“Нам дали лише номерки, за якими ми знайдемо своїх дітей”: мешканці Ізюма розповіли про російську окупацію (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Звільнене українськими військами місто Ізюм (Харківська область) зруйноване і розбите після шести місяців російської окупації. Місцеві жителі кажуть, що не можуть надихатись повітрям свободи. Намагаються почати жити заново та згадують про жахіття окупації. Тут багато хто втратив рідних і близьких, у більшості зруйновано будинки, передає FREEДОМ.

“Тільки Україна зайшла, і одразу почався рух. А так взагалі нікого на вулицях не було, всі сиділи по хатах, по підвалах”, — каже мешканка Ізюма.

З березня Ізюм зазнавав безперервних авіанальотів та бомбардувань. 80% будівель було знищено саме тоді. Люди наголошують: тепер, хоч і на розбитих вулицях рідного міста, але дихається вільно. Ті, хто пів року ховався по підвалах, почали сміливіше виходити на вулиці. Згадують, що під час російської окупації це було неможливо.

“Страшно, щоб не дай боже, вони (російські війська, — ред.) повернулися. А так ми вже раді. Вже хоч вулицями ходимо спокійно, вільно. Поки що ейфорія від повітря, від свободи, ходимо вільно, особливо коли побачили наших хлопців-українців”, — ділиться Ірина.

Будинок Ірини зруйнований після прямого влучення “Града”. Будівля обрушилася і згоріла. Тим, хто був у підвалі, вдалося вибратися і знайти нове укриття. Однак у будинках поряд загинули люди. Біля кожного під’їзду було по кілька могил.

“Наших забрали, поховали. Нас не пустили, ми не бачили ям. Вони нам дали лише номерки, під якими ми підемо та знайдемо своїх дітей. Хто дітей, хто племінників, хто колегу… і зможемо поховати. Не може цього бути, щоб вони нас обдурили?” — каже Катерина.

Григорій Приходько пів року тому втратив дружину. 7 березня були сильні обстріли. Коли все стихло, вийшли з підвалу озирнутися. Навколо горіли зруйновані будинки. І раптом знову обстріл. Повернутись до укриття не встигли — вибуховою хвилею його дружину відкинуло. Григорій побачив, що її поранено, намагався допомогти.

“Я дістав хусточку, намагався зробити штучне дихання… Я сидів, доки сусіди не вийшли: не муч бабусю. Вже десь пів години минуло. Кажуть: не муч, вона вже на тому світі. Спочатку поховав її біля будинку. А 22 серпня перевіз її до своїх родичів на основний цвинтар”, — згадує Григорій.

Сергій Штанько розповідає, що після того, як їхній багатоповерховий будинок бомбардував літак, завалило підвал, де ховалися люди. Потім будинок обстріляли із танків. Чотири доби у підвалі будинку перебували поранені — ті, хто не зміг самостійно вибратися з-під завалів. Сергій допомагав одній із сусідок. Її руку затиснуло між плитами перекриттів. Витягти без спеціальної техніки було неможливо. Сергій приносив їй воду та їжу.

“Звали її Раїса, років їй було десь 50-55. Вона каже, мовляв, ріж руку. Я відповідаю: ви що? Ну, пальці я відрізав, а руку — я ж не лікар. Обвалилася плита, яка між поверхами. Її підняти неможливо. І рятувальників тоді не було, техніки не було. Потім вранці спускаюся до неї… а вже все. Очі закрив, накрив”, — ділиться Сергій Штанько.

Сергій лишився без квартири. Після того, як будинок обстріляли, його під’їзду більше не існує.

“У ньому залишився перший під’їзд і четвертий. А я з третього під’їзду. Зараз мешкаю у сусіда, у квартирі якого ми заклепали розбиті вікна, щоб не дуло. Там і живемо”, — розповідає чоловік.

Вже у травні з-під завалів будинку почали діставати тіла. Упізнати змогли 47 людей.

“Я впізнавав із дому майже всіх. Коли почали останки витягувати, у нас із сусідом здали нерви. Кажу: опізнавайте, криміналістів викликайте, робіть що хочете, але ми — вже все, не можемо”, — згадує Сергій Штанько.

До повномасштабного вторгнення в Ізюмі мешкало 47 тис. осіб. До літа за приблизними оцінками місцевої влади у місті могло залишатися до 12 тисяч. Але після звільнення стало зрозумілим, що в Ізюмі всі пів року виживало 15 тис. місцевих. В основному ховалися у приватному секторі, де були городи та запаси продовольства.

Після звільнення Ізюма у місті відновили роботу і пошта, і магазини. Тим часом поліція та прокуратура продовжують фіксувати воєнні злочини російської армії: виявлено катівні, масові поховання місцевих жителів та братські могили українських військових.

Читайте також: Молотки, удавки, оголені дроти: російські окупанти знущалися з людей на Харківщині — виявлено 16 катівень (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір