Центральна виборча комісія Росії відхилила запит про реєстрацію Бориса Надєждіна як кандидата на майбутніх президентських виборах.
Прес-служба ЦВК РФ повідомляє, що було знайдено велику кількість помилок у зібраних ним підписах росіян.
Надєждін є нібито незалежним і опозиційним кандидатом, який виступає за припинення бойових дій в Україні. Але, за фактом, він відкрито заявляє, що окуповані території Росія не повинна віддавати.
Вибори без Надєждіна
У ЦВК РФ заявляють, що за російськими законами для реєстрації кандидата на пост президента необхідно надати 100 тис. підписів громадян із різних регіонів країни на підтримку своєї кандидатури.
Стверджується, що Борис Надєждін зібрав майже 105 тис. підписів, з яких 60 тис. було перевірено. У результаті перевірки було виявлено понад 9 тис. нібито недійсних підписів, що становить понад 15%. Відповідно до закону, якщо понад 5% підписів визнаються недійсними, кандидату відмовляють у реєстрації. Основні зауваження до підписів пов’язані з помилками в адресах і передбачуваною участю померлих громадян.
Борис Надєждін уже надав свої заперечення до ЦВК. Голова комісії обіцяла провести детальний розгляд і надати відповідь. Крім того, кандидат має намір оскаржити рішення ЦВК у Верховному суді РФ.
Борис Надєждін стверджує, що відмова ЦВК зачіпає не тільки його, а й “десятки мільйонів” росіян, які сподіваються на політичні зміни.
“Тут стоять десятки мільйонів людей, які збиралися за мене голосувати. Я на другому місці після Путіна, в опитуваннях набираю двозначні цифри, а ви мені розповідаєте про 11 померлих”, — заявив Надєждін.
Борис Надєждін активно займається політикою і співпрацює з ліберальними партіями з початку 1990-х років. Однак видатними успіхами він не відзначився. Наприкінці 1990-х він обійняв посаду в апараті уряду Російської Федерації за прем’єр-міністра Бориса Нємцова (опозиціонер, якого вбили в Москві 2015 року, — ред.).
У 1999 році Надєждін став членом Державної Думи від партії “Союз правих сил”, але на новий термін у 2003 році не був переобраний.
Широку популярність у Росії Борис Надєждін здобув лише 2023 року, коли прийняв рішення виставити свою кандидатуру на пост президента, виступаючи в ролі “альтернативного” кандидата.
Читайте також: У Кремлі не очікували, що Надєждін збере підписи, — Курносова
Думки експертів
Як невдала виборча кампанія Бориса Надєждіна може вплинути на вибори в березні? Чи справді Надєждін був “альтернативним” кандидатом? Які наслідки його недопуску до виборів? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олег Лісний, політолог;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
- Геннадій Гудков, російський опозиційний політик;
- Дмитро Дубровський, співробітник факультету соціальних наук із Карлового університету;
- Кирило Мартинов, головний редактор російського видання “Новая газета Европа”.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Це сигнал, що Путін боїться
— Я спочатку говорив, що Надєждін — це “безнадєждін”. Росіяни, які стояли в черзі, щоб віддати свої підписи за Надєждіна, говорили, що прийшли переглянутися і побачити людей зі спільними цінностями. Ось і весь їхній протест — просто переглянутися. Ніхто не був готовий діяти, тому так і вийшло з виборами.
Запустивши “консерву” у вигляді Надєждіна, Кремль побачив реальну кількість людей, які готові віддати свій голос за “альтернативного” кандидата. У підсумку, вони злякалися і згорнули цей проєкт.
Спочатку у Кремля було два сценарії: не допустити Надєждіна на вибори або допустити, але намалювати йому невеликий результат, щоб показати, що проти війни виступає мінімум громадян.
Це сигнал, що Путін боїться. Якби він був упевнений у собі, то він би допустив Надєждіна до виборів, щоб “перемогти” гідного кандидата.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Зараз можна сфальсифікувати вибори на 100%
— Історія з висуненням Надєждіна на вибори була придумана для того, щоб показати, що є нібито альтернативний кандидат. Спочатку його не хотіли знімати з виборів, тому що було б нерозумно спочатку дати зібрати підписи, а потім не допустити посеред кампанії.
Сергій Кирієнко (перший заступник глави АП, — ред.) помилився через свою апаратну зацикленість — не розрахував скільки росіян дійсно дотримуються антипутінської позиції.
Громадяни, які боялися відкрито висловлювати проти Путіна, кинулися віддавати свої підписи за Бориса Надєждіна. Природно, така реакція не влаштувала Кремль. Так звані вибори планувалися лише для того, щоб укотре підтвердити владу Путіна.
Коли велика кількість людей виступила на підтримку Надєждіна — стало зрозуміло, що цей захід набуде характеру реального протистояння.
Природно, якби Надєждін брав участь у виборах, то йому б “намалювали” 1% голосів. Чесніше було б влаштувати вибори як у Радянському Союзі, коли в бюлетені був тільки один кандидат.
