Нюанси поновлення Україною закупівель електроенергії у Білорусі прокоментував експерт

Фото Укрінформ

Попри політичні нюанси Білорусь залишається великим торговим партнером України, між країнами існують домовленості. Крім того, Україна має єдину енергетичну систему з Білоруссю та Росією.

Тому можливе відновлення закупівель електроенергії у Білорусі. Про це у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA розповів експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.

“І ми можемо користуватися такою можливістю, особливо в таких аварійних ситуаціях. Тому що, якби була нестача електроенергії, то передусім обмеження торкнулися б промисловості. Тобто на населення це не вплинуло б, віялових відключень не було б. Але промисловість би точно скоротила споживання електроенергії, а це – менше прибутку, менше податків до того ж бюджету, напружена ситуація у трудових колективах”, – зазначив експерт.

В Україні недостатньо запасів вугілля, тому вітчизняні теплоелектростанції зіштовхнуться із низкою проблем.

“У нас на складах теплових електростанцій сьогодні 560 тис. тонн, а мало бути 3 млн тонн. Тобто запасів у нас у 6 разів менше. І вугілля ми сьогодні ніде не можемо взяти. Тому що всі міжнародні постачання законтрактовані, і на міжнародних ринках усе вугілля викупили. Наприклад, дуже суттєво на світовому ринку сьогодні забирає вугілля Китай. І наші теплоелектростанції, які виступають головним інструментом в енергосистемі для балансування, опинилися в ситуації, коли вони не мають вугілля, вони не можуть працювати”, – пояснив Корольчук.

Ключовим моментом, що вплинув на звернення до Білорусі, стала відсутність палива на складах.

“І ось це стало ключовим фактором звернення до Білорусі по аварійну допомогу. До того ж і імпорт електроенергії, і можливі звернення по аварійну допомогу були заплановані. Але їх очікували наприкінці листопада, на початку грудня. А ситуація змістилася на початок листопада”, – сказав експерт з енергетичних питань.

Варто проаналізувати ситуацію та зрозуміти її причини.

“Або це уряд не вжив відповідних заходів ще у травні-червні цього року. Або це винен найбільший учасник ринку електроенергії компанія “ДТЕК“, яка забезпечує виробництво 80% електроенергії на теплових електростанціях”, – продовжив Корольчук.

Тим часом наявне становище виявляє певний дисонанс, пов’язаний із повноваженнями держави та шляхами гарантованого забезпечення електроенергії.

“Бо держава в умовах ринку електроенергії не може жодним чином натиснути на когось, змусити купити більше вугілля або не купувати вугілля. А з іншого боку, треба розуміти, що “ДТЕК” – це великий учасник ринку електроенергії. Без їхніх теплових електростанцій гарантоване отримання електроенергії неможливе”, – наголосив експерт.

Оптимальним було б фінансування закупівлі вугілля з боку держави, вважає він.

“Так, потрібно було шукати компроміс на рівні держави між приватними компаніями, уряд мав ухвалювати ці рішення. Я думаю, що, найімовірніше, оптимальним був би шлях виділення фінансування на закупівлю цього вугілля саме з боку держави”, – підсумував Корольчук.

Нагадаємо, з 2 листопада Білорусь відновила постачання електроенергії до України в межах аварійної допомоги.

Читайте також: ЄС готує п’ятий пакет санкцій проти Білорусі

Прямий ефір