Ми проживаємо пекло, і це пекло може прийти до вас, — Джапарова про необхідність підтримки України від Заходу

Еміне Джапарова. Фото: gettyimages.com

Зараз ведуться переговори з багатьох позицій, про які не говорять публічно. Головне завдання — зробити армію України максимально ефективною. Про це в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ розповіла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Ми очікуємо від інших лідерів або від інших суспільств, націй розділення з нами цієї проблеми, цієї війни, цього болю. Частково воно є, але частково його й не може бути через те, що вони не опинилися в нашій ситуації“, — сказала Джапарова.

У зв’язку з цим українська сторона намагається на різних рівнях пояснювати партнерам, що “те, що ми проживаємо сьогодні, — це загроза для вас”.

“Ось просто пояснювати. Тому що є бар’єри природного характеру. Наприклад, Європа живе комфортним життям. Ми говоримо, що вони платять за війну, але їхня платіжка збільшується на якусь невелику суму. Так, раніше Європа купувала російські енергоносії, а сьогодні вона від них відмовляється. Або, наприклад, країни виплачують дотації, надають іншу допомогу українським громадянам, яких приймають у себе“, — пояснила Джапарова.

“І ми кажемо: дивіться, те, що ми проживаємо, — це пекло. І, на жаль, світ влаштований так, що якщо це зло не зупиняється, воно просто збільшується в просторі. І це пекло може прийти до вас. Тому будьмо свідомими. Це взагалі великий тест. Ніхто не знає, що буде завтра”, — додала вона.

Заступниця міністра нагадала про конференцію послів, яка відбулася в серпні торік. На ній на той момент головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний презентував своє бачення війни. Він навів цитату одного з американських президентів, що найкращий спосіб передбачити майбутнє — це його сформувати.

От я абсолютно чітко керуюся суттю цієї цитати, і вважаю, що ми всі маємо розуміти, що єдиний спосіб нам сформувати майбутнє, яке ми хочемо, — це за нього боротися і намагатися до цього майбутнього долучити інших, які не живуть у цій воєнній дійсності. А якщо це не вдасться, і, скажімо, Путін досягає своїх якихось завдань, то однозначно наша війна — це лише початок“, — зазначила вона.

Зараз багато країн змінили свої позиції й активно підтримують Україну. Тривають переговори щодо військової підтримки, про які не йдеться публічно, бо “це чутлива інформація, нею може скористуватися противник”.

“Завдання — зробити армію України максимально ефективною. А це можливе завдяки тому, що ми отримуємо ті чи інші позиції. Не тільки системи ППО, не тільки оборонні системи, а й наступальні системи, тобто цілий комплекс усього. Переговори тривають. Пам’ятаєте, на початку повномасштабної війни, коли тільки заходила мова про комплекси Patriot (“Петріот”), наратив був — це неможливо. Сьогодні ми живемо вже в момент, коли “Петріоти” знищують російські ракети “Кинджал”. Українська дипломатія керується принципом — неможливе можливо. І тільки так, бо війну інакше не виграти”, — пояснила Джапарова.

Вона наголосила, що, крім фізичного аспекту, існує аспект духу. І Росія гібридними способами намагається цей дух зламати.

“Ми не можемо дозволити собі цього. Як каже глава МЗС Дмитро Кулеба, ми не можемо дозволити собі втому від України, від українського питання. Він це транслює партнерам. Тому що якщо цю втому дозволяти, це означає, що Путін переміг, що світ програв, що війна буде в різних регіонах”, — резюмувала Еміне Джапарова.

Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з Еміне Джапаровою

Нагадаємо, в інтерв’ю Еміне Джапарова також розповіла про шляхи повернення Криму під контроль України та про те, що Кримський міст буде ліквідовано, як символ окупації. Вона зазначила, що Росія на Криму відпрацювала колонізаторські практики, які сьогодні застосовує на нових окупованих територіях. Повідомила, що робиться для звільнення політичних в’язнів із Криму. І висловила думку про переговори щодо закінчення війни.

Читайте також: Ми знищимо його як символ окупації, — Джапарова про долю Кримського мосту

Прямий ефір