Мета Кремля — відвернути Європу від допомоги Україні, — дипломат про міграційну кризу на кордоні Фінляндії та РФ

Олександр Левченко. Фото: nfoto.work

Створювати міграційні кризи для Росії не в новинку. Ще 2014 року Кремль залучав колони мігрантів із Близького Сходу для дестабілізації Європи. Йому це вдалося, адже цим він відволік і від війни в Україні. Сьогодні спостерігається чергова спроба Росії послабити північний фланг ЄС штучно створеною кризою на кордоні з Фінляндією. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 23 листопада, сказав дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

Велика кількість мігрантів створює проблему не тільки для Фінляндії, а й для Західної Європи, вважає він.

“Тобто, якби цей коридор було відкрито, частина мігрантів залишилася б у Фінляндії, частина пішла б далі, наприклад, до Швеції, можливо, до Норвегії, щоб розпорошитися по країнах Скандинавії, для початку. Норвегія — член НАТО, Швеція — кандидат у члени Альянсу, і реально може скоро ним стати”, — зазначив дипломат.

Він нагадав, що Росії вже вдавалося створювати міграційні кризи, зібравши людей із Пакистану, Афганістану, Іраку, Північної Африки та колонами, нібито це сирійські біженці, відправляти їх до Європи.

“Довгий час тримали ці колони, не пропускали. Але було домовлено про коридори, була домовленість із Грецією, з Македонією і Сербією, так званий “православний коридор”, через який вони пішли до Угорщини, яка була під зоною впливу Росії, а з Угорщини, до Австрії і далі. Вони тоді дестабілізували повністю всю Європу. Усі ЗМІ тільки про це говорили”, — зазначив Левченко.

Він наголосив, що це була спецоперація РФ, а гуманітарна складова — дуже маленька.

“Там сирійців було менше ніж 20%. Для Росії це було питання політичне, стратегічне. Щоб Європа займалася сама собою, а не війною в Україні, яка йшла з 2014 року. Тому з кінця серпня 2015 року, через цю міграційну кризу і вдалу спецоперацію Служби зовнішньої розвідки і ГРУ РФ, Європа перестала говорити про Донбас, про окупацію Криму, про яку говорила півтора року, тобто до кінця серпня 2015 року. З цього моменту українська тема відійшла навіть не на другі лінії, а на третю”, — пояснив дипломат.

Зараз цілі РФ такі самі, вважає він. Оскільки Європа активно займається підтримкою України.

“Зараз Європа допомагає Україні, займається українськими питаннями. У нас “Рамштайн” періодично відбувається, а це військова підтримка. До нас приїжджають лідери країн Західної Європи, включно з Фінляндією. І спроба РФ полягає в тому, щоб дестабілізувати північний фланг Європи”, — акцентував Левченко.

Експосол також нагадав, що проти Фінляндії Москва обіцяла розгорнути мало не цілу армію. Але всі її війська спрямовані в Україну.

“І ось момент у тому, щоб якось дестабілізувати обстановку на північному фланзі НАТО — використання мігрантів, які потрапили у важкі життєві умови. Росія через свої посольства, спецслужби в країнах, які розвиваються, їх відправляє до Москви, де їм обіцяють, що нібито буде гарантовано вільне життя на Заході”, — сказав гість ефіру.

Усі розуміють, що це звичайна спецоперація, і проти неї потрібно діяти, доповнив він.

“Фінляндія вчасно це помітила і закрила п’ять контрольно-пропускних пунктів. Якщо ця ситуація продовжуватиметься, напевно, взагалі весь кордон із Росією буде закритий”, — резюмував Левченко.

Читайте також: Штучна міграційна криза на кордоні з Фінляндією — для чого РФ створює гібридні загрози (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Фінляндія може повністю закрити сухопутний кордон із Росією в ніч проти середи, 22 листопада. Причина такого рішення — неконтрольоване прибуття з боку східного сусіда біженців із Сирії, Іраку та Сомалі. У ніч проти суботи, 18 листопада, опівночі Фінляндія закрила 4 із 9 пропускних пунктів на кордоні з Росією і в такий спосіб спробувала призупинити потік нелегальних мігрантів із країн Близького Сходу та Африки. Росіяни пропускають їх, попри міжнародні домовленості, навіть без документів. Попередньо пункти закриті на 3 місяці — до 18 лютого 2024 року.

Прямий ефір