Обнулення російського наративу про втому від України: як проходить перший день Саміту миру — включення з Бюргенштока (ВІДЕО)

Олег Борисов. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 15 червня, у перший день Глобального саміту миру відбулася спільна заява президентів України та Швейцарії, урочисте відкриття заходу, виступ лідерів країн, а також українська делегація на чолі з Володимиром Зеленським провела низку важливих переговорів. Про це зі швейцарського Бюргенштока розповів журналіст телеканалу FREEДОМ Олег Борисов.

“Атмосфера дуже потужна. У всіх учасників — і президентів, і прем’єр-міністрів, і членів делегацій — стрічки в кольорах українського прапора. Це хороший показник, коли бачиш міжнародних лідерів з елементами в українських кольорах”, — зазначив він.

Сьогоднішній день саміту — більш декларативний. Він розпочався зі спільної заяви президента України Володимира Зеленського та президентки Швейцарії Віоли Амгерд.

“Швейцарія — нейтральна країна, зокрема нейтральна щодо всіх конфліктів, воєн. Вона намагається виступати майданчиком для пошуку рішень. Але сьогоднішню заяву пані Амгерд нейтральною не назвеш. Були чіткі меседжі, в яких чітко позначений диктатор, агресор і винуватець цієї війни — Путін і Російська Федерація”, — зазначив Борисов.

Відкриття такого рівня заходів традиційно починається з “червоної доріжки”, на якій учасників конференції зустрічали президенти Зеленський і Амхерд.

Саміт — це і майданчик для зустрічей, переговорів. Так, сьогодні президент Зеленський уже зустрівся з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс, президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі, президентом Чилі Ґабріелем Боричем, із патріархом Варфоломієм.

“Камала Гаріс озвучила про додаткову гуманітарну допомогу Україні від США в розмірі 1,5 млрд доларів. Зокрема, кошти будуть спрямовані на відновлення української енергетики, яка постраждала від російських атак”, — повідомив журналіст.

Іноземних журналістів і членів деяких делегацій цікавить, чому в Бюргенштоку не представлена Росія. Як пояснив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква, на першому саміті складається “дорожня карта” з досягнення справедливого миру, і, можливо, на другому Саміті миру будуть присутні представники Росії. Але Україна не буде вести прямі переговори з РФ, цей процес буде йти через треті країни.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що в межах Саміту миру розроблятимуть мирний план, узгоджений із цивілізованими, відповідальними державами, які поважають незалежність, територіальну цілісність і суверенітет України. Цей документ у подальшому буде передано представнику Росії — можливо, це станеться на другій конференції.

“У російському інформпросторі йде багато маніпуляцій, мовляв, Україна хоче йти на переговори. Особливо це все підігрівається на тлі вчорашніх фарсових заяв Путіна, який запропонував віддати Росії повністю чотири області України в обмін на мир. Цього не буде. Про це сьогодні вкотре заявили й президент Зеленський, і пан Єрмак. Також у своєму виступі президент України акцентував, що жодні гроші, жодні економічні зв’язки, жодний політичний тиск на представників деяких країн Європейського Союзу не повинні вплинути на припинення війни. Світ має змусити Путіна зупинитися і притягнути його до відповідальності”, — продовжив Борисов.

На саміт прибула 101 делегація, що представляє різні країни світу та міжнародні організації. А повна представленість у Бюргенштоку країн-партнерів України вкотре ламає наратив російської пропаганди про те, що всі втомилися від війни.

“Усі налаштовані на те, що війну потрібно закінчити — і тільки на українських умовах, тільки зі звільненням українських територій і притягненням до відповідальності всіх російських терористів і особисто диктатора Путіна. Будемо сподіватися, що це станеться дуже скоро”, — резюмував Олег Борисов.

Завтра, 16 червня, на саміті відбудеться обговорення трьох питань української формули миру — ядерна та продовольча безпека, а також повернення депортованих Росією українських дітей. За підсумками буде підписано підсумковий документ.

Читайте також: На Саміті миру — понад 90 країн, а Путін готується до візиту в Північну Корею, — Рютте

Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувається перший Глобальний саміт миру, у роботі якого станом на 15 червня бере участь 101 делегація. Станом на 14 червня свою присутність підтверджували 92 країни та 8 міжнародних організацій.

Читайте також: Якщо країна-агресор перестане ставити ультиматуми: умови, за яких РФ запросять на другий Саміт миру, назвав Жовква

Прямий ефір