Пекін намагатиметься домовлятися, щоб не потрапити під вторинні санкції, — Полегкий

Росія і Китай. Ілюстрація: ukrinform.ua

Пекін реагує на тиск щодо співпраці з РФ та намагається зберігати свій імідж. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

“Пекін реагує на тиск. Тут є нібито дві основні точки. Одна — така, більш символічна. Тобто все-таки Пекін намагається зберігати свій імідж. Тому якісь символічні кроки, які будуть цей імідж псувати, для Пекіна не бажані. Але набагато серйозніша тема, звісно, — це питання економіки. Тому що не секрет — у Китаю зараз починається досить складний період, м’яко кажучи. Величезна кількість провінцій перебувають, по суті, в такій кредитній кризі. І загалом уповільнення економіки. І ось тут санкції, які може запровадити Захід, нехай навіть вторинно, можуть досить сильно вдарити по Пекіну”, — сказав він.

Полегкий звернув увагу, що за останні місяці вже досить багато китайських банків обмежили перекази з Росії, — це свідчить про те, що КНР побоюється введення санкцій. Також Китай дуже болісно реагує на включення його компаній до будь-яких санкційних списків.

“Ось тут ми можемо згадати не так давно і візити, і дуже такі жорсткі реакції з боку Пекіна, коли в Євросоюзі почали говорити про низку китайських компаній, які будуть у санкційних списках. Кілька компаній, які Україна внесла як спонсорів війни, — реакція Китаю була дуже болючою. А Сполучені Штати можуть вдарити досить серйозно, тому що все-таки обмеження банківського сектору, насамперед, ну, і вторинне — санкціонування проти серйозних великих компаній з Китаю можуть бути чутливими. Ба більше, тут є символічний аспект, тому що це погіршуватиме реноме Китаю”, — сказав академічний директор Центру публічної дипломатії.

Він переконаний, що в цій ситуації Китай намагатиметься домовлятися. Полегкий нагадав, що Пекін традиційно позиціює себе “поза конфліктом”, але досить очевидно, що КНР всіляко підтримує економіку Росії.

“Я думаю, що радикальні зміни у ситуації ми навряд чи побачимо. Тобто Китай вважає, що економічне співробітництво з Росією — це абсолютно його законне право. І тут він ніби не дозволяє нікому тиснути на свої суверенні права. Але при цьому Китай буде обережний. Я думаю, якісь болючі або небезпечні сфери — вони можуть бути або зменшені, або ж більш замасковані. Тобто, знову ж таки, це ще якийсь ланцюжок посередників. Загалом більша частина поставок подвійного призначення, вона йде не напряму з китайських компаній, а через середньоазіатські якісь компанії”, — вважає він.

Читайте також: США закликають Китай припинити постачання в Росію товарів для військової промисловості — наслідки

Раніше китаїст Олексій Чигадаєв (Лейпцизький університет) висловив думку, що у США навряд чи вийде переконати Китай послабити тісну співпрацю з РФ.

Прямий ефір