Перший день перемовин щодо формули миру Зеленського в Джидді — подробиці та очікування (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 5 серпня, відбувся перший день роботи саміту в Джидді. Радники з національної безпеки та політичні директори зібралися у другому за величиною місті Саудівської Аравії, щоб обговорити ключові принципи миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського. Перша така зустріч відбулася 24 червня, і тепер кількість учасників зросла з 15 до майже 40. Серед них — представники країн Заходу, Азії, Африки, Близького Сходу та Латинської Америки. Про перший день роботи дводенного саміту — він продовжиться і завтра — і про очікування від нього розповів кореспондент телеканалу FREEДОМ Михайло Комадовський.

За його словами, на якихось проривів від цих перемовин не варто чекати. Високопоставлені офіційні особи з десятків країн, включно зі США, Китаєм та Індією, розпочали перемовини, які, як сподівається Київ і союзники, призведуть до угоди щодо ключових принципів припинення війни Росії проти України.

Комадовський акцентував, що це не перемовини про встановлення миру. Сторони не домовляються про конкретні умови закінчення війни, це ще попереду. Це “лікнеп”, можливість для України поговорити з країнами глобального Півдня безпосередньо і донести свою позицію про мирний план президента Зеленського, що складається з 10 пунктів.

Вашингтонські аналітики, з якими вдалося поспілкуватися кореспонденту, зазначають, що якогось прориву справді від цих перемовин очікувати не варто. І перемогою для України тут може стати визнання принаймні кількох пунктів формули миру Зеленського. Наприклад, виведення російських військ з території України — це вже важливо і було б справді великим досягненням.

Дводенна зустріч є частиною дипломатичних зусиль Києва на шляху до здобуття підтримки не тільки від своїх основних західних партнерів, які виступають за Україну в цій війні, а й від країн глобального Півдня, які не бажають ставати на чийсь бік у війні, що впливає на світову економіку.

“Голос Америки” з посиланням на свої джерела, близькі до організаторів саміту, повідомив, що Сполучені Штати на цих перемовинах у Джидді представляє радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван.

Росія там не присутня, хоча Кремль заявив, що стежитиме за перебігом перемовин. Українські, російські та міжнародні офіційні особи говорять про те, що наразі, коли вирує війна, помирають цивільні, прямих мирних перемовин між Україною і Росією немає і бути не може. Білий дім неодноразово заявляв, що Захід надає Україні безпекову допомогу. Україні надаються пакети озброєнь протягом практично всього повномасштабного вторгнення Росії до України, щоб Київ міг домогтися успіху на полі бою. І тоді вже президент Зеленський, якщо він вважатиме за потрібне, може почати перемовини з Росією, але з позиції сили.

Президент України, своєю чергою, тут висловив сподівання на те, що перемовини призведуть до саміту світових лідерів для затвердження принципів плану врегулювання військового конфлікту, який вимагає повернення Росією всіх захоплених територій України та виведення всіх російських військ. Це той головний пункт, на якому наполягає Україна.

За словами західних дипломатів, найбільший у світі експортер нафти Саудівська Аравія, яка підтримувала контакти з обома сторонами конфлікту відтоді, як Росія вдерлася до України в лютому торік, відіграла справді важливу роль у скликанні зустрічі з країнами, що раніше не долучилися до перемовного процесу. Йдеться про Китай, який не брав участі в попередньому раунді перемовин у Копенгагені і направив до Саудівської Аравії спеціального представника з євразійських справ Лі Хуея. Китай підтримує тісні економічні та дипломатичні відносини з Росією від початку конфлікту і відкидає заклики засудити Москву, а війну називає конфліктом, а не повномасштабною війною Росії проти України.

Аналітики зазначають, і це примітний момент, що країни глобального Півдня, так склалося історично, підтримували теплі відносини з Російською Федерацією, і зараз вони фактично дали тріщину. Зокрема через дії Володимира Путіна, який припинив дію Чорноморської зернової ініціативи, що фактично поставило під ризик глобальну продовольчу безпеку, про що свідчить, наприклад, явка лідерів африканських країн на саміт Росія – Африка в Санкт-Петербурзі. З’явилися 17 із 51 лідера. Тобто фактично 3/4 лідерів вирішили не приїхати і не проводити перемовини з Путіним безпосередньо.

Не відомо, чи очікується спільне комюніке після цієї зустрічі, чи буде спільна заява. Це стане відомо завтра.

Багато західних аналітиків сказали про те, що Росія не повинна бути присутньою, тому що вона не подає сигналів того, що Кремль готовий до дипломатії. Для цього, як мінімум, потрібно припинити вогонь. Але Росія разом із цим продовжує обстрілювати мирні міста, вбивати цивільних осіб на території українських міст. Тому дипломатія заради дипломатії тут, як кажуть вони, неможлива. Тому примітно буде спостерігати за тим, яким буде результат, резюмував Комадовський.

Читайте також: Без участі Росії — формулу миру президента Зеленського обговорять у Саудівській Аравії: погляд із Вашингтона (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, сьогодні, 5 серпня, в Джидді розпочався другий саміт на рівні радників з національної безпеки та політичних директорів за ключовими принципами миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського. Про очікування Києва від зустрічі розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Прямий ефір