Лукашенко розуміє, що вся сильна влада в Кремлі має хиткі основи, — політолог про відносини диктатора з Китаєм

Олександр Лукашенко і Сі Цзіньпін. Фото: belta.by

Для самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка візит до Китаю був дуже важливим. Це можливість продемонструвати, що він лідер, якого приймають на найвищому рівні світові країни, він не ізгой, а представляє країну. Для білоруського диктатора поїздка до Китаю має два напрямки — зовнішній і внутрішній. Таку думку сьогодні, 10 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив філософ, політолог, академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

“Для внутрішнього користувача він показує, що він лідер, який котирується. А технічно Китай для Лукашенка — дуже важливий партнер. Насамперед і економічно, і політично. Водночас політично багато в чому ще й як країна, яка може хоч якось збалансувати тиск Москви, тому що Лукашенку не дуже комфортно бути в ситуації повністю залежного від Кремля васала, тому він намагається в міру наявних можливостей, а їх небагато, якось вибудовувати свою гру і балансувати”, — сказав він.

Політолог уточнив, що це не означає, що цей візит є в піку Москві. На його думку, все було погоджено. Не буде якихось глобальних висновків і, скоріше, Білорусь виступатиме як помічник Росії.

“Проте для Лукашенка це важливо і як можливість зміцнити свою суб’єктність у відносинах із Кремлем”, — додав Полегкий.

Другий момент, за словами політолога, — економіка. Китай для Білорусі має велике значення, це 7-й торговий партнер, нехай невеликі, але інвестиції. Після Росії Китай став ключовим донором для Білорусі.

Полегкий пояснив, що взаємини з Китаєм для Лукашенка — це можливість якимось чином хоча б збалансувати повну залежність від Москви. І це насамперед певна політична підтримка, тому що все-таки так чи інакше Пекін має вплив на Кремль.

“І те, яким чином Кремль може поводитися з Лукашенком, так чи інакше Пекін на це може вплинути. Я думаю, Лукашенко прекрасно розуміє, що вся ця сильна влада в Кремлі має хиткі основи. Вона сильна зараз, вона може дуже сильно похитнутися в якийсь із моментів. І те, що відбуватиметься з ним за певних кризових процесів у Росії, — це велике питання. Тому що фактично Білорусь зараз повністю залежна від Росії. Відповідно, для нього можливість не тільки в особистому сенсі порятунок на гелікоптері, а й можливість отримати певні запевнення в гарантіях, у тому, що Китай продовжуватиме підтримувати режим Лукашенка, що Китай якимось чином лобіюватиме певні інтереси Лукашенка і щодо Москви, і загалом як сторона, що легітимізує Лукашенка як правителя”, — каже він.

А також це питання грошей.

“Якщо в Лукашенка будуть якісь економічні інструменти, то йому буде набагато легше утримувати владу. Поки що він робить усе можливе з того мінімуму його можливостей, тому що більше шукати якусь допомогу десь у Лукашенка немає ніяких більше варіантів”, — резюмував Олексій Полегкий.

Читайте також: Візит васала до сюзерена: зустріч Лукашенка і Сі — в огляді експертів

Нагадаємо, на думку завідувача відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Їжака, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко їздив із візитом до Китаю з метою дистанціюватися від Росії, заявити, що може бути автономним партнером.

Прямий ефір