Нова резиденція Лукашенка: як на іміджі білоруського диктатора позначиться журналістське розслідування — розбір експертів

Візуалізація нового палацу Лукашенка. Ілюстрація: BELPOL

Група колишніх білоруських правоохоронців BELPOL випустила фільм “Нова резиденція Лукашенка. Душ вражень“. У ньому — деталі реконструкції розкішної будівлі у центрі Мінська, яку нібито переробляють під нову резиденцію самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Що стало відомо

Група розслідувачів BELPOL заявила, що отримала доступ до документів про реконструкцію чотириповерхової будівлі у центрі Мінська та кошторисів. Це “сотні документів”, які ніколи не публікувалися у відкритому доступі: детальні плани, дизайн-концепції, контракти, договори про постачання та кошториси “на величезні суми коштів, виділених із державного бюджету”.

Волонтери за допомогою 3D-моделювання створили візуалізацію об’єкта згідно з планом, а розслідувачі озвучили вартість деяких об’єктів.

Так, вартість диванів на першому поверсі нової резиденції Олександра Лукашенка перевищує 25 тисяч білоруських рублів, це близько 10 тисяч доларів. На поверсі — кімнати для охорони, водіїв, а також пункт пропуску із металодетекторами російського та американського виробництва. Їхня ціна — 39 тис. доларів.

“Заглянемо в ще одну кімнату, яка у план-схемі поверху називається “санвузол”. Увійшовши до приміщення, перед нами відкривається вид на унітаз та біде, між ними розташоване відро для сміття вартістю 465 [білоруських] руб. 12 коп. (184 долари, — ред.), на стіні зліва — паперотримач за 295 [білоруських] руб. 44 коп. (116 доларів, — ред.), а під ним стоїть йоржик за 599 руб. 76 коп. (237 доларів, — ред.)”, — проводить “екскурсію” резиденцією представник BELPOL Матвій Купрейчик.

Особливу увагу в резиденції Лукашенка приділено банним процедурам. У приміщенні є басейн з окремою VIP-зоною: два джакузі, кріосауна, звичайна сауна, сонячна кімната, парна та хамам, і дві родзинки спа-комплексу – “душ вражень “Тропіка”, та “душ вражень Сибірська ніч”. Там вода ллється під музику.

Вражає також і “доріжка Кнейпа”. Вона передбачає чотири ванни для ніг з контрастними температурами і масажем ступнів.

На другому поверсі резиденції Лукашенка — робоча зона. Тут розміщено приймальні, зали для переговорів, пресцентр, конференц-зал.

На план-схемі третього поверху позначено обідню залу на 28 осіб, кімнату для запрошених, сервірувальну, приміщення для покоївок, серверну, кімнату охорони та чергового ад’ютанта. І “вишенька на торті” — зал нарад із стельовим вітражем, який коштував 225 тис. білоруських рублів (89 тис. доларів).

На четвертому поверсі резиденції — процедурний кабінет та окремі кімнати для особистого лікаря та охоронця. У процедурному кабінеті основний акцент зроблено на апаратуру фізіотерапевтичної спрямованості.

Фінальна вартість всього об’єкта, за даними розслідувачів, — 14,4 млн. доларів.

Заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Павло Латушко говорить про щонайменше 17 резиденцій, які є у розпорядженні Лукашенка. Сім із них — у Мінську чи його околицях.

“Зараз Лукашенко має статки щонайменше 8 млрд доларів США, які розміщені в Об’єднаних Арабських Еміратах, у Катарі. Має золото, діаманти, автопарк — Maybach, Tesla. Ця людина фактично шейх. Він має авіапарк: чотири літаки, вертоліт, який ми вставляємо постійно в санкції, два літаки знаходяться вже під американськими санкціями. І має гарем”, — розповів Латушко.

Інформацію BELPOL про свою нову резиденцію в центрі Мінська вартістю майже 14,4 млн доларів сам Олександр Лукашенко назвав “вкидом”.

Що думають експерти

Про те, навіщо білоруському диктатору ще одна резиденція, та реакцію на журналістське розслідування — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорювали:

  • Ігор Ейдман, російський соціолог та журналіст;
  • Андрій Остапович, колишній старший слідчий Слідчого комітету Республіки Білорусь;
  • Франак Вячорка, радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

ІГОР ЕЙДМАН: Палацу Лукашенка далеко до палаців Путіна

— Лукашенко Путіна не переплюне. У Путіна там незлічена просто кількість резиденцій, всяких палаців, будинків відпочинку тощо.

Лукашенко поки що слабкий учень свого старшого партнера з диктаторського цеху. Але сподіваюся, що в нього вже так само, як і в Путіна, попереду вже нічого немає, що термін правління цих диктаторів неминуче, попри їхнє бажання, наближається до кінця.

Просто стільки часу, скільки десятиліть уже знущатися зі свого і ще більшою мірою з інших народів — це неможливо навіть у суворий час.

У в’язниці в Гаазі, я думаю, душ набагато вражаючий для Лукашенка буде, ніж душ вражень у новій резиденції.

АНДРІЙ ОСТАПОВИЧ: Прийшло усвідомлення, що нічого приховати не можна

— Повірте, ми знаємо про них (керівників Білорусі, — ред.) набагато більше, ніж вони можуть собі уявити. І це далеко не останнє розслідування, яке буде проведене. І розуміючи це, у своїй виправдувальній заяві Лукашенко сказав, що готується на них ціла кампанія, на кожного з його оточення.

Вони трохи прийшли до усвідомлення, що все, що вони творять, у нинішньому світі неможливо приховати, і громадяни Білорусі абсолютно не згодні з цим.

Робочий день у всіх силовиків починається з 9-ї години ранку. [Після появи в мережі розслідування], не встигнувши приїхати на роботу, всіх керівників силових підрозділів викликали на килим і отримали нагоняй, м’яко кажучи. При цьому всі, хто понижче, між собою шушукалися, переглядали відео.

Палац був побудований на 40 млн білоруських рублів, і в документах проходить, що саме на таку ж суму вони намагаються перекрити з новим введенням у законодавство фінансування, яке бракує, до держбюджету.

Ми не торкнулися дуже важливого моменту у фільмі — системи охорони всього. Вона у документах була. Ну, ось нехай [Лукашенко] сидить і тремтить у своєму палаці: чому ми її не чіпали, куди ми її передали, і як інформація реалізовуватиметься.

ФРАНАК ВЯЧОРКА: Це хвороба пострадянських чиновників

— У цьому Лукашенко не відрізняється від усіх пострадянських урядовців. Згадайте того самого Януковича та його резиденцію “Межигір’я”. Згадайте інших диктаторів, того ж таки Путіна. Вони люблять розкіш.

Вони не можуть подорожувати всюди, але саме такими палацами, багатими речами, що їх оточують, вони задовольняють власне еґо.

Людині, яка 30 років при владі, яка вже все має, може розстріляти людину, посадити та поставити на будь-яку посаду, їй ще чогось хочеться. Тому вони купують дорогі речі, починають страждати на манію, збирати якісь цінні колекції алкоголю, речей, меблів. Лукашенко страждає на ту саму хворобу, і вилікувати цю хворобу неможливо.

Чому його так зачепило розслідування? Бо це не поєднується з образом, іміджем, який він вибудовував 30 років, — такого бідного сільського хлопця з колгоспу, який думає про народ, який віддасть останню копійку та сорочку нещасним бабусям у селах.

Коли з’являється Лукашенко, який має стільці за 20 000 доларів, то зрозуміло, що це розчаровує його власний електорат. Тому найпростіше, що він може сказати, що це не моє, і я не знаю, хто це збудував.

Читайте також: Народу — нетрі, собі — палаци: який вигляд мають розкішні замки Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір