Європейський Союз продовжив обмеження щодо Росії до 24 лютого 2025 року. Це рішення опубліковано в Офіційному законодавчому журналі ЄС. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Брюссель запровадив 12 пакетів санкцій проти країни-агресора. 13-й пакет було затверджено 24 лютого 2024 року.
Крім того, США запровадили понад 500 нових санкцій щодо Росії, заявив президент Джо Байден. Цей санкційний пакет — найбільший від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
ЄС і США перекривають Росії лазівки для обходу санкцій?
Під європейські обмеження потрапили близько 200 юридичних і фізичних осіб через допомогу Москві в придбанні зброї та причетність до викрадення українських дітей. Зокрема, пакет запроваджує обмеження щодо росіян і білорусів, причетних до депортації українських дітей. У проєкті санкцій конкретні особи — чоловіки та жінки, які брали безпосередню участь у незаконному вивезенні маленьких українців до тимчасово окупованого Криму, Білорусі та РФ.
“Я вітаю угоду щодо 13-го пакету санкцій проти Росії. Ми повинні продовжувати послаблювати військову машину Путіна. Ввівши загалом 2000 списків, ми продовжуємо чинити сильний тиск на Кремль. Ми також продовжуємо скорочувати доступ Росії до безпілотників”, — написала президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у соцмережі Х.
Як пояснив представник Євросоюзу з питань санкцій Девід Салліван, ЄС системно перекриває Москві лазівки для обходу обмежень.
“Моя роль полягає в тому, щоб зосередитися на витоку продукції через треті країни, які не підтримують наші санкції. Ми провели доволі грубий аналіз того, які товари раніше йшли в Росію, а тепер у незвично великих кількостях прямують в інші держави, а з цих країн — у Росію. Це був перший список, у якому, як ми вважали, потенційно можуть бути проблеми з обходом. До першого списку потрапили країни Центральної Азії, Кавказу, Сербія, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати. І саме там я провів більшу частину свого часу за останні 12 місяців, спілкуючись із цими державами з цих питань”, — розповів він.
Газета Le Monde пише, що французька судова система здійснила найзначнішу конфіскацію з початку повномасштабної війни Росії проти України. За даними видання, суд Парижа заарештував віллу “Газпрому” вартістю 120 млн євро. За документами вона належить російсько-вірменському бізнесмену Самвелу Карапетяну. Але в паризькій прокуратурі впевнені, що її реальним власником є дочірня компанія російського нафтогазового гіганта “Газпром”.
Що стосується США, то обмеження націлені насамперед на військово-промисловий комплекс (ВПК) держави-агресора і на компанії, які допомагають Москві обходити санкції. Як пише Bloomberg, йдеться про сотні фізичних і юридичних осіб по всьому світу.
Наприклад, у переліку є компанія з Ірландії, що торгує напівпровідниками, і фінський постачальник запчастин для вантажівок. Цей санкційний пакет США — найбільший від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Президент Джо Байден заявив — Сполучені Штати мають намір домогтися, щоб Володимир Путін заплатив за свою агресію.
“Сполучені Штати зібрали коаліцію з більш ніж 50 країн, щоб підтримати Україну. Ми об’єднали і розширили НАТО. Тепер ми не можемо піти. І саме на це робить ставку Путін. Він робить ставку на те, що ми підемо. Тому я виступатиму перед членами “Великої сімки”, главами Європейського Союзу і НАТО. Саме тому я оголошую про більш ніж 500 нових санкцій у відповідь на агресивну війну Путіна і на смерть Олексія Навального”, — підкреслив американський лідер.
Нові обмежувальні заходи розробило Міністерство фінансів США спільно з Держдепартаментом і Міністерством торгівлі. До санкційного списку потрапили понад 90 компаній із 20 країн у Європі, Східній Азії, Центральній Азії та на Близькому Сході, а також сотні підприємств російського ВПК та інших ключових секторів економіки Росії.
За даними журналістів CNN, до нового пакету обмежень внесено десятки російських компаній, що виробляють технології, які використовуються у виробництві озброєнь.
“Ми націлилися на ключові вузли російської економіки, які закуповують низку товарів у компаній із третіх країн. Наша стратегія все більше і більше ускладнює Росії використання ланцюжка поставок для створення необхідного їй озброєння. І ми продовжуватимемо це робити, тому що наша мета — використовувати інструменти казначейства і Міністерства торгівлі, щоб засипати пісок у шестерінки російського військово-промислового комплексу”, — повідомив заступник міністра фінансів США Воллі Адейємо.
