Заступник міністра культури України Тарас Шевченко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, як перемога гурту Kalush Orchestra на Євробаченні-2022 допоможе Україні просунутися на інших фронтах, зокрема розраховувати на військову допомогу та членство у Європейському Союзі.
— Як відреагували на перемогу гурту Kalush Orchestra?
— Емоції були дуже позитивні. І величезна гордість за країну та наших людей. У когось виникали сумніви: чи зможемо перемогти… Але прогнози букмекерів були лише на користь України. Чудово проведено захід.
— Група Kalush Orchestra на Євробаченні на весь світ заявила про те, що потрібно врятувати людей з Азовсталі, після чого назва заводу «Азовсталь» миттєво стала одним із найпопулярніших запитів в Інтернеті. Наскільки творчість та культура, як ви вважаєте, ефективна зброя під час війни?
— Дуже ефективна. І це видно з Євробачення. Ви самі навели приклад з “Азовсталлю”… Також у роботі Міністерства культури та інформаційної політики — підтримка виступів наших виконавців у різних країнах для збирання грошей країні. Це також дуже важлива частина діяльності у наш час. Тому що тут питання як культурної дипломатії, так і просування впізнаваності щодо історії та культури. Мені здається, що нині ніхто не має сумнівів у тому, що українська культура є невіддільною частиною європейської культури.
— Українці, як і кожен народ, знають свій фольклор, народні пісні: вони також зберігають пам’ять про певні історичні події. Ось чому сьогодні лідери думок не повинні мовчати про події, які докорінно змінюють життя країни.
— Від початку повномасштабної війни 24 лютого в Україні люди, які мають багато фоловерів і до думки яких прислухаються, почали публічно висловлювати свою позицію та інформувати громадськість як в Україні, так і в інших країнах. Це обов’язок, який у принципі має виконувати кожен громадянин своєї країни, але в людей, які мають більше впливу, особлива роль.
Для України як для демократичної країни, де свобода слова є величезною цінністю, де люди неодноразово виступали зі своїми поглядами, які навіть певний час могли йти не влаштовувати політику чинної влади… Зараз у влади, громадянського суспільства та культурних діячів спільна позиція. Це важлива демонстрація єднання країни, важливий сигнал як за межами, так і всередині країни. І це, знову ж таки, – частина обов’язків кожного громадянина своєї країни – висловлюватись публічно, висловлювати свою думку, виступати на підтримку та захист інтересів своєї країни.
— Скажіть, будь ласка, перемога України на Євробаченні вплине на щось, окрім місця проведення конкурсу? Можливо, ви вже знаєте щось про наступне місто, де відбудеться Євробачення наступного року?
— Почну з кінця. Сьогодні усі святкують перемогу. Я думаю, що потрібно насамперед насолодитися моментом і відсвяткувати її добре. А визначатися з місцем проведення конкурсу трохи згодом. Чи означає перемога щось, крім місця проведення? Звісно, так. Це надзвичайно потужний символ підтримки європейськими країнами України. Це дуже сильний чинник впливу на нашу культуру, нашу історію. Це ще один додатковий аргумент для українців вірити у перемогу, вірити у майбутнє України, вірити у її розвиток, у її успіх. Це моральні чинники. Вони дуже важливі і сприятимуть перемозі нашої країни на всіх фронтах.
— А як ви вважаєте, світова підтримка на Євробаченні нашого гурту — це про політику чи про пісенний конкурс?
— Я не ділив би це питання. За нас проголосували люди у всіх європейських країнах, більшість поставили Україну на перше місце. У демократичних країнах, у демократичних системах, коли люди підтримують країну чи певну ідею, це означає, що й політики завжди прислухатимуться до поглядів та думки їхніх громадян. На відміну від авторитарних держав та урядів, де можуть ухвалювати рішення, і їм абсолютно байдуже, що думають люди. Це також означає, що ухвалюватимуть рішення на користь України, які стосуються надання озброєння та членства в Європейському Союзі. Ці речі взаємопов’язані.
Німеччина планує припинити імпорт нафти з РФ до кінця року
Росія будує в Україні хитку систему псевдореспублік на продажних людях. Інтерв’ю з Лубінцем
Читайте також: Через агресію РФ деякі екосистеми України неможливо відновити – міністр