Консолідація країн “Великої сімки” могла б допомогти домогтися прогресу в питанні використання заморожених російських суверенних активів на користь України. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив економіст, фінансист, банкір, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Він констатував, що процес іде дуже повільно.
“На попередніх зборах “Великої сімки” було поставлено завдання міністрам фінансів й главам центральних банків запропонувати “Великій сімці” на наступне засідання — воно буде, здається, за два місяці — конкретні механізми використання цих грошей прямо тут та прямо зараз для надання допомоги Україні. Труднощі з проходженням закону про фінансування України в Сполучених Штатах штовхають, зокрема й республіканців, до того, щоб якомога швидше почати використовувати ці гроші. Ось і в Європі консенсус, що можна використати доходи — це приблизно 4 млрд на рік, але гроші лежать уже 2 роки, тобто це 8 млрд — для фінансування, зокрема й купівлі зброї для України. Там є цей консенсус. А от немає консенсусу щодо використання всієї суми. Тобто перетворити заморожені активи на конфісковані активи”, — сказав економіст.
Він констатував, що Франція та Німеччина, а також Європейський центральний банк досі “боязко йдуть на пошуки цих шляхів”. Водночас США твердо стоять на тій позиції, що зазначені заморожені активи мають бути використані для допомоги Україні.
“Але чому Сполучені Штати не хочуть бути першими? Вони хочуть, щоб консолідовано було використано ці гроші. Ну, тому що є побоювання, вони ефемерні, що якщо будуть конфісковані активи центральних банків, наприклад, у доларах, то почнеться перелив активів усіх інших центральних банків із доларів у євро. Тому логічно, треба робити це синхронно — це перше. А друге — нічого не заважає європейцям ухвалити відповідні закони або директиви Європейської комісії щодо цих коштів”, — заявив Савченко.
Він переконаний, що в таких рішеннях справді необхідна синхронність, а консолідація “Великої сімки” має бути “таким актом, який покаже, що не можна сховатися”.
“Інша підказка — просто оголосити Росію державою — спонсором тероризму, і тоді можна буде забирати не тільки фінансові активи, але й будь-які інші активи, що перебувають не на території РФ”, — сказав економіст.
Читайте також: Відсотки від заморожених активів РФ необхідно спрямувати на закупівлі зброї для України, — президентка Єврокомісії
Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив: для того, щоб доходи з заморожених у Європі російських активів були передані Україні, створюється спеціальне законодавство. Подібних прецедентів раніше не було.