101 представник Республіканської партії у нижній палаті Конгресу США проголосував за допомогу Україні, трохи більше республіканців були проти. Тобто голоси партії у Палаті представників розділилися майже порівну. Це хороший знак. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
“Все-таки половина Республіканської партії [у Палаті представників] на це зважилася. І це надія на те, що це все й надалі продовжуватиметься. Хоч би яким був наступний президент США. Це символічний акт. Я не думаю, що це вже вирішує все. Але те, що тут таки половина Республіканської партії вирішила проголосувати за допомогу, це дає надію”, — зазначив гість ефіру.
За його словами, висловлювання Дональда Трампа та спікера Палати представників Майка Джонсона на підтримку допомоги Україні, які пролунали напередодні голосування, були обнадійливими для багатьох німців, оскільки перебували “у загальному річищі західної політики”.
“Якщо ці висловлювання сприймати серйозно, це обнадійливо. Це може означати, що навіть у разі приходу Трампа до Білого дому та цієї фракції, яку він очолює, можливо, і не буде якогось великого розриву між Європою та США щодо підтримки України. Тому тут [у Німеччині] зараз дещо з надією дивляться, з певною новою надією. Може, вона не виправдається, може це просто, так би мовити, моментальні висловлювання Джонсона та Трампа. Може, це не означає якусь зміну політики, але якщо це початок зміни офіційної політики цієї радикальної частини Республіканської партії, то це була б, звісно, краща перспектива, ніж раніше”, — констатував Умланд.
Він зазначив, що не вважає себе фахівцем в американській політиці, але готовий припустити, що зміна риторики Трампа може бути зумовлена його електоральними інтересами.
“У мене така підозра, що це просто електоральна складова. Допомога для України серед американців є популярною. І якби зараз Трамп зупинив усе це, бойкотував через своїх представників у парламенті цей пакет, тоді б це загрожувало йому… Але найцікавішим було, звичайно, висловлювання Майка Джонсона, який дещо пафосну промову прочитав, і, можливо, в нього справді відбулося якесь зрушення у сприйнятті всього цього”, — каже гість ефіру.
Політолог наголосив, що підтримка допомоги Україні у Палаті представників Конгресу США, безумовно, має і символічне, і велике практичне значення.
“Щодо певних військових технологій, США, звісно, провідна країна. І щодо просто обсягу допомоги, які США можуть у військовому відношенні надати. Просто Європа, навіть уся Європа, вона не готова до цієї війни зі своїми ресурсами. США набагато краще до цього готові”, — пояснив він.
Гість ефіру також прокоментував реакцію Москви на підтримку законопроєкту про допомогу Україні Палатою представників.
“Я думаю, у Москві зараз будуть питання. Вони там називають і Трампа своїм кандидатом, і Джонсона своєю людиною називали. І тут, принаймні на цьому етапі, вони себе не так проявляли, як Москва цього хотіла б… Я думаю, вони [росіяни] все ще сподіваються на обрання Трампа і на те, що потім все-таки станеться якийсь поворот Америки. Але це голосування, яке зараз було, говорить про те, що, можливо, більше все [традиційно] йтиме в американській політиці, ніж деструкція та абсолютно новий зовнішньополітичний курс”, — сказав Андреас Умланд.
Нагадаємо, 20 квітня Палата представників Конгресу США проголосувала за законопроєкт про допомогу Україні. Йдеться про суму в 61 млрд доларів. Розгляд цього питання блокували, починаючи з жовтня 2023 року.
Ухвалене рішення США про допомогу Україні відчують і воїни на передовій, і міста й села, які потерпають від російського терору, заявив президент Володимир Зеленський.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав 20 квітня “поганим днем для Путіна” та заявив, що США підтвердили своє глобальне лідерство.