Новим президентом Ірану стане такий самий консерватор, як Раїсі — думка

Прапор Ірану. Фото: ukrinform.ua

Після смерті іранського президента Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі, у країні заплановані дострокові вибори президента. Для самого Ірану обрання нового президента мало що змінить — після виборів до влади прийде такий самий консерватор, як і Раїсі. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 21 травня, висловив російський журналіст, сходознавець, автор Telegram-каналу SULEYMANOV Руслан Сулейманов.

Як зазначив експерт, останні п’ять років в Ірані немає конкурентних виборів.

“Раніше вибори в Ірані являли собою таку досить цікаву конкурентну систему з плюралізмом, зі змаганням ідей, коли реформатори могли виставляти своїх кандидатів і перемагати на виборах. Останнім таким президентом був Хасан Роухані, який, зокрема, досяг ядерної угоди зі Сполученими Штатами та іншими країнами Заходу. Але все це закінчилося. Тепер проходячи фільтр під час реєстрації, всі реформатори відсіюються, що було, наприклад, на нещодавніх парламентських виборах 1 березня. Тому на дострокових президентських виборах, хто б не був обраний, у будь-якому разі буде людина, лояльна до того курсу, який обрав Рахбар і його найближче оточення. Це консерватори і навіть ультраконсерватори, до яких, власне, і належав Ібрагім Раїсі. І це буде всього лише технічна фігура”, — зазначив сходознавець.

За його словами, наразі розглядають дві кандидатури на посаду президента.

“Зараз говорять про першого віцепрезидента Мухаммада Мухбара. Також розглядається кандидатура спікера парламенту Мохаммада-Багера Галібафа. Але, повторюся, це все вже не має значення. У будь-якому разі перша особа в країні Рахбар — це верховний керівник, тобто Алі Хаменеї та його найближче оточення в особі “Корпусу вартових ісламської революції”, — додав експерт.

Він також зазначив, що нині іранці розчаровані в самій процедурі виборів і просто туди не ходять.

“У 2012 році на вибори в Ірані вперше не допустили реформаторів. Тоді була рекордно низька явка. Першого березня поточного року теж була рекордно низька явка по країні. Тож іранці останніми роками втратили віру у вибори. Вони просто туди в масі своїй не підуть. З одного боку, для влади це досить зручна ситуація. Але, з іншого, це може загрожувати якимись новими хвилями протестів. Адже протестний потенціал в Ірані нікуди не подівся”, — констатував Руслан Сулейманов.

Читайте також: Можливі затримки з поставками зброї Росії: наслідки загибелі президента Ірану оцінив політолог

Нагадаємо, після смерті іранського президента Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі, виконувати обов’язки президента Ірану наступні 50 днів буде перший віцепрезидент країни Мохаммад Мухбар.

Прямий ефір