“Ми знаємо сценарій президента Путіна”: результати і меседжі саміту міністрів закордонних справ НАТО (ВІДЕО)

Саміт міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті. Фото: nato.int

У Бухаресті (Румунія) завершилася дводенна зустріч міністрів закордонних справ НАТО. Головний меседж — президент РФ Володимир Путін не повинен і не зможе перемогти у війні проти України. Члени Альянсу домовилися активізувати постачання озброєння до України. Союзники вважають, якщо дати Путіну перемогти, то про стійкий мир можна забути. Адже після України Росія продовжить свою агресію, повідомляє FREEДОМ.

Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, підбиваючи підсумки саміту, заявив, що Україна зможе стати повноправним членом НАТО після перемоги над Росією. Він підкреслив, що головне завдання зараз — зберегти суверенітет і незалежність України.

“Найважливіше і нагальне завдання полягає в тому, щоб Україна восторжествувала як суверенна, незалежна демократична держава в Європі. Якщо Україна не вистоїть як незалежна суверенна держава, то, звичайно, питання про членство взагалі не стоїть. Найважливіший і найнагальніший крок — домогтися перемоги України, і саме цим ми і займаємося. Протягом усієї зустрічі союзники ясно давали зрозуміти, що готові надати підтримку передовою військовою технікою, боєприпасами, паливом і всім іншим, що необхідно Україні для самооборони”, — сказав Столтенберг.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на саміт НАТО прибув із запитом постачання засобів протиповітряної оборони (ППО) та обладнання для відновлення енергосистеми. Він також закликав союзників швидше запускати нові військові виробництва.

“Послання просте: дайте Patriots якнайшвидше, тому що це система, яка потрібна Україні для захисту свого цивільного населення і критичної інфраструктури. Нам потрібні бронемашини, краще гусеничні, щоб використовувати їх взимку. Нам потрібні танки, і це рішення має бути розблоковано якомога швидше”, — заявив Кулеба.

Про нові постачання військової допомоги для України заявили одразу кілька країн. Німеччина пообіцяла збільшити постачання зенітних установок “Гепард”. А французькі далекобійні системи залпового вогню вже прибули до України. Швеція надала Україні рекордний пакет військової допомоги — системи ППО, боєприпаси і транспорт. 30 бойових машин піхоти відправила і Словаччина.

“Агресія Росії триває і триває в найжахливіший спосіб, який тільки можна собі уявити. Росія порушила всі принципи міжнародного права, всі принципи, які ми могли собі уявити. Ми повинні підтримувати Україну морально, фінансово, у військовому відношенні, щоб вона могла справедливо захищати свій суверенітет і територіальну цілісність”, — сказав міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер.

Російські ракетні удари по енергосистемі України союзники називають терором. Армія РФ зазнає поразки на полі бою, тому Кремль і застосовує тактику терористів.

“Ми бачили, як Володимир Путін намагається перетворити енергоносії на зброю від самого початку цього конфлікту, і ці удари по цивільній інфраструктурі, по енергетичній інфраструктурі, очевидно, призначені для того, щоб спробувати змусити українців підкоритися. Я так не думаю, що це спрацює. Насправді я знаю, що це не принесе результатів, тому що українці продемонстрували величезну стійкість, і ми продовжимо підтримувати їх у ці важкі місяці”, — зазначив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

Країни-партнерки готові допомагати Україні відновлювати енергосистему. 53 млн дол. на купівлю трансформаторів та іншого необхідного обладнання виділили США. Союзники впевнені, знищуючи українську енергосистему Путін хоче виснажити волю українців до перемоги і розколоти міжнародну коаліцію.

“Ми знаємо сценарій президента Путіна: заморозити і морити голодом українців, вигнати їх із домівок, збільшити витрати на енергію, харчові продукти та інші побутові витрати не тільки в усій Європі, а й у всьому світі, а потім спробувати розколоти нашу коаліцію. Президент Путін вважає, що якщо йому вдасться підняти ціну досить високо, світ відмовиться від України. Це залишить їх напризволяще. Його стратегія не спрацювала і не спрацює”, — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

Саме тому другий день саміту НАТО присвятили обговоренню ситуації на південному сході Європи та в сусідніх із Росією країнах. На зустріч запросили міністрів закордонних справ Молдови, Грузії, Боснії та Герцеговини. Кремль намагається дестабілізувати ситуацію в цих державах, тому для союзників важливо було обговорити і зробити кроки для зміцнення незалежності країн.

“І, як ви напевно знаєте, у нас є лобісти російських інтересів в уряді. Розкол у країні глибокий. Сподіваємося, що зможемо його подолати. Присутність НАТО надзвичайно важлива для Боснії і Герцеговини, тому що це гарантує нам безпеку”, — прокоментувала міністерка закордонних справ Боснії і Герцеговини Бісера Туркович.

“Ми живемо в досить складному регіоні, якого торкнулася війна Росії проти України. Ця війна є серйозною проблемою і для нашої країни, війна зачепила нашу економіку і безпеку. У нас була величезна хвиля біженців. Російські ракети заходили в наш повітряний простір, російські ракети падали на нашій території, у нас було два масштабних вимкнення електрики, тому що Росія бомбить українську інфраструктуру”, — висловився міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску.

Союзники визнають, що без миру в Україні стабілізувати ситуацію в південно-східній Європі складно. Тому потрібно продовжувати підтримувати Україну в протистоянні Росії. Адже якщо переможе агресор, то про довгостроковий мир можна забути.

Читайте також: НАТО не може дати програти Україні у розв’язаній РФ війні — Чернєв розповів про допомогу Альянсу Як повідомлялося раніше, у польському місті Лодзь триває 29-те засідання ради Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Протягом двох днів проведення заходу учасники планують обговорити низку важливих питань, серед яких — війна Росії проти України та виплата Києву репарацій коштом заморожених активів РФ. Це перший саміт ОБСЄ, що відбувається без участі російської делегації. Польща відмовила російським дипломатам у видачі віз.

Прямий ефір