“Може так скластися, що Путін змушений буде натиснути на ядерну кнопку”: що стоїть за погрозами диктатора, пояснив Їжак

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Технічно Росія не може так вже сильно погрожувати ядерною зброєю, тому що всі бачать, що її технічний стан скорочується, просто її багато. І Володимир Путін використовує зараз такі погрози там, де відчуває, що його боятимуться. Якщо бояться ядерної зброї в космосі — він цим погрожує. Якщо бояться, що він використає ядерну зброю в разі успішної операції України з деокупації територій — він цим лякатиме. Там, де бояться, там він лякає, хоча технічно якість російської зброї не покращується. Про це сьогодні, 3 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень, експерт з питань міжнародної безпеки Олексій Їжак.

“Може так скластися, що Путін змушений буде натиснути на ядерну кнопку, щоб бути ефективним. Це буде найбільша трагедія і для нього особисто, і для Росії, але, тим не менш, він до цього наполегливо Росію веде. Він це робить тому, що він хоче за допомогою ядерної зброї досягати тих політичних цілей, на які у нього не вистачає грошей і розуму. Він хоче погрожувати ядерною зброєю і шантажувати, і змушувати інші країни робити те, що він хоче. Говорити, наприклад, припиніть допомогу Україні, інакше я застосую ядерну зброю. Примусьте Україну відмовитися від територій, інакше я застосую ядерну зброю. Для такого роду дій і потрібна ядерна зброя”, — сказав він.

Разом із цим, як уточнив експерт, порівняно з 2018 роком, зараз ядерна риторика російського диктатора змінилася. Їжак нагадав про войовниче послання Путіна Федеральним зборам 2018 року, яке він зачитав не в Кремлі, як зазвичай, а у виставковому залі “Манеж”. Половину виступу Путін присвятив ядерній зброї, новітні розробки російського озброєння демонструвалися роликами з комп’ютерною графікою.

“Тоді були показані знамениті “мультики” про ядерну зброю. Частину тих систем, якими він погрожував, він їх продемонстрував у війні проти України. Виявилося, що вони не особливо ефективні, особливо “Кинджали” та “Іскандери”, проти західних систем протиракетної оборони. Використовувати їх для завдання ядерного удару дуже ризиковано, тому що ще не відомо, що буде з тими ядерними боєголовками, які будуть збиті над територією України. Вони не вибухнуть, а кудись подінуться і потім, можливо, доведеться домовлятися про те, щоб їх повернути. Тобто це дуже ризиковано. А ядерна зброя, яку пускають за допомогою крилатих ракет, він її не рекламував, але там взагалі шанси завдання удару дуже малі. Тому в цьому посланні [2024 року] він зменшив увагу до ядерної зброї, порівняно з минулим передвиборчим зверненням [2018 року]. Тоді він ядерній зброї присвятив половину часу, цього разу чверть”, — каже Їжак.

За його оцінкою, цього разу застосування ядерної зброї Путін однозначно пов’язав із захопленням українських територій.

“Так була побудована промова, що Росія не даремно почала війну, тому що вона захопила території, це велике щастя для неї, цього разу Росія не розпадеться, як Радянський Союз, тому що є БРІКС, і Росія раціонально використовує свої ресурси, а якщо Україна завдасть якоїсь стратегічної поразки Росії, то цього не трапиться, бо Росія має ядерну зброю, і вона її використовує для утримання захоплених територій. Путін це розповів, пообіцяв використати, продемонструвати важку ракету “Сармат”, яка замінить українську ракету “Сатана”, вони її вже 20 років роблять, але ніяк не можуть зробити. Він обіцяв її продемонструвати, але здійснив пуск зовсім іншої ракети, яка вже відпрацьована, не така страшна і всім відома”, — резюмував Олексій Їжак.

Читайте також: Щоразу, коли “червоні лінії” розмиваються або не працюють, починається ескалація ядерної риторики, — Їжак про послання Путіна до Федеральних зборів

Нагадаємо, раніше Їжак розповів, що країни НАТО готуються до того, що Росія дійсно може почати ядерну війну. Було зроблено низку кроків. Також, за словами Їжака, перша ідея залякувати за допомогою ядерної зброї з’явилася після мюнхенської промови президента РФ Володимира Путіна 2007 року. Потім Кремль став маскувати ці залякування під стримування. У звичайних озброєннях у Росії все дуже слабко, вона нездатна воювати з Китаєм і країнами НАТО без використання ядерної зброї. 

Читайте також: Які у США та інших ядерних країн Заходу є фактори стримування для Путіна, розповів Їжак

Прямий ефір