Київ наполягає на санкціях проти “Росатому”: холдинг продовжує збагачувати російських чиновників — деталі

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

“Росатом” — російський державний холдинг, завдяки якому Російська Федерація займає частину ринку ядерної енергетики і активно використовує своє становище для просування власних інтересів: виведення капіталу, обхід санкцій, важелі політичного тиску. “Росатом” розширює мережу “своїх” атомних електростанцій (АЕС) — від Балтійського моря до Чорного, інформує FREEДОМ.

“Росатом” зараз зводить 35 енергоблоків у 12 країнах. З них активно будуються 7 — в Індії, Бангладеш, Туреччині, Китаї та Росії. Але все це мало схоже на бізнес-проєкти. Так, один із турецьких підрядників звинувачує “Росатом” у навмисній спробі нівелювати будь-яку турецьку участь у будівництві.

При цьому сам холдинг, повідомляє Bloomberg, через підсанкційні банки виводить мільйони доларів із Росії нібито на будівництво. Туреччина, яка і так залежить від російських енергоресурсів, погодилася побудувати АЕС “Аккую” коштом безвідсоткового російського держкредиту у розмірі понад 20 млрд євро.

Цей об’єкт розташований в південно-східному регіоні Туреччини. Окрім самої атомної електростанції, Росія будує, зокрема, й порт для обслуговування АЕС. Зводить інші об’єкти навігації, судноплавства. Ці об’єкти можуть виконувати військову функцію, особливо у контексті війни в Сирії”, — підкреслив аналітик енергетичних ринків Максим Білявський.

Національне управління з атомної енергії Угорщини завершило процедуру ліцензування.

“Росатом” отримав дозвіл на будівництво 5 та 6 енергоблоків “Пакш-2” протягом десятиліття. Профінансує понад 80% проєкту, звісно, ​​Росія. “Росатом” також вів переговори з Єгиптом про будівництво атомної електростанції Ель-Дабаа. І все за тією ж схемою: “будуй — володій — експлуатуй”.

“Росія використовує експорт атомних технологій як зброю. Як зброю для нападу, і як зброю для свого ефемерного нібито захисту від когось. Насправді це вже є злочином. Є вже більш ніж необхідно підстав у МАГАТЕ, щоб запровадити санкції проти проєктів, які на стадії зведення”, — зазначив Білявський.

Головні завдання зовнішньої експансії “Росатому” — забезпечення корупційних схем, що дозволяють освоювати бюджет та збагачуватися російським топчиновниками.

Крім того, АЕС можуть використати для провокацій у російсько-українській війні. Експерти припускають такий сценарій, наприклад, з Білоруською АЕС.

“Атомну електростанцію в Білорусі було споруджено поблизу Литви, і, наскільки мені відомо, — були численні порушення норм. І влада Білорусі, і влада країни-агресора Росії розглядають цю станцію як об’єкт для провокацій”, — розповів Максим Білявський.

Окупація Запорізької АЕС, а раніше Чорнобильської вкотре демонструє — Росія є найбільш ненадійним партнером у сфері ядерної енергетики.

У той час, коли Європарламент визнає Росію державою-спонсором тероризму, російські окупанти на найбільшій атомній станції в Європі в окупованому Енергодарі зберігають військову техніку, мінують територію, вивозять українських співробітників, продовжують обстріл у периметрі станції, щоб шантажувати Україну та весь світ атомною катастрофою.

Російські окупанти разом із привезеними на станцію співробітниками “Росатому” заважають незалежній місії Міжнародного агентства з атомної енергії і навіть не дають Україні доставити необхідний для функціонування АЕС вантаж.

“Енергоатом” доставив на тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію вантаж із критично важливим обладнанням та запчастинами. На блокпосту у Василівці окупанти змусили розвантажити автомобілі та “вилучили на свої потреби” 45 обігрівачів із 300, які там були. Російські окупанти не усвідомлюють, що своїми діями прирікають персонал Запорізької АЕС на роботу у нелюдських умовах у зимовий період. Люди, працюючи під тиском та в умовах загрози життю, тепер ще й замерзають”, — із заяви “Енергоатому”.

А поки що триває енергетичний шантаж України та російські “будівництва” АЕС по всьому світу. Проти “Росатому” навіть не запровадили санкцій. Київ продовжує наполягати, щоб ЄС, “Велика сімка” (G7) та інші партнери України запровадили обмеження не лише проти “Росатому”, а й афілійованих з нею компаній та інституцій.

Читайте також: Група Єрмака – Макфола пропонує кроки щодо відмови від російських ресурсів — деталі від експертки

Прямий ефір