Після приходу Путіна до влади Кремль підім’яв під себе ЦВК. У 2000-ті роки фальсифікації були на рівні 10-15%. Більше сфальсифікувати було не можна через спостерігачів. Зараз же Росія перетворилася на “електоральний султанат” — можна сфальсифікувати хоч 100% через електронне голосування.
ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Кремль не зміг би приховати ту кількість людей, які проголосували б за Надєждіна
— Шанси на судові розгляди на користь Бориса Надєждіна прагнуть до нуля. Усе залежить не від суду і не від Центрвиборчкому — усе залежить від Кремля. Якщо там вирішать, що участь Надєждіна допоможе легітимізувати вибори, його допустять до виборів.
Ефект Бориса Надєждіна був для Кремля абсолютно несподіваним. Люди вийшли зовсім не за Надєждіна — люди вийшли проти Путіна і війни. Була у людей потреба в громадянській дії та протесті.
Путін побачив у Надєждіні загрозу, тому що якби його затвердили як кандидата, то на виборчі дільниці прийшли б мільйони людей, щоб за нього проголосувати. І це ніяк не приховати, не можна буде сказати, що ніхто не прийшов. Так само як і не можна буде “намалювати” Надєждіну низькі відсотки.
ДМИТРО ДУБРОВСЬКИЙ: Росіяни мало цікавляться передвиборчими програмами кандидатів
— Так звані вибори президента РФ — це просто чергове проголошення Путіна владою. Його технічним суперникам навіть важко сказати, чим вони кращі, яка в них програма.
Бориса Надєждіна завжди було складно уявити як “альтернативного” кандидата. Тому що він раніше часто і багато йшов на різні угоди. Така поведінка вважається непристойною для ліберального політика.
Надєждін виявився єдиним, кого теоретично могли зареєструвати на вибори, але кількість людей, які готові були його підтримати, злякала Кремль.
Путінський режим добре натренований на те, щоб оперативно реагувати на будь-який прояв невдоволення серед громадян.
Росіяни готові піти на виборчі дільниці, але не обов’язково вони голосуватимуть — хтось захоче, наприклад, зіпсувати бюлетень. Багатьох бюджетників силоміць змушують йти на виборчі дільниці. А є молоді люди, які взагалі ніколи не жили без Путіна при владі.
У всьому світі фіксується лише невеликий відсоток людей, які дійсно уважно читають і цікавляться передвиборчою програмою кандидатів.
Третина опитаних росіян вважають, що майбутнього президента мають хвилювати соціально-економічні проблеми. І лише 12% вважають, що “СВО” має бути в пріоритеті.
КИРИЛО МАРТИНОВ: Щодо Надєждіна спочатку не було жодних ілюзій
— Борис Надєждін не закликатиме людей, наприклад, шикуватися в чергу, щоб захистити себе. У нього хороші робочі стосунки з Еллою Памфіловою (голова ЦВК РФ, — ред.). Надєждін, у принципі, досить системна людина.
І сам Надєждін, і люди, які спочатку його підтримували, думали, що буде якась спокійна ліберальна кампанія в межах дозволеного. Але потім прибігли натовпи молодих людей і почали вимагати від Надєждіна, щоб він був їхнім реальним кандидатом, який бореться з війною.
Протягом кількох тижнів Надєждін виконував функцію “альтернативного” кандидата, доки люди були готові його підтримувати, встаючи в черзі на підпис. Це була дуже яскрава картинка, це була демонстрація того, що в Росії є нормальні люди.
Зараз ми бачимо, що кандидат Надєждін не дуже хоче зв’язуватися з подальшими ризиками і готовий обміняти свою популярність на якусь спокійну роботу, наприклад, у Московській міській думі.
У людей, які добре знають Надєждіна, від початку не було жодних ілюзій щодо нього. Прикро за тих людей, які дійсно повірили, що хтось зараз буде боротися за те, щоб війна була зупинена.
Людям у Росії потрібен був такий кандидат. Річ у тім, що, за різними оцінками, рейтинг Надєждіна ще на стадії підписання збору підписів становив 4%. Здавалося б, що таке 4%? Але врахуйте, що вся пропаганда належить Путіну. З’являється людина, у якої взагалі немає жодних ресурсів, і люди просто готові за неї голосувати.
Ці вибори, мені здається, пройдуть гранично нудно, оскільки там усі кандидати є фанатами Путіна.
Кремль побачив, яка кількість людей готова голосувати проти Путіна. Масовий терор поки що не застосовуватимуть, адже дуже важко посадити за ґрати щонайменше сотню тисяч людей. Але всіх тих, хто підписався за Надєждіна, візьмуть “на олівець”, як потенційно небезпечних. Їх можуть позбавити заробітку, виселити з квартир, вигнати з країни.
Читайте також: Надєждін вигідний і потрібний для перемоги ліберального російського руху, російської опозиції, — Мурзагулов