Причиною масових зіткнень у Тбілісі, що відбуваються сьогодні, 7 березня, став репресивний закон, який може бути ухвалений урядом Грузії. Він потрібен владі як інструмент перед прийдешніми виборами — для усунення незгодних активістів, представників НКО та ЗМІ. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив громадський діяч і директор Фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.
“Зараз прогнозувати нічого не буду, чесно, не очікую, можливо, якихось зіткнень подальших. Мітинг великий, людей дуже багато. Це правда такий момент багато в чому вирішальний, тому що це, напевно, перший уже на папері документальний якийсь написаний репресивний закон. Якщо до цього були різні риторики, публічні виступи, навіть дії, але не документи, які йшли врозріз, ніхто не міг зрозуміти із західних партнерів, із грузинського та урядового сектору, ЗМІ, суспільства, чому влада це робить. То це вже так, це перший такий репресивний закон, який може бути введений. Сьогодні поки що в першому читанні”, — сказав він.
На думку експерта, перемога України зможе вирішити багато питань у Грузії. А нинішній уряд готується до “закручування гайок”.
“Якщо експертно-політологічно, у них вибори за рік у 2024 році. Вони, мабуть, розуміють, що без прямого позначення всіх ворогів, шпигунів тощо їм буде складно, тому їм дуже зручно цей інструмент мати. А далі тут багато залежних речей. Перше — перемога України багато чого вирішить у Грузії в різних сенсах. Щойно буде видно, що Україна близька до перемоги, політична ситуація в Грузії буде під великим питанням — хто, що тощо. Тому так би мовити “закручування гайок”, якщо цьому особливо нічого не заважає, чому ні”, — каже Куроптєв.
Разом із цим, зазначив громадський діяч, ні в кого немає відповіді — чому це відбувається зараз і чому так упираються.
“Ще до виборів довго, багато часу, є інші інструменти, які вони використовували раніше, — підкуп тощо, і всякі інші інструменти. Чому б не використати їх на наступних виборах?” — додав він.
Також Куроптєв заявив, що він не став би говорити про те, що це якесь російське замовлення.
“Тому що грузинська влада — це такі пострадянські хлопці, які здебільшого роблять усе у своїх власних інтересах, а не в інтересах навіть когось іще. Замовлення у Кремля могло б бути, але воно було б якесь інше, не це. А їхні основні суперники завжди — активістські рухи, НКО, які працюють і на гранти, зокрема, і незалежні ЗМІ, які працюють на гранти. Щоб боротися з цими незалежними від них НКО, активістськими організаціями та ЗМІ, вони ці закони роблять, щоб написати скрізь, що вони шпигуни. Це важливо, зараз у Грузії під гаслом: “Ні російському закону” проходить уся кампанія, але влада каже, що це не російський закон, а американський. До речі, як Путін говорив, коли вводив закон про іноагентів. Але справа навіть не в цьому. Окей, нехай буде не російський закон, але, вибачте, плювати в обличчя суспільству, усім партнерам, коли ти скрізь кажеш, що хочеш вступити до Євросоюзу, ЄС зробив заяву, Посольство США сказало, що це “чорний день у демократії Грузії”. Така поведінка зі своїм населенням, своїм суспільством і партнерами — це якраз дуже відома Росії і Путіна поведінка до того, як вони перейшли до воєн і повномасштабних вторгнень і різанини. Вони теж славилися ось таким”, — резюмував директор Фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі.
Читайте також: Закон про “іноагентів” ухвалили в Грузії: під парламентом протестантів розганяють сльозогінним газом