що в серпні цього року в РФ може статися гіперінфляція.

Прямий ефір