Вперше за 20 років команді президента Франції не вдалося отримати абсолютну більшість у парламенті. Щоб зберегти контроль над Національною Асамблеєю, президентському блоку Макрона “Разом” потрібно було отримати 289 місць. Натомість за підсумками другого туру голосування у коаліції президента — 245 мандатів. Блок лівих сил Nupes отримав 131 місце, “Національне об’єднання” — 89, “Республіканці” — 61, інформує UA.
“Ніколи за часів П’ятої республіки в Національних зборах не спостерігалася така конфігурація. Ця ситуація становить загрозу для нашої країни з урахуванням викликів, з якими ми маємо зіткнутися як на національному, так і на міжнародному рівні. Але ми маємо поважати це голосування та враховувати його наслідки”, — заявила прем’єр-міністерка Франції Елізабет Борн.
А ось партія “Національне об’єднання” вперше в історії отримала рекордну кількість голосів. І займе у нижній палаті 89 місць. Ще одна опозиційна фракція Nupes має 131 місце.
“Ми досягли мети, якої прагнули, — зробити Макрона президентом меншості і вберегти країну від неконтрольованого правління людини, яка може зловживати владою. Ми будемо сильною та відповідальною опозицією, яка поважає державні інститути і завжди конструктивна. Наш єдиний компас — це інтереси Франції та її народу”, — сказала Марін Ле Пен, лідерка партії “Національне об’єднання”.
У парламенті Франції також буде 22 депутати від різних лівих сил, 10 — від різних правих сил та 10 депутатів-регіоналів.
На думку експертів, тепер Макрону буде складніше просувати свої ініціативи у внутрішній політиці, доведеться домовлятися з іншими партіями та йти на поступки.
“Я бачу більш реальну коаліцію: президентська плюс республіканська. У принципі, якщо республіканці погодяться, відразу ж треба зрозуміти, на яких умовах вони будуть готові увійти до коаліції. Це буде дуже важкий процес. Але поки що я бачу більш реальну коаліцію саме такою. І якщо створять, то голосів цілком вистачатиме”, — вважає політолог Олександр Антонюк.
Проте зовнішня політика залишається за президентом Франції, і опозиція навряд чи зможе на неї вплинути. Навіть навпаки, Еммануель Макрон, мабуть, посилить прозахідний вектор.
Експерти розглядають два сценарії розвитку того, як ця ситуація вплине на відносини з Україною.
“Перший момент — вони трохи йтимуть на поступки цим ультралівим силам. Іноді навіть ми можемо говорити про проросійські. Це негативний сценарій не тільки для України, а й для самого Макрона. Інший сценарій, який для мене виглядає більш перспективним, — що вони будуть давати відсіч, прозахідна орієнтація посилиться. А готовність йти на якісь поступки Росії зменшиться”, — коментує політолог Ігор Петренко.
Аналітики зазначають, що результати парламентських виборів ставлять під удар і масштабні реформи, які планував президент. Багато законопроєктів опозиція просто блокуватиме, якщо тільки Макрону не вдасться знайти союзників у новому складі Асамблеї.
Читайте також:
Україна стала учасницею нового формату Ініціативи трьох морів
ЄС — Балкани: яке реальне ставлення до євроінтеграції України
14 ракет випустила РФ по Одещині — яка ситуація в регіоні