Європейський Союз подовжив частину санкцій проти Росії за порушення прав людини. Вони діятимуть майже до кінця 2026 року. Про це повідомили в Раді ЄС. А також зазначили, що заморожені в Євросоюзі російські активи можна використати для компенсації завданих збитків Україні. Однак для цього необхідно пройти шлях перемовин і політичних рішень. Що саме знадобиться — дізнавався спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Сьогодні, 4 грудня, перед засіданням Ради юстиції та внутрішніх справ Євроради єврокомісар з питань правосуддя Дідьє Рейндерс заявив, що Євросоюз вивчає шляхи використання російських активів для того, щоб компенсувати завдані Україні збитки.
“Ми обговоримо з міністром юстиції питання насамперед підтримки України. Звичайно, можна притягнути до відповідальності винних у міжнародних злочинах, включно зі злочином агресії. А також бути впевненим, що Росія має відшкодувати збитки”, — запевнив він.
Один із підходів уже застосовує Бельгія, яка використовуватиме податки з російських активів для допомоги Україні.
“Щодо державних активів, наразі у нас є рішення однієї держави-члена, Бельгії, про надання всіх податкових надходжень від доходів від активів. Активи по суті є резервами Центробанку Росії. І ми продовжуємо розглядати, наскільки далеко можна зайти”, — сказав Рейндерс.
Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо в жовтні під час візиту до Брюсселя президента України Володимира Зеленського розповів, що наразі йдеться про суму в 1,7 млрд євро податків. Другий підхід передбачає конфіскацію приватних активів за спробу обходу санкцій.
“Ви знаєте, що ми ведемо дискусію з парламентом і Радою з питання організації можливої конфіскації приватних активів, у разі, якщо буде зроблена спроба обійти санкції. Також була інформація про порушення санкцій і про те, що можна було заморозити в Європі активів на 28 мільярдів. Можливо, вдасться організувати конфіскацію частини за рішенням суду у зв’язку з кримінальним злочином. Але для цього нам потрібно дочекатися кінця перемовин і згоди парламенту”, — розповів Рейндерс.
У тому, що Росія рано чи пізно заплатить за завдані збитки, в Єврокомісії не сумніваються.
“Однак хочу підтвердити, що завдяки заморожуванню 28 мільярдів приватних активів і мобілізації понад 200 мільярдів державних активів, ми отримуємо реальну гарантію. І це гарантія того, що одного разу Росія буде зобов’язана заплатити”, — резюмував Дідьє Рейндерс.
Читайте також: Законопроєкт про конфіскацію російських активів на користь України представили у США
Як повідомлялося раніше, Комітет у закордонних справах Палати представників Конгресу США схвалив законопроєкт про передання Україні заморожених активів РФ. Подібне рішення ухвалив і естонський парламент. Своєю чергою Бельгія, яка ще не готова відправити заморожені російські активи Україні, створила фонд — він наповнюється за допомогою податків на надприбутки від тих самих заморожених активів. Таким чином уже вдалося зібрати майже 2 млрд євро.