70% росіян “за” припинення війни проти України: підсумки соцопитування в РФ обговорюємо з експертами

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Більшість росіян підтримують припинення війни і виступають за мирні переговори. Такі дані нового соцопитування опублікувала некомерційна організація з вивчення громадської думки “Левада-Центр”. 

Експерти зі свого боку нагадують, що в умовах авторитарного режиму соцопитування можуть не відображати реальні настрої в суспільстві. Люди можуть боятися відповісти на запитання “неправильно”, тобто врозріз з офіційною політикою держави. 

Безумовна (не)підтримка припинення війни 

Респондентів поділили на дві групи. Для першої групи запитання звучало так: “Якби цього тижня президент Володимир Путін вирішив припинити військовий конфлікт з Україною, ви б підтримали чи не підтримали це рішення?”. 37% респондентів відповіли, що “безумовно б підтримали”, 33% — “скоріше б підтримали”. 12% респондентів категорично проти припинення війни. 

Другу групу запитали: “Якби цього тижня президент Володимир Путін вирішив припинити військовий конфлікт з Україною і повернути приєднані території України, ви б підтримали чи не підтримали це рішення?”. 16% респондентів “безумовно б підтримали” це рішення Путіна, 18% — “скоріше підтримали б”, а 38% категорично проти повернення анексованих територій. 

Також респондентам запропонували “повернутися в минуле і скасувати рішення про проведення “СВО”. 23% опитаних “безумовно скасували б” це рішення, 18% — “скоріше скасували б”. Ще 43% вважають, що рішення про повномасштабне вторгнення Росії в Україну було правильним. 

Люди, які беруть участь у соціологічних опитуваннях у Росії, жодним чином не впливають на ухвалення рішень російським керівництвом. Так вважає український журналіст Роман Цимбалюк. 

“Коли ми апелюємо до соцопитувань, ми начебто це переносимо на себе, тобто на країни, де рейтинги політиків або якісь рішення залежать від громадської думки. Війна проти України — це дітище Володимира Путіна, і він плювати хотів на думку росіян”, — каже Роман Цимбалюк. 

Що стосується заяв російських офіційних осіб і пропагандистів про нібито готовність РФ до мирних переговорів, Цимбалюк нагадав, що вони не нові. Він підкреслив, що мир у розумінні Кремля — це знищення України.

Росіяни чекають миру чи капітуляції України – відповідають експерти

Чи справді росіяни хочуть закінчення війни в Україні? Чи впливає громадська думка на процеси в Росії? Чи можна довіряти результатам соцопитувань в авторитарній державі? На ці питання шукали відповіді в ефірі телеканалу FREEДOM

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Ігор Грецький, науковий співробітник Міжнародного центру з питань оборони та безпеки Талліна;
  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: В Росії мир нікому не потрібен

— 70% — це досить достовірна цифра. Але, що означає “закінчити війну”? Спочатку вони її почали, вбили частину нашого населення, забрали території, а тепер хочуть усе закінчити? Система так не працює. Росія порушила міжнародне право і повинна нести відповідальність за військові злочини. 

Якщо Путін вирішить закінчити війну, то росіяни не проти, але тільки нехай залишаться всі окуповані території. А далі вони будуть дивитися, що з Україною робити? Це так не працює.  

Працює це так: хтось програє війну. РФ близька до того, щоб бути розірваною зсередини. Ми бачили наприкінці червня 2023 року “похід на Москву” і неефективність силової вертикалі. Ми бачили події в Махачкалі, які задекларували культ насильства в Росії. 

Щойно всередині Росії буде відчуття, що наближається крах, ми побачимо велику кількість внутрішніх конфліктів. 

Росія кидає на війну багато живої сили, тому що їм не можна обвалити лінію фронту. Тому що щойно вона обвалиться і почнеться масова втеча мобілізованих назад у Росію — одразу можуть початись прояви внутрішніх конфліктів. Тому що внутрішньої консолідації там немає. 