У Міністерстві фінансів США повідомили, що під обмеження потрапив і “Совкомфлот” — провідна російська компанія на ринку танкерних перевезень. До санкційного списку внесли 14 нафтових танкерів як майно, в якому “Совкомфлот” має частку. Усе — щоб скоротити доходи Кремля від продажу нафти.
“Я думаю, що цей раунд санкцій цікавий тим, що під обмеження потрапили окремі особи і компанії в третіх країнах… У таких місцях, як Китай і Сербія. І це сигнал іншим міжнародним гравцям, що за співпрацю з Росією, яка допомагає їй обходити санкції, доведеться заплатити. Я зараз думаю про Індію, яка, знаєте, в основному забезпечує російський уряд мільярдами рублів щороку, купуючи російську нафту за зниженими цінами. Китай, звичайно, теж, купує паливо у Росії і, таким чином, робить свій внесок у російську військову машину”, — акцентував заступник помічника міністра оборони США з питань України, Росії та Євразії (2012-2015) Евелін Фаркас.
На додаток до рішень американського Казначейства Державний департамент США запровадив санкції щодо більш ніж 250 юридичних і фізичних осіб за сприяння країні-агресору в обході обмежень.
Читайте також: США ввели понад 500 нових санкцій проти Росії: хто потрапив під обмеження (ВІДЕО)
Думки експертів
Які нові обмеження вводяться з ухваленим новим пакетом санкцій проти Росії? Чи будуть вони ефективні та яким чином вплинуть на можливості РФ вести війну проти України? Як відбувається контроль за обходом санкцій? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ілля Несходовський, економічний експерт;
- Володимир Фесенко, політичний аналітик;
- Джейсон Смарт, американський політтехнолог і політолог;
- Агія Загребельська, голова напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці Нацагентства з питань протидії корупції;
- Олександр Савченко, економіст.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: 13-й пакет санкцій — це сигнал Китаю
— Я до цього пакета ставлюся як до політичного рішення. Тому що якщо порівняти з усіма попередніми, то цей пакет більше символічний і приурочений до річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Накопичилися певні рішення і їх зібрали в цей пакет.
Збільшено кількість людей, які потрапляють під санкції. На відміну від попередніх пакетів, там є китайські, сербські та кіпрські компанії, які раніше обходили санкції.
І це такий сигнал Китаю, що в разі, якщо вони будуть ігнорувати європейські санкції і допомагатимуть Росії отримувати технології від ЄС, то щодо цих компаній будуть введені обмеження. І за кілька тижнів до цього китайський банк відмовився здійснювати розрахунки для своїх клієнтів у Росії.
Сильний удар по зовнішньоекономічній діяльності РФ, тому що тепер вони вигадують схеми через Казахстан та інші країни для того, щоб перерахувати гроші за поставки товарів.
Незважаючи на те, що Китай офіційно не приєднався до санкцій, то після цього рішення він буде більш активно перевіряти, як працюватимуть китайські компанії і чи не є ці компанії елементом ланцюжка в європейських санкцій.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Санкції не можуть вбити економіку великої країни
— 13-й пакет санкцій Євросоюзу і новий пакет санкцій від США означають, що санкційний зашморг проти російської економіки продовжує діяти і поступово затягується. Дискусії про ефективність санкцій точаться з перших місяців війни.
Немає таких санкцій, які могли б убити економіку великої країни. Тим більше, якщо є інші країни, які з нею торгують, співпрацюють і взаємодіють. У випадку з Росією — це співпраця і торгівля з Китаєм, Індією, Туреччиною і низкою інших країн.
Новий пакет санкцій потрібно розглядати насамперед як демонстрацію солідарності з Україною і покарання Росії за воєнні злочини, сам факт війни проти України і продовження санкційного тиску на російську економіку. Це найголовніше. Все інше — це вже питання стратегії і тактики та забезпечення ефективності санкцій.
Захід вводить нові санкції, посилює експортний контроль. Росія намагається знайти нові лазівки, як обходити ці санкції. Так чи інакше, ця політика послаблює російську економіку і російський військовий потенціал агресії проти України.
