Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну та агресивні висловлювання Москви різко змінили позицію шведів та фінів щодо вступу до НАТО. Раніше країни зберігали нейтралітет у цьому питанні. Вже в травні за абсолютної підтримки суспільства у Швеції та Фінляндії розпочали процес приєднання до Північноатлантичного альянсу. Відповідність національних законів західним стандартам призвела до того, що єдиною перешкодою стала позиція Туреччини: Анкара вимагала зняти обмеження на постачання озброєнь, а також домагалася від Стокгольма та Гельсінкі протидіяти “Курдській робітничій партії”, яка в Туреччині визнана терористичною. За підсумками низки переговорів сторони підписали документ, який узгоджує позиції сторін. Меморандум має 11 пунктів, інформує UA.
“Ми розглядаємо підписаний меморандум про взаєморозуміння як знак розуміння почуттів Туреччини. Звичайно, це лише початок і це запрошення. Головне, щоб обіцянки збувалися. У наступному процесі ми ретельно стежитимемо за виконанням елементів, записаних у меморандумі, й вживемо відповідних заходів”, — заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Прийняття двох країн до НАТО в такі стислі терміни не тільки робить організацію сильнішою, але й доводить готовність Заходу об’єднуватися перед загрозою. Про це заявляють глави держав-членів Альянсу.
“Путін розраховував, що йому вдасться переграти НАТО, але він прорахувався. Він думав, що зможе посіяти розбрат між країнами Альянсу, що країни НАТО не зможуть разом ухвалити важливі рішення, які формуватимуть сферу безпеки. Такі рішення були ухвалені, й вони в багатьох аспектах дуже конкретні”, — зазначив президент Польщі Анджей Дуда на засіданні Бюро національної безпеки Польщі.
Історичне рішення про ухвалення вступу до НАТО Фінляндії та Швеції змінює ситуацію в Європі. Сухопутний кордон Альянсу з Росією збільшується на 1300 км. Крім того, НАТО фактично отримує повний контроль над Балтійським морем. Але головне, наголошують в українському МЗС, це показує, що двері Альянсу відчинені.
“По-перше, я тішуся за шведів і фінів, а по-друге, весь наратив, все, що нам розповідали окремі партнери про те, чому не можна брати Україну в НАТО, було просто обнулено членством Швеції та Фінляндії. Нам же говорили: “Ми не можемо йти вперед, ми матимемо спільний кордон із Росією. Ви чого, це ж Росія! Еге-гей, ескалація!” — сказав в інтерв’ю LB News міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Таким чином, мета Кремля — не дати НАТО розширитися та зміцнити вплив — повністю провалена діями самої Росії.
Читайте також:
Фінляндія та Швеція підписали протоколи на вступ до НАТО. Столтенберг пояснив, що це означає
Експерт: Японія сподівалася, що співпраця з Росією просто бізнес, а виявилося – геополітика
Європарламент готується проголосувати за перший мільярд євро із нового пакета допомоги Україні