Мир в Росії нікому не потрібен. Вони чітко говорять про те, щоб Україна виконала капітулятивні умови Росії, віддала свої території. Спочатку вони хотіли взяти під контроль усю Україну, а зараз готові почекати, зробити це пізніше. Це ніякі не мирні переговори, не підтримка миру, це — капітуляція. 

Щодо Росії не можна вживати слово “переговори”. 

ІГОР ГРЕЦЬКИЙ: Більшість населення Росії чекає від Кремля оголошення про перемогу

— Путін зробив висновки з помилок попередніх керівників Росії. Зараз ми не бачимо якихось гучних заяв від Комітету солдатських матерів, який з’явився після вторгнення в Афганістан. Путін практично не використовує призовників, щоб не здіймати бурю в суспільстві. Кремль мотивує людей укладати контракти на служби за гроші, а по суті — купує лояльність населення.

При відповіді на прямі запитання щодо Путіна або підтримки дій уряду люди можуть відчувати страх і занепокоєння — а що може послідувати після їхніх відповідей. В Росії з початку березня 2022 року законодавство в цьому плані сильно посилилося. В анкетах є запитання, які мають непрямий стосунок до того, що зараз відбувається. 

Можна звернути увагу, як різко злетів рівень схвалення державних інститутів: парламенту, прокуратури, армії. Звичайно, Путін перебуває на недосяжній висоті. Рівень схвалення Держдуми ще ніколи не був таким високим, як після повномасштабного вторгнення. 

Більшість росіян вважають, що їхня країна розвивається і рухається в правильному напрямку. Теж саме ми бачили після вторгнення в Грузію в 2008 році та анексії Криму в 2014 році. Російське суспільство поблажливо і позитивно ставиться до таких авантюр. 

Адміністрація президента РФ щотижня робить нотатки і бере до уваги дані, зокрема від “Левада-Центру”. 

Пропаганда зараз не формує ті відгуки, які потрібні від російського суспільства. Пропаганда ефективна тоді, коли реагує на певний попит. У росіян є попит на деякі наративи. 

Я думаю, що в Кремлі знають шаблони мислення російського суспільства, які можна було б ефективно використовувати для підтримки думки. 

За опитуванням “Левади-Центру” ми бачимо, що влада Путіна не безумовна. Близько третини росіян готові підтримати закінчення так званої “СВО” цього тижня. Ще третина — висловиться проти, якщо це супроводжуватиметься територіальними поступками. 

Більшість населення Росії чекає від Кремля оголошення про перемогу і про те, що так звана “СВО” досягла своїх цілей, тому війну закінчено. Але якщо будуть зроблені якісь поступки — це знизить суспільну підтримку влади. 

ІГОР ЯКОВЕНКО: Громадська думка росіян не впливає на політичний процес

— У мене скептичне ставлення до таких опитувань. Можливо, дозвіл на публікацію таких опитувань дають для того, щоб мобілізувати підтримку війни. Показати, що мало людей схвалюють те, що відбувається, тому потрібно збільшувати підтримку. Для мене все, що зараз відбувається в Росії в публічному просторі, не має вирішального значення. 

Російська громадська думка не вступає в зчеплення з політичним процесом. Немає зворотного зв’язку, взаємодії та діалогу. Для цього потрібні нормальні вибори і відкритий політичний процес. 

Я досить спокійно ставлюся до таких сплесків альтернативної точки зору. Російська громадська думка перебуває в глухому куті. Обіцяли, що буде так звана “спеціальна військова операція”, треба “навести порядок” в Україні, а виявилося — війна. 

Україна виявилася великою європейською країною з потужною армією і народом, який абсолютно не сприймає росіян як братній народ. Звісно, це викликало подив у суспільства. Скоро два роки як триває справжня війна. Тому й виникли такі настрої, що потрібно її припинити. І ці настрої стають дедалі масовішими. 

Читайте також: Російський запит на “мир” передбачає знищення України — думка

РФ домагається припинення вогню, перемир’я і переговорів щодо питання війни в Україні: чотири сигнали назвав Піонтковський

Прямий ефір