ДЖЕЙСОН СМАРТ: Згодом російським олігархам буде не вигідний Путін при владі
— Ці санкції запроваджено проти різних фінансових механізмів у Російській Федерації. Ми не очікуємо, що ці санкції будуть вирішенням усіх питань, але я сподіваюся, що все буде краще. Ми сподіваємося що цей крок наближає нас до перемоги. Потрібно зробити так, щоб для Російської Федерації стало неможливим воювати проти України.
Путін, напевно, найбагатша людина у світі. Я впевнений, що він особисто переживає через санкції. Для Путіна найважливіше те, що це гроші олігархічних структур, які його захищають.
Настане час, коли олігархам уже не буде вигідно те, що в Кремлі сидить Путін. Вони зрозуміють, що він є для них загрозою. І краще зробити так, що Путіна не було. Я думаю, це і є нашою метою.
Ми можемо зробити так, щоб у Росії ставало гірше, і щоб військовий механізм більше не працював. Ми хочемо, щоб росіяни щодня відчували вплив санкцій і розуміли, що їхня причина — путінський режим.
АГІЯ ЗАГРЕБЕЛЬСЬКА: Будь-яка американська бізнес-активність у РФ може стати предметом розслідування
— Наші очікування від 13-го пакета не були від самого початку завищеними, тому що ми прекрасно розуміємо, що 13-й пакет мав бути ухвалений до певної дати — 24 лютого 2024 року.
Цей санкційний пакет присвячений боротьбі зі схемами обходу санкцій. Ми бачимо дуже багато підприємств, компаній, фізичних осіб, які тим чи іншим чином пов’язані з російським ВПК (військово-промисловим комплексом). Основна спрямованість 13-го пакета — це зменшити можливості Росії підтримувати свою військову машину в робочому режимі.
Також ми побачили іноземні компанії, зокрема з Китаю. Якщо ми подивимося юрисдикції, в яких розміщені ці компанії, то це ті юрисдикції, які використовуються Росією для обходу санкцій.
Брюссель заявив, що почалася робота над 14-м пакетом санкцій. Він уже буде сильнішим і міститиме секторальні заходи. Ми очікуємо, що в 14-му пакеті буде розширено сферу логістики, тому що в 13-му з’явилися логістичні компанії, які допомагають Росії доставляти санкційні товари на її територію. У 14-му пакеті, я сподіваюся, цих логістичних компаній буде більше, і ми побачимо серед них такі логістичні хаби, як аеропорти та авіакомпанії (не тільки російські), які доставляють санкційні товари.
В американському пакеті ми бачимо російських олігархів, які купили західні активи за безцінь. Також там є два ключові суб’єкти для російського LNG (скраплений природний газ, — ред.) і “Новатека” (компанія, що займається видобутком природного газу, — ред.). Це дуже важливий такий крок у напрямку санкціонування російського ринку скрапленого природного газу.
В американському пакеті ми бачимо багато суб’єктів, пов’язаних із виробництвом зброї. Ми бачимо багато суб’єктів, пов’язаних з обходом санкцій, — понад 500.
Також США випустили “бізнес-консультант” — сигнал американському бізнесу від Держдепартаменту про те, що вести справи в Росії не можна і дуже ризиковано. Будь-яка бізнес-активність у РФ може стати предметом розслідування.
ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: У нових санкціях посилився контроль обходу обмежень
— За допомогою тих санкцій, які зараз є, не можна зупинити військову машину Росії, але можна істотно загальмувати. Санкції спрямовані на те, що буде ухвалено нові механізми гальмування російської економіки. Якщо брати санкції ЄС, то їхній головний лейтмотив – це технологія контролю за їх виконанням. У новому пакеті санкцій з’явилися нові прізвища олігархів, наприклад, Алішер Усманов.
Я думаю, США будуть також посилювати механізми контролю і покарання людей, організацій і країн, які сприяють Росії обходити санкції.
Що стосується європейських запчастин для російських безпілотників, то заводи потрібно ідентифікувати і викупити всі комплектуючі на рік вперед. Це буде найнадійнішим і найефективнішим способом протидії обходу санкцій.
Також можна збільшити терміни оплати для цієї продукції через банки. Щоб був час дізнатися, куди запчастини направляються, хто посередник і як за них Росія платить.
Читайте також: Російські добрива і зерно — законний товар, який може потрапляти на міжнародні ринки, — Чумак