Пасивність росіян, тотальна пропаганда і репресивна машина Кремля: думки Миколи Полозова і глядачів FREEДОМ про готовність громадян РФ до тривалої війни

Мобілізовані солдати армії РФ. Фото: gettyimages..com

Президент Російської Федерації Володимир Путін готується до тривалої війни проти України. З 1 січня 2024 року мобілізація у РФ посилиться, і призивати будуть громадян віком від 18 до 30 років.

Водночас переважна більшість громадян РФ підтримують припинення війни й виступають за мирні переговори. Згідно з нещодавнім соціологічним опитуванням російської групи “Левада-Центр”, 70% росіян підтримали б Путіна в рішенні припинити війну. При цьому, повертати Україні захоплені території росіяни не хочуть: проти повернення анексованих регіонів виступають 38% опитаних. Підтримали б таке рішення лише 16% респондентів.

Громадянам РФ також запропонували “повернутися в минуле і скасувати рішення про проведення “СВО”. 23% опитаних “безумовно скасували б” це рішення, 18% — “швидше скасували б”. Але більшість — 43% — вважають, що рішення про повномасштабне вторгнення Росії в Україну було правильним.

Думки глядачів FREEДОМ

Телеканал FREEДОМ провів своє опитування серед телеглядачів на тему: “Кремль готується воювати довго і проти всіх. Чи готові росіяни?

Серед найцікавіших відповідей:

  • “Їм скажуть “треба” — і вони підуть, не питаючи, за що. Путін сказав — треба за батьківщину — значить, за батьківщину на чужу територію гайда вмирати”;
  • “Я росіянка. Думаю, що наші барани готові терпіти й далі. Наш народ забув, що вони — люди!”;
  • “Їм зброю дають. Але, ех, немає того, хто б направив цю зброю проти “СВО” і Ко”;
  • “Не для того ростили дітей, щоб віддати їх на охорону олігархічного життя злодіїв, і не для того, щоб вони віддали життя за чиїсь амбіції. Нехай на охорону своїх капіталів посилають своїх нащадків, їх ненадовго вистачить”;
  • “Путін і росіяни, по суті, є одне ціле. Так було і з Гітлером свого часу! Чому фашистська Німеччина так довго і наполегливо воювала, коли бліцкриг не вдався? І чому жителі Німеччини з радістю віддавали своїх дітей на відкуп диктатору і до кінця жертвували своїм здоров’ям і добробутом заради гітлерівської військової авантюри? Відповідь очевидна — вони були єдині з фюрером. Ось точно так сьогодні й у РФ. Усі “z-росіяни” такі ж, як Путін! Виняток — ті, хто проти “z”, але вони всі або воюють на боці України, або посаджені Путіним…”;
  • “Путінська Росія не відрізняється від Третього рейху з Гітлером, це одне й те саме”;
  • “Вони готові не заради Путіна-диктатора віддавати своїх дітей, а заради чого вони починали свою війну в Україні. Вони хотіли захопити Україну, і їм це подобалося, особливо спочатку. А тепер вони ще не закинули свою мрію повністю захопити територію України, це їхня стихія, і без цього вони жити не можуть”;
  • “Звичайно, готові, їм на все пофіг, аби велич потішити”;
  • “Для чого Росії захоплювати Україну, поясніть, будь ласка? Тільки не треба писати нісенітницю про те, що Путін збожеволів і вирішив створити СРСР тощо”;
  • “А Кремль готовий воювати довго і проти всіх ?! Якби у населення була зброя в руках, то, можливо, вони і повстали б проти Путіна! А поодинокі повстання ні до чого доброго не приводять, тільки шкода людей, які пропадають даремно, у них дорога в один кінець. А інша маса росіян наступила на ті самі граблі нацистської Німеччини. І коли настане кінець Путіну, коли вони побачать, що їхні діти накоїли в Україні, і коли з війни повернуться відморозки, які різатимуть, вбиватимуть, ґвалтуватимуть росіян і їхніх дітей, коли буде страшно вийти на вулицю тощо — тоді вони, може, і зрозуміють, що прийшла розплата за все путінське зло! Тоді вони, може, прокинуться і зрозуміють, що Путін = Гітлер…”.

Читайте також: 70% росіян “за” припинення війни проти України: підсумки соцопитування в РФ обговорюємо з експертами

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Путінський режим дуже ефективно управляє настроями росіян

Готовність громадян РФ до довгої та кровопролитної війни та думки глядачів FREEДОМ прокоментував російський адвокат, правозахисник Микола Полозов.

— Наскільки росіяни готові віддавати своє майбутнє, своїх дітей, родичів на війну заради амбіцій Путіна в цій війні проти України?

— Поки що росіяни, за великим рахунком, сильно нічого і не віддають. Була хвиля примусової мобілізації, її відгомони зараз видно у виступі дружин і матерів цих мобілізованих, які просять повернути їх назад.

Але вони не проти війни, не проти вбивства українців. Вони просто хочуть, щоб хтось інший це робив, а не їхні чоловіки та сини.

Тому те, що зараз використовує Кремль ув’язнених, мігрантів, добровольців чи найманців для того, щоб вести війну, теж сильно росіян не зачіпає, оскільки це непотрібні для російського суспільства люди.

Що стосується санкцій і погіршення життєвих умов, то, напевно, все відбувається не настільки сильно, не настільки швидко і не настільки круто, щоб це викликало якесь обурення. Саме тому значна частина росіян продовжує підтримувати Кремль у цій війні.

Ситуація може змінитися, якщо справді проводитимуть насильницьку мобілізацію. Тим паче, що всі законодавчі необхідні акти для цього вже ухвалено, щоб і закрити виїзд із країни, і позбавити якихось благ людей, які не хочуть мобілізуватися.

Але раніше виборів Путіна, найімовірніше, Кремль не буде проводити подібні дії. Тому ще щонайменше кілька місяців росіяни будуть абсолютно в такому ж режимі пасивно підтримувати все, що робить Кремль.

— Телеканал FREEДОМ поставив запитання своїм глядачам, чи готові росіяни віддавати своїх дітей на відкуп диктатору і жертвувати своїм здоров’ям і добробутом заради “СВО”? В’ячеслав Букатін відповідає, що “ніхто не готовий жертвувати дітьми, але будуть”. Алекс написав: “Своїх дітей і майбутнє РФ росіяни давно віддали Путіну, щоразу мовчки погоджуючись із тим, як він підтасовує вибори, і творить усе, що він накоїв за 20 із гаком років. Інакше б давно скинули, як Януковича. Але головне, що росіяни вбили в собі совість, те, що робить людину людиною. Ось чому вони творять немислимі, нелюдські звірства в Україні. Війна просто проявила все. Тому “z-росіяни” — є одне ціле з Путіним, і будуть із ним до кінця, незважаючи ні на що. Як німці з Гітлером”. Якщо є певний момент обурення, ми можемо якось виміряти ці настрої зараз?

— На жаль, якимось незалежним чином заміряти соціологію в Росії неможливо. Тому що, по-перше, найбільші соціологічні служби так чи інакше перебувають під державним контролем. З іншого боку, все-таки населення залякане репресіями, нехай і точковими, нехай і вибірковими, нехай щодо тих людей, які міняють цінники на якісь антивоєнні відозви або підпалюють військкомати.

Але це все одно діє, демотивує велику кількість людей. І в цьому зв’язку путінський режим досить ефективно управляє настроями громадян.

Звичайно, не можна сказати, що всі 100% росіян абсолютно за війну. Є люди, які проти, але вони не можуть про це публічно сказати. Бо якщо вони це скажуть, то знають, що за це буває. Є люди, у яких якась альтернативна думка, вони не хочуть воювати, але підтримують імперські амбіції Кремля.

Суспільство в Росії неоднорідне, але все одно ми розуміємо, що через страх, через пропаганду так чи інакше люди не готові говорити правду. Звідки він знає, соціолог йому зараз дзвонить чи товариш майор, і чи не скаже він щось таке, за що він потім буде сидіти 6, 7, 10 або 12 років?

Тому ми можемо судити тільки за якимись зовнішніми проявами – невдоволення солдатських матерів, якісь інші події — і з цього робити якийсь аналіз.

— Наш глядач із Санкт-Петербурга вважає, що росіяни, “судячи з усього, дуже готові [вмирати і продовжувати цю війну Путіна проти України]. Якщо припустити, що в лютому 1917 року хотіли свободи, то за п’ять поколінь мізки були промиті та промікроволновані, і від цього населення чекати нічого”. Невже вся річ у тому, що мізки росіян так промиті Скобєєвою, Симоньян, Соловйовим, Кисельовим та іншими пропагандистами? Чи влада грає на якихось сентиментах, які дають змогу людям думати, що державу, яку бомблять, тероризують ракетами, де ґвалтують жінок, вбивають дітей, знищують інфраструктуру, у такий спосіб “звільняють”?

— Ні. Але ми прекрасно розуміємо, що засоби пропаганди можуть бути ефективними. Ще Геббельс свого часу це дуже непогано продемонстрував.

У розпорядженні кремлівського режиму є телебачення, активно використовують інтернет та інші засоби масової інформації. Тому, звичайно, ідеологічний вплив на росіян йде дуже сильний.

І цілком очевидно, що, видавлюючи найбільш здорові верстви населення з Росії, саджаючи у в’язницю або не даючи їм перебувати в країні, нинішній кремлівський режим суттєво знижує можливість російського населення до подальшого лікування.

Тобто внутрішніх сил для того, щоб подолати цю моральну, моральну кризу, за великим рахунком, у Росії немає, а ефективної дії ззовні ми теж, на жаль, не спостерігаємо.

— На запитання, чи готові росіяни жертвувати собою, глядач із Краснодара відповідає: “Ні, не готові. Хто може, їде, особливо в містах. Путлера ненавидять. Зараз Росія нагадує концтабір, та й Білорусь теж. Але в меншості пики, як в охорони концтабору… Для мене завжди була загадка, чому в Росгвардії завжди була маленька ЗП, туди йшли відбиті тварини (негативний відбір)… Зараз настала їхня година, за наказом вони з радістю різатимуть росіян, як палестинці ізраїльтян”. А чи вдалося Путіну повністю підім’яти під себе весь силовий блок? Чи таки буде якесь “бродіння” серед силовиків?

— Наразі ніякого люфту в кремлівському оточенні, зокрема, в силовому блоці щодо позиції Путіна немає. Путін є скріплюючим стрижнем усієї цієї системи.

Ось, якщо його вийняти, тоді ті протиріччя угруповань, що його оточують, можуть спричинити досить серйозні наслідки.

Захід розраховував, що моноліт російської влади здригнеться, але зараз, навпаки, відбувається кристалізація навколо Путіна. І зовнішній тиск зараз об’єктивно працює усередині країни на нього.

Читайте також: Якби Путін зупинив війну проти України, росіяни б це схвалили — вони схвалюють усе, що він робить, — Орешкін

Прямий ефір