Ядерний шантаж на Запорізькій АЕС: безсилля чи реальна загроза всьому світу від Росії? Чи настав переломний момент у війні та де чекати на контрнаступ від Збройних сил України? Про це в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів військовий експерт Валерій Рябих.
Ситуація на Запорізькій АЕС
— До чого може спричинити ядерний тероризм Росії? Як може розвиватися ситуація на Запорізькій АЕС в окупованому Енергодарі?
— Зараз ми маємо справу із системним підходом росіян у веденні бойових дій та їх забезпеченні. І треба сказати, що ядерний тероризм, який пов’язаний із Запорізькою атомною електростанцією, він є наслідком тих злочинів, які російські військові скоїли раніше. Злочини, за які вони не отримали відповіді з боку міжнародної спільноти.
Ми спостерігали за подібною трагедією на Чорнобильській атомній станції, територію якої російські військові також окупували та використали для забезпечення своїх військових дій, що категорично заборонено міжнародним законодавством.
Зараз ситуація навколо Запорізької атомної електростанції розвивається на тлі тих труднощів, які російські військові зазнають на лінії зіткнення зі Збройними силами України. Ми бачимо, що втративши якісь інші інструменти шантажу, Російська Федерація використовує ядерний шантаж.
Звичайно, вони розуміють наслідки. Але тактика, яку обирає супротивник, є продовженням того, що вони робили раніше. Це тактика загроз. До того ж загроз застосування таких засобів, які мають злякати не лише Україну, а й міжнародну громадськість.
Вони намагатимуться налякати не лише населення України, а й населення Європи, тому що, якщо станція буде схильна до якогось впливу, який призведе до аварії, то наслідки будуть катастрофічнішими, ніж аварія на Чорнобильській АЕС.
Наразі ми бачимо радіуси поразки у разі аварійної ситуації на станції. Це зона, яка може бути заражена при мінімальній аварії. Якщо ж аварія торкнеться кількох реакторів, то ці радіуси можна суттєво розширювати. Це просто чиста картинка на карті, яка не враховує ні троянду вітрів, ні інших факторів, які сприятимуть поширенню радіоактивного зараження.
— Чи ймовірно, що Запорізька АЕС і надалі залишатиметься в руках РФ як елемент шантажу не лише для України, а й усього світу?
— Зараз можна говорити про те, що російські нелюди шантажують насамперед не Україну. Вони взяли у заручники весь світ. Цим варварським захопленням атомної електростанції.
Отримавши станцію як інструмент, путінський режим робить увесь світ заручником, який залежить від подальших дій окупанта.
І треба говорити, що до цієї ситуації насамперед призвела бездіяльність самої світової спільноти та європейських країн, які не до кінця усвідомили всі загрози.
Наступ на півдні
— Наскільки можливо, що українські війська встановлять контроль над Мелітополем?
— Противник, розуміючи, що на цьому напрямку є певна загроза наступу з боку Збройних сил України, зосередив чималу кількість військ. Якщо раніше на цій ділянці було близько десяти батальйонно-тактичних груп, то зараз тут зосереджено вже понад 20 батальйонно-тактичних груп. І, розуміючи можливість загрози на цьому напрямку з боку ЗСУ, противник також використовує ще й гібридні загрози, а саме Запорізьку АЕС.
Наступ на Мелітополь оцінюється експертами як один із найбільш можливих. Але, на жаль, прогнозувати на короткострокову перспективу наразі немає жодної можливості.
Будемо дивитися. Поки що час для оперативного маневру є. І не можна виключати, що такий наступ може бути організований у серпні-вересні цього року. Але все залежатиме від загальної картини, тому що ми зараз бачимо, що війська передислоковуються, і картина зараз постійно змінюється.
— Вже стався поворотний момент у війні на півдні України?
— Ми давно говоримо про те, що зараз чекаємо на активний наступ на півдні. І про те, що Збройні сили України проведуть операцію і витіснять противника із зайнятого правого берега Дніпра Херсонської області.
Відповідно, картина того, що відбувається, показує, що цей наступ уже давно почався.
І почалося фазою руйнування логістичних маршрутів супротивника. Останнім часом, як було отримано озброєння від наших партнерів (зокрема, реактивні системи залпового вогню “Хаймарс”), ми побачили, що понад сто різних об’єктів логістичного забезпечення противника було знищено. До того ж ефективність знищення була забезпечена саме застосуванням високоточних снарядів для цих систем. І це суттєво вплинуло на те, що відбувається на лінії зіткнення.
Раніше ми бачили тактику вогневого валу. Це коли противник міг майже без перешкод застосовувати свою артилерію, завдаючи жахливої сили артилерійські удари. Вони завалювали великі площі величезною кількістю боєприпасів, які мали змогу підвозити й залізничним транспортом, і автомобільним транспортом. Нині ситуація зовсім інша.
Крім того, що ми зруйнували частину логістики, також отримали можливість завдавати ударів по базах супротивника.
Якщо судити за статистикою за минулий тиждень, то було знищено: 21 склад боєприпасів, десь 20 військових баз противника, а також кілька об’єктів військової інфраструктури. Це саме із застосуванням високоточних систем “Хаймарс”.
Тепер подібна ситуація може призвести до того, що противник буде змушений ретируватися з правого берега Херсонської області так само, як ретирувався з Київської області раніше.
Нагадаємо, глава Луганської ОВА Сергій Гайдай в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, що більше сотні дітей, позбавлених батьківського піклування, вивезла РФ з регіону – їх подальша доля невідома.
США — про вибухи в окупованому Криму: Підтримуємо зусилля України
Читайте також: Україні варто висунути звинувачення проти Amnesty International — Андрій Піонтковський