Громадяни України в окупованому Криму чекають на повернення півострова в Україну. На цьому в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ акцентувала перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
“Мені здається, що кримські татари здебільшого чекають на Україну. Через зрозумілі причини. Через те, що наш народ історично страждав від Росії. У Криму було 30% етнічних українців. Але питання: скільки з них чекають на Україну, скільки з них не чекають або скільки з них, скажімо, як манкурти — ще більше росіяни, ніж етнічні росіяни. Складно сказати, немає такої статистики”, — сказала вона.
Джапарова нагадала, що в Криму активні рухи опору — “Жовта стрічка” (“Жовта стрічка”) і “Кримська солідарність”.
“Але ми бачимо в Криму рухи опору “Жовта стрічка” і “Кримська солідарність”. Бачимо і низку інших проявів ненасильницького опору — наприклад, на свята люди використовують синьо-жовті серветки, кульки, салюти запускають за київським часом, а не за московським. Люди таким навіть банальним побутовим способом намагаються виявити своє почуття незадоволеності від дійсності. Таких ознак дуже багато. Я впевнена, що досить багато таких людей, і точно більше, ніж хтось може собі уявити“, — додала вона.
Але водночас Російська Федерація активно діє в окупованому Криму.
“Наприклад, триває активна пропаганда в освітній системі (це теж воєнний злочин) — починаючи з дитячого садка і продовжуючи в школі, коли дітям навіюють, як добре жилося або живеться з Росією, і як погано було при Україні. Способів пропаганди дуже багато. Загалом вони формують покоління, яке вважатиме, що Росія — це могутня, велика країна, і що в Україні “нацисти” і “фашисти”. Це те, чим годують, зокрема наших громадян”, — зазначила заступниця міністра.
При цьому за період 10-річної окупації виросли діти, які не знають Крим при Україні.
“Ще класична політика Росії — воювати українцями проти українців. Це коли або примусово, або іншими способами наших громадян направляють на війну проти українців“, — додала Джапарова.
Вона наголосила, що все це — великі злочини. І Україна веде активний трек із захисту своїх прав у судових інстанціях. Це Міжнародний суд ООН і Міжнародний кримінальний суд.
“Ми ведемо великі переговори про те, щоб запустити трибунал щодо злочину агресії. Є група країн, яка підтримує трибунал, і тривають переговори щодо модальності цього трибуналу — в якій формі він буде і де цей трибунал відбуватиметься. Тобто цей трек із відновлення справедливості вже дуже активний. Так, він трохи довший, але, мені здається, що “Нюрнберг 2.0” буде “, — резюмувала Джапарова.
Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з Еміне Джапаровою
Нагадаємо, в інтерв’ю Еміне Джапарова також розповіла про шляхи повернення Криму під контроль України та про те, що Кримський міст буде ліквідовано, як символ окупації. Вона зазначила, що Росія на Криму відпрацювала колонізаторські практики, які сьогодні застосовує на нових окупованих територіях. Повідомила, що робиться для звільнення політичних в’язнів із Криму. І висловила думку про переговори щодо закінчення війни.
Читайте також: Ми знищимо його як символ окупації, — Джапарова про долю Кримського